سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

عزاداری ماه محرم امسال چگونه باید باشد؟ - نمایش محتوای مجازی

 

 

تولیدات و آثار

عزاداری ماه محرم امسال چگونه باید باشد؟

عزاداری ماه محرم امسال چگونه باید باشد؟


محورهای دستورالعمل مراسم عزاداری ماه محرم

✅ برنامه‌ریزی برگزاری مراسم دارای مجوز کارگروه بند پنج دستورالعمل صرفا در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله گذاری (از هر طرف حداقل دو متر) و تجمعات حداقلی.

✅ رعایت کاهش ساعات برگزاری مراسم (حداکثر دو ساعت).

✅ جابجایی هیات‌‌ها و دسته روی ممنوع است.

✅ استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه در برگزاری مراسم ممنوع است. بدیهی است مراسم سینه زنی و زنجیرزنی (با زنجیر شخصی) در محل مراسم بدون جابجایی مجاز است.

 ✅ ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراسم عزاداری.

✅ استفاده از ماسک به صورت مستمر.

✅ پیش بینی استفاده از راهکارهای جایگزین در مناطق و شهرهایی که امکان برگزاری حضوری مراسم وجود ندارد (با هماهنگی کارگروه استانی).

✅ اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی مرتبط با مراسم و نذورات.

✅ تشدید نظارت بر اجرای پروتکل‌‌های بهداشتی مرتبط با عزاداری در شهرهای دارای وضعیت حاد بیماری توسط کمیته‌‌های نظارت استانی و شهرستانی.

✅ تبصره یک - مراسم خاص در برخی استان‌‌ها (نظیر یوم العباس در زنجان، نخل گردانی در یزد، تشت گذاری اردبیل، شیرخوارگان، قالیشوران اصفهان و ...) به دلیل تجمع، تراکم و جابجایی و همچنین ضرورت پیشگیری از شیوع و سرایت بیماری، ممنوع است.

✅ تبصره 2 - حضور هیئت‌‌ها در اماکن مقدس حرم رضوی، حرم حضرت معصومه سلام علیها، حرم عبدالعظیم حسنی، شاهچراغ، امامزاده صالح و ...جهت برگزاری مراسم ممنوع است. مدیریت تولیت‌‌ها نسبت به برگزاری مراسم در اماکن و فضای باز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، اجرای پروتکل‌‌های بهداشتی در چارچوب ضوابط کلی فوق الذکر اقدام می‌‌کنند.

✅ تبصره 3- برگزاری نماز کما فی السابق در مساجد حداکثر به مدت یک ساعت در اماکن سربسته دارای شرایط بهداشتی و تهویه با یک چهارم ظرفیت مکان مورد نظر و رعایت فاصله گذاری (حداقل دو متر از هر طرف)، استفاده از ماسک و همراه داشتن وسایل شخصی بلامانع است.

✅ با عنایت به مخاطره جدی نسبت به توزیع نذورات به شکل سنوات گذشته لازم است ذیل اقدام و نظارت لازم معمول شود:

- ممنوعیت هر گونه پذیرایی در جریان برگزاری مراسم عزاداری.

- نذورات برابر نکات مندرج در دستورالعمل بهداشتی مرتبط صرفا در قالب مواد غذایی خشک و یا خام توزیع شود.

- برپایی هر نوع ایستگاه‌‌های صلواتی توزیع نذورات و چای (موکب ها، خیمه ها، چادر و ...) در تمامی استان‌‌ها و شهرستانها ممنوع است.

آدرس کوتاه :