جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

طولانی ترین آبشار ایران در لردگان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

طولانی ترین آبشار ایران در لردگان

Loading the player...

دانلود

طولانی ترین آبشار ایران در لردگان

آبشار آتشگاه لردگان طولانی ترین آبشار ایران است که در چهارمحال و بختیاری خودنمایی می کند... این آبشار 3کیلومتری که به آبشار مینیاتوری ایران معروف است، یکی از بی نظیر ترین جاذبه های طبیعی کشور به شمار می رود که در 190 کیلومتری شهرکرد و در40 کیلومتری شهر لردگان قرار دارد و به دره‌ای می ریزد که با پستی و بلندی های خود آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد می کند که یکی از بی نظیرترین ترین جلوه های طبیعت را به وجود می آورد. مسیر این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان از فضای پرسیب و سرسبزی می گذر که در آن می توانید انواع درختان و گیاهان جنگلی کمیاب را ببینید رودخانه خرسان یکی از سرچشمه های اصلی رودخانه بزرگ کارون و از ارتفاعات برفگیر دنا و زاگرس مرکزی در جنوب استان اصفهان و شمال کهگیلویه و بویر احمد سرچشمه می گیرد و پس از الحاق چندین رود و چشمه دیگر در استان چهار محال بختیاری وارد استان خوزستان می شود. برای رسیدن به این آبشار باید به 40 کیلومتری شهر لردگان، پس از روستاهای میلاس و سردشت شوش در روستای آتشگاه سفر کنید. روستای آتشگاه که خاطرات سرداران عیلامی را به یاد می‌آورد،‌ دره‌‌ای تنگ و زیبا با خصوصیات بکر و طبیعی است که در میان آن، نهر خروشانی جاری است و سنگ‌های آهی و گچی و درختان کهنسال گردو، چنار، بلوط و زبان گنجشک پیرامون آن را فرا گرفته‌اند در فاصله‌ 200 متری‌ دره‌ هم دو آبشار نسبتا بزرگ‌ خواهید دید که در کنار عناصر زیبای‌ طبیعی‌ مانند دره‌، سبزه‌زار و اقلیم‌ مناسب‌، فضای‌ بسیار فرحبخشی‌ را جهت‌ گذران‌ اوقات‌ فراغت‌ فراهم‌ آورده‌اند. جاده آسفالته، نشیمنگاه، آلاچیق، سرویس بهداشتی و دسترسی به روستاهای اطراف از امکانات موجود درآبشار اتشگاه لردگان است.
اگر گذارتان به لردگان افتاد، یادتان باشد که سری هم به پیست اسکی چلگرد در حاشیه روستای چلگرد بزنید که در بخش شرقی دامنه کوه کارکنان واقع شده است. چشمه برم، چشمه سندگان، امام‌زاده شهسوار در 45 کیلومتری باختر لردگان، امام‌زاده جعفر در 5 کیلومتری باختر لردگان و امام‌زاده حسن در 75 کیلومتری خاور لردگان هم از دیگر دیدنی های این منطقه هستند آبشار آتشگاه لردگان در موقعیت جغرافیایی E510027 N311444 در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. آبشار آتشگاه، آبشاری است که در شهرستان لردگان، در فاصلهٔ ۴۰ کیلومتری شهر لردگان و ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد و 20 کیلومتری روستای سردشت قرار دارد. این آبشار در دره‌ای به طول سه کیلومتر قرار دارد که مسیر آن از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته‌است و شیب زیاد و پستی و بلندی‌های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده‌است. رود خرسان نیز که از سرچشمه‌های اصلی رودخانه بزرگ کارون و از ارتفاعات برفگیر دنا و زاگرس مرکزی در جنوب استان اصفهان و شمال کهگیلویه و بویر احمد سرچشمه می‌گیرد، پس از الحاق چندین رود و چشمه دیگر در چهار محال بختیاری وارد استان خوزستان می‌شود. جاده آسفالته، نشیمنگاه، آلاچیق، سرویس بهداشتی و دسترسی به روستاهای اطراف از امکانات موجود درآبشار آتشگاه لردگان است.
 
شیب زیاد و پستی و بلندی های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده است. دره مشتمل بر 7 آبشار اصلی است که هرکدام زیبتیی های خاص خود را دارد. پیوند عناصر زیبای طبیعی مانند دره، سبز زار و اقلیم مناسب، فضای بسیار فرح بخشی را جهت تفرج در این مکان فراهم می آورد. درختان بلوط و چنار مسیر آبشار تا محل اتصال به رودخانه خرسان،چنان این منطقه را مزین کرده‌اند که آتشگاه به یکی از دیدنی‌ترین مناطق گردشگری استان چهارمحال و بختیاری تبدیل شده است. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری می‌یابد که بدانیم این منطقه به خوزستان گرمسیر نزدیک است و به همین دلیل در تمامی طول سال پذیرای طبیعت‌گردان و گردشگران است. رودخانه خرسان یکی از پرآب‌ترین سرشاخه‌های کارون بزرگ پس از حرکت از کوه‌های دنای سمیرم وارد شهرستان لردگان شده و در نهایت به دریاچه سد کارون 3 خوزستان می ریزد.
 
 
 
راه آسفالته نديديم تا روستاي آتشگاه تمام خاكي و جاده خراب بود،‌آلاچيق و نشيمنگاهي وجود ندارد فقط در روستاي آتشگاه بچه ها با پرتاب سنگ و درخواست پول گريبان ما را گرفتند، كه كلا از پياده شدن و رفتن به سمت روستا منصرف شديم. تبليغات بيجا آن هم پس از 3 ساعت رانندگي از شهر كرد براي ديدن اين آبشار واقعا باعث خستگي و دلزدگي است . اگر به اين استان سفر مي كنيد از شهر سامان و از شهر كرد تا كوهرنگ و شهر بروجن ديدن فرماييدطبيعت اين مناطق بينظير است برعكس شهر لردگان كه حتي يك هتل يا مهمانسراي خوب در اين شهر وجود ندارد. چشمه برم داخل شهر لردگان نيز جز تالاب پر از گل و لاي چيز ديگري ندارد برعكس چشمه ديمه در كوهرنگ يا چشمع سياسرد در بروجن و يا ده چشمه اين موارد خيلي زيبا و در دسترس بودند و امكانات رفاهي خوبي داشتند.البته در مسير شهركرد تا لردگان اگر به سمت روستاي دورك برويد طبيعت بسيار زيبا همراه با شاليزار برنج وباغهاي انار و رودخانه پرآب را ميبينيد واقعا طبعت بكري است و بوي برنج شما را سر مست مي كند ولي حتما قبلا از رفتن به اين سمت تجهيزات كامل داشته باشيد زيرا هيچ امكاناتي وجود ندارد.
 
متاسفانه فقر فرهنگی ومالی در این منطقه بیداد میکند ومسئولین گردشگری به جای استفاده از این موهبت خدادادی وایجاد زیر ساختهایی از قبیل راه و امکانات رفاهی دیگر که بالطبع موجبات جذب گردشگر بیشتر و بهبود شرایط مالی وفرهنگی مردم این منطقه می شود در خواب خرگوشی بسر میبرند ضمن اینکه از شواهد وقرائن پیداست با احداث سد کارون 4 تمامی این منطقه در آینده نزدیک به زیر آب میرود ومشکل بطور اساسی حل می شود!؟
 
مناطق روستایی و عشایر نشین شهر چهارمحال برعکس شهرهای لرستان و کردستان پر از کودکانی هستند که میخواهند از شما به نوعی کودکانه اخاذی کنند و حتی والدینشان نیز جلوی آنهای را نمیگیرند.
فقر این خانواده ها علارغم ثروت های طبیعی موجود در چهارمحال عجیب است.
از سنگ و مواد معدنی و آهکی کوه ها گرفته تا آب این استان تماما در استان ها هم جوار یا شهرهای دیگر خرج میشود اما کوچکترین کمکی به ساکنین روستاها و یا زیبا سازی روستاها نمیشود که این را باید نه از چشم اهالی و ساکنین که از چشم دولتمردان دید.
با وجود بازدید هایی که به شهر ها و استان های مختلف داشته ام منطقه ای به زیبایی آتشگاه ندیده بودم.
ماشین سواری در آن تنگه و دره های زیبا حتی با وجود جاده ای نه چندان خوب (و نه آنقدر بد که ایشان نوشته اند)و دیدن منطقه آتشگاه که همانند تکه ای از بهشت در این روستا میدرخشد واقعا خستگی را از تن بدر میکند.
خانواده ما واقعا از دیدن این منطقه و خوردن ماهی کبابی به عنوان نهار به غایت لذت بردند.