جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

صنعت تولید کاشی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

صنعت تولید کاشی

Loading the player...

فرآيند توليد کاشي :

الف- آماده سازي مواد

اين بخش شامل آماده سازي مواد اوليه جهت تهيه بدنه کاشي ميباشد. مراحل مختلف اين بخش با توجه به تکنولوژي بکار رفته جهت شکل دادن محصول توليدي (تهيه بدنه) و همچنين با توجه به نوع محصول توليدي متفاوت است.

بعد از تهيه مواد اوليه و توزين آنها طبق فرمولاسيون مورد نظر کارخانه جهت تهيه بدنه هر محصول، مواد اوليه سخت خردايش ميگردند. عمل خرد کردن سنگها (مواد اوليه) به وسيله انواع سنگشکنها و خردکنندههاي فکي، غلطکي، چرخشي، چکشي و دوار انجام ميگيرد. در ادامه خردايش، مواد اوليه تبديل به پودر (گرانول) ميشود. تهيه پودر نيز خود به دو روش تر و خشک صورت مي گيرد. در روش خشک، مواد اوليه بعد از خردشدن، بصورت خشک در آسيابهاي گلوله اي آسياب شده و بصورت پودر در ميآيند، اما در روش تر، مواد اوليه به همراه مقدار معيني آب و مواد روانساز بوسيله آسيابهاي گلوله اي بصورت دوغاب درآمده و دوغاب بعد از هموژن شدن، توسط خشک کن هاي پاششي به ذرات پودر تبديل ميشود. در بعضي موارد خاص در صنعت توليد کاشي، از خمير و يا اصطلاحاً از کيک هاي پالايه (بوسيله روش اکستروژن) جهت توليد کاشي­هاي خاص استفاده مي­شود.


براي سهولت عمل به هم زدن مواد در آسياب هاي گلوله اي، موادي با نام روانساز به آن اضافه مي کنند که باعث جلوگيري از لخته شدن دوغاب و چسبيدن مواد به يکديگر مي شود.


ب- شکل دهي


پس از آماده سازي مواد اوليه به صورت پودر به وسيله فشار پرس آن را تبديل به بدنه کاشي مي نمايند که در اصطلاح به اين عمل تهيه بيسکوييت مي گويند. در مواردي که مقدار آب موجود در پودر بدنه (گرانول) بيشتر از حدود 4 درصد باشد (حداکثر تا 9 درصد)، اصطلاح پرس نيمه خشک و يا مترادف آن اصطلاح پرس پودر را بکار مي برند. در مواردي که مقدار آب موجود در پودر بدنه کمتر از 4 درصد باشد، از اصطلاح پرس خشک استفاده مي‍شود. روش پرس پودر در مجموع براي شکل هاي نسبتاً ساده مورد استفاده قرار مي گيرد.

ج- پخت

اين بخش شامل کليه مراحل خشک کردن و پخت، اعم از پخت بدنه و پخت لعاب مي باشد. لازم به ذکر است که در مراحل مختلف اين بخش، عمليات مونتاژ و پرداخت نيز انجام مي گيرد، در صنايع توليد کاشي، با توجه به نوع محصول توليدي و نوع تکنولوژي بکار گرفته شده، فرآيند تک پخت، دو پخت و سه پخت مورد استفاده قرار مي گيرد. در ابتدا بدنه پخته شده و پس از لعاب زني پخت دوم انجام مي گيرد. در صنعت کاشي به منظور ايجاد تنوع و زيبايي بيشتر، در برخي از توليدات با ايجاد نقوش بر روي کاشي ديواري به صورت چاپ بر روي کاشي، براي سومين بار پخته مي­شود.


توليد کاشي کف بصورت تک پخت انجام مي شود. همچنين آخرين تکنولوژي در توليد کاشي ديواري نيز، فرآيند تک پخت است. در اين فرآيند، با توجه به همگوني درجه حرارت لازم جهت پخت بدنه و لعاب کليه مراحل پخت در يک مرحله صورت مي گيرد.


فرآيند توليد کاشي ديوار در ايران عموماً به صورت دو پخت انجام مي شود. در اين فرآيند به علت نياز به حرارت بالا جهت پخت و نياز لعاب به کار رفته در آن (موسوم به فريت) به درجه حرارت پائين، پخت بدنه و لعاب در دو مرحله و در کوره هاي جداگانه با درجه حرارت هاي مختلف انجام مي شود.


لعاب، لايه شيشه اي نازکي است که سطوح بدنه هاي سراميک را مي پوشاند. با توجه به خصوصيات مکانيکي و مقاومت شيميايي مورد انتظار از قطعه توليدي، بطور کلي دو نوع لعاب در ساخت اين فرآورده ها استفاده مي شود، لعاب هاي خام و لعاب هاي فريت شده. در توليد کاشي کف به علت نياز به مقاومت شيميايي بالا از لعاب خام و در توليد کاشي ديواري که نياز به لايه لعابي با مقاومت کمتر دارد، از لعاب پخته و يا اصطلاحاً فريت شده استفاده مي‍شود.