سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

طراحی دستگاه ونتیلاتور خانگی، گلایدوسکوپ و ساخت فیلتر ماسک در دانشگاه اصفهان - نمایش محتوای مجازی

 

 

تولیدات و آثار

طراحی دستگاه ونتیلاتور خانگی، گلایدوسکوپ و ساخت فیلتر ماسک در دانشگاه اصفهان

طراحی دستگاه ونتیلاتور خانگی، گلایدوسکوپ و ساخت فیلتر ماسک در دانشگاه اصفهان


اقدام موثر دانشگاه اصفهان در کمک به بیماران مبتلا به کرونا

طراحی دستگاه ونتیلاتور خانگی، گلایدوسکوپ و ساخت فیلتر ماسک در دانشگاه اصفهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اصفهان، با شروع کرونا ویروس جدید در کشور برای مقابله با این ویروس و مداوای بیماران کرونایی، ظرفیت و توان علمی خود را برای همیاری رساندن به دستگاه های متولی امر سلامت در کشور به کار گرفته است و در اقدامی موثر از سوی مدیریت دانشگاه در شرایط فعلی که جامعه نیاز مبرم به مراقبت های بهداشتی دارد، دکتر جمشیدی عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان به اتفاق تیم همکاران و دانشجویان این دانشگاه موفق به طراحی و تولید دستگاه ونتیلاتور خانگی، گلایدوسکوپ، قالب و ساخت فیلتر ماسک شده و کمک شایانی به بیماران مبتلا به این ویروس کردند.
دکتر نیما جمشیدی عضو هیات علمی مهندسی پزشکی دانشگاه اصفهان و مدیر عامل شرکت دانش بنیان چکاد طب ادرین در این خصوص اظهار داشت: شرکت دانش بنیان چکاد طب ادرین در راستای وظیفه اجتماعی و علمی خود اقداماتی مانند طراحی دستگاه ونتیلاتور خانگی یا ونتیلاتور اورژانس، محافظ صورت، طراحی و ساخت دستگاه گلایدوسکوپ، تولید ملحقات دستگاه ونتیلاتور، تولید فلومتر‌های اکسیژن مخصوص دستگاه ونتیلاتور، طراحی قالب و ساخت فیلتر ماسک را انجام داده است.
وی با اشاره به طراحی دستگاه ونتیلاتور خانگی یا ونتیلاتور اورژانس گفت: با توجه به افزایش نیاز به این دستگاه بعد از شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا افزایش یافته است این شرکت در راستای رفع نیاز داخلی اقدام به طراحی این دستگاه نموده است. این دستگاه ها براساس استاندارد Emergency-FDA در دو مدل اکسیژنی و بدون اکسیژن درحال تولید هستند و قابلیت کاربرد خانگی، امبولانسی را دارند. در فاز اول امیدواریم ظرف ماه آینده در سه شیفت ۲۰۰۰ عدد تحویل مراکز و اورژانس گردد. در فاز دوم مدل خانگی آن تولید می شود از ویژگی های ان ارزان بودن و قابلیت استفاده ساده و خانگی در مدل کودک و بزرگسال است.
دکتر جمشیدی در زمینه تولید محافظ صورت تصریح کرد: با توجه به خطر پرتاب ویروس کرونا بر اثر عطسه یا صحبت کردن محافظ صورت یکی از ابزارهای ضروری محافظت شخصی در مقابله با انتقال ویروس کرونا از فرد آلوده به سایر افراد به خصوص کادر درمانی می‌باشد لذا در این راستا اعضای هیات علمی دانشگاه اقدام به بررسی و ساخت مدل‌های ارزان قیمت و گوناگون برای مهار انتقال بیماری نموده است. در حال تولید انبوه و فروش هستیم. قابلیت تولید سریع، ارزان و نصب آسان و ایمن از ویژگی های این وسیله است.
وی به طراحی و ساخت دستگاه گلایدوسکوپ اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه این دستگاه برای لوله گذاری و بررسی عدم انسداد مجاری تنفسی در بیماری کرونا استفاده می‌شود، اقدام به ساخت و طراحی نرم افزار و سخت افزار مکانیکی و الکترونیکی این دستگاه نموده است. لوله گذاری تراشه یکی از ملزومات نجات بیماران کرونایی در مراحل حاد بیماری است. این کار از مهارتهای پایه در علوم پزشکی است با اینحال میزان موفقیت افراد مبتدی در این مهارت پائین است. ویدئولارنگوسکوپ ها (گلایدوسکوپ) وسایلی گران قیمت هستند که باعث افزایش سرعت و دقت و کم خطر کردن لوله گذاری تراشه در بیماران و مانع از فوت بیماران میشوند.
دکتر جمشیدی درخصوص تولید ملحقات دستگاه ونتیلاتور گفت: با عنایت به اینکه ملحقات دستگاه ونتیلاتور به دلیل کمبود در جهان و عمدتاً وارداتی بودن ان و نیاز شدید فعلی در داخل کشور کمتر تولید می‌شود این شرکت های دانش بنیان دانشگاه اصفهان به منظور رفع نیاز داخلی در شرایط بحرانی فعلی جهانی اقدام به طراحی و مهندسی معکوس و باز تولید ملحقات این دستگاه نموده است.
وی در خاتمه به تولید فلومتر‌های اکسیژن مخصوص دستگاه ونتیلاتور اشاره کرد و افزود: فلومتر‌های مخصوص دستگاه ونتیلاتور اینفلوئنسرها قابلیت یکبار مصرف داشته و بعد از هر بار مصرف تعویض خواهند شد.

آدرس کوتاه :