جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

عصارخانه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

عصارخانه

Loading the player...

در سرزمین پهناور و متمدن ایران زمین آثار بیشمار فرهنگی هنری و معماری به چشم می خورد که هر یک از آنها نشانگر عمق و ریشه این دیار و پیشتازی آن در زمینه های گوناگون در قرون و اعصار گذشته بوده است.
در این میان آثار معماری فراوانی همچون مساجد، کاخ ها، بازار ها، کاروانسراها، قلعه ها و.... وجود دارند که مورد توجه و بررسی قرار می گیرند اما آثاری نیز هستند که دیگر حتی نام آنها هم برای کمتر کسی آشناست.
عصارخانه ها در قرون گذشته و قبل از کشف نفت و اختراع برق وظیفه عمده ای در تامین روغن چراغ برای مصارف روشنایی و همچنین موارد درمانی و خوراکی و رنگ سازی و صابون پزی داشته اند. عصارخانه ها یا کارخانه های روغن کشی که به منظور جداسازی روغن از دانه های گیاهی به وسیله آسیاب کردن و تحت فشار قرار دادن در زیر تیرهای بزرگ به صورت اهرم  به وجود آمده بودند با مهندسی و معماری بسیار پیچیده و حساب شده ای ساخته می شدند که اوج توسعه و تکمیل آن در دوره صفویه بوده است.
این مجموعه در جهت بررسی نحوه عملکرد و شیوه کار روغن کشی، معماری و همچنین معرفی کاربرد و انواع محصولات تولیدی عصارخانه ها می باشد.
"عصارخانه" با استفاده از بازیگران در حال و هوای قدیمی و به صورت مستند بازسازی شده و با بهره گیری از جلوه های سه بعدی رایانه ای جذابیت خاصی به آن داده شده است.
بازآفرینی بخش های فنی این مجموعه در شهرهای اصفهان، کاشان، نجف آباد، آران و بیدگل، خمینی شهر، شهرضا و ... که دارای عصارخانه بوده اند صورت گرفته است.این مجموعه به مدت دو ماه تحقیق و پژوهش را پشت سرگذاشته و سایر مراحل تولید نیز در مدت چهار ماه انجام شده است.

عوامل تولید این مستند عبارتند از:
محقق، نویسنده، تدوین، صداگذاری و کارگردان : سید حسن حسینی
نور و تصویر : حفیظ الله قاسمی
جلوه های سه بعدی رایانه ای : سهخیل یعقوبی
موسیقی و افکت : مسیح خسروی
دستیار کارگردان : محسن هاشمی
مدیرتولید : محمد ربانی
گوینده : مهدی شهداد
دستیاران تصویر : امیر فضل اللهی – محسن منتظری – حمیدرضا جهانخواه
صدابرداری نریشن : شراره شیرانی