جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

شگفتیهای گردشگری درروستای دو پلان کیار - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شگفتیهای گردشگری درروستای دو پلان کیار

Loading the player...

دانلود


سکوی بانجی بانجی جامپینگ کیار چهارمحال و بختیاری                                                                                                                                 کیار از شهرستانهای چهار محال و بختیاری است و در۳۵ کیلومتری مرکز استان ،شهرکرد ودر منطقه کوهستانی زاگرس قرار دارد .
این شهرستان از شمال باشهرستان‌های شهرکردوفارسان، از جنوب با شهرستان لردگان ،از شرق با شهرستان بروجن واز غرب با شهرستان اردل همسایه می‌باشد . مرکز شهرستان کیار، شهر شلمزارمی باشد.
برخی گفته‌اند شلمزار به معنای دشتی است که در آن شلم (گیاهی از خانواده کتیرا) می‌روییده و برخی گفته‌اند شلم با ضمه تلفظ شده و به معنای محلی بوده که پس از بارندگی همراه با گل و شل می‌شده‌است.
از نکات جالب در شهرستان کیار نزدیکی شهر شلمزار مرکز این شهرستان به سایر مراکز شهرستان استان چهارمحال و بختیاری است
فاصله‌ی شلمزار از شهر‌های فارسان ،اردل ،شهرکرد و بلداجی( یکی از شهرهای شهرستان بروجن ) 35کیلومتر است .
کیار از زیباترین شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری است که از قدمت بسیار زیاد برخوردار است و مناطق گردشگری بسیاری دارد .
شهرستان کیار دارای آب وهوای سردکوهستانی وتابستان‌های معتدل می‌باشد.
از قله‌های معروف آن می‌توان کوه کیار وسبزه کوه را نام برد
شهرستان کیار دارای سابق دیرینه ای در فرهنگ وتمدن ایرانی ،اسلامی می‌باشد که وجود قلعه‌های تاریخی هم چون قلعه دزک ، شلمزار، وجود امامزاده‌های محمداکبر دستگرد امامزاده ،شاهزاده عبدالله سورک،امامزاده جعفر گهرو، امام زاده سرتنگ محمود ،مریک ،برنجگان و چندین امامزاده دیگر و مناطق گردشگری فراوان ودیگر آثار به جای مانده وکشف شده از قدیم همه نشان از تمدن دیرین وکهن منطقه دارد.
مردم کیار به زبان‌های فارسی و لری بختیاری صحبت می‌کنند, در مناطقی از شهرستان کیار نظیر روستای قلعه تک مردم این روستا به زبان ترکی صحبت می‌کنند .
مردم این شهرستان مسلمان وشیعه میباشند
زمین‌های کشاورزی شلمزار در این شهر بسیار دیده می‌شود که این شهر یکی از بهترین دارنده‌های زمین‌های حاصلخیز در استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد.
این شهر دارای باغهای بزرگ انگور و بادام؛ گیلاس به نامهای احمد آباد و چزغان می‌باشد
کارخانهٔ اشی مشی، معرف به آب کوهرنگ واقع در این شهر می‌باشد
در فرهنگ دهخدا کلمه‌ی «کیار »علی رغم روحیات مردم شهرستان که همواره کار و تلاش و امید را سر لوحه کارشان قرار می‌دهند و پر شور و نشاط ایام به سر می‌برند به معنای مردم تنبل و ضعیف و سست است .
. سکوی بانجی جامپینگ چهارمحال و بختیاری با 75 متر ارتفاع در حومه روستای دو پلان بخش ناغان قرار دارد .
این سکوی پرش مشرف به رودخانه کارون است .
این سکو در مجاورت ایل راه عشایری تاریخی دز پارت و در مناطق حفاظت شده سبزکوه و هلن ، دره عمیق ، پل سیمی و اثر ملی لینچ قرار دارد .
اقای کهکشانی با اشاره به اینکه برای علاقمندان این ورزش یک مکان اقامت موقت پیش بینی شده است افزود : در مراحل بعد مراکز اقامتی و تفریحی جانبی نیز برای گردشگران پیش بینی می شود .
در پرش های « بانجی جامپینگ » هر فرد با بستن یک طناب به بدن خود از ارتفاعی بلند می پرد و پس از پرش توسط کارشناسان به سکوی پرتاب باز می گردد .
دوپلان روستایی در بخش ناغان شهرستان کیار استان چهارمحال و بختیاری است.این روستا در ۳۵ کیلومتری شهر اردل مرکز شهرستان اردل و نیز در ۱۳۰ کیلومتر شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.اهمیت این روستا به دلیل قرار گرفتن در کنار پل اصلی جاده شهرکرد به ایذه و خوزستان بر روی جریان‌های اولیه رودخانه کارون است. وجه تسمیه این روستا به خاطر وجود دو پل برروی این رودخانه می‌باشد.این منطقه مناظر طبیعی زیبایی همچون صخره‌های عمودی رو به سوی رودخانه و شکاف‌ها و دره‌های عمیق و بسیار زیبای حاشیه رودخانه که با درختان بلوط و سرو وحشی مزین شده‌است، دارد.چشمه‌های جانبی رودخانه از جاذبه‌های این روستا و روستاهای مجاور مانند گل سفید ، رحیم آباد، فیروز آباد و اسلام آباد است.این روستا تا دریاچه تازه ایجاد شدهٔ کارون بر روی سد کارون ۳ حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.به دلیل قرار گرفتن این روستا و روستاهای مجاور بر سر راه اصلی که محل عبور بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است در همهٔ ماههای سال پذیرای مسافران است.مردم این روستا و بسیاری از روستاهای اطراف از طایف‌ه مشایخ (بزرگان) بختیاری هستند.گویش مردم منطقه لری بختیاری بوده و از نژادهای اصیل ایرانی به شمار می‌روند.اخیرا" در منطقه دوپلان و در حاشیه رودخانه کوهرنگ، توده ای درختچه ای از تلخ بیان شناسایی شده که نه تنها در محدوده ۳۰۰ هزار هکتاری …مشاهده کامل متن جنگلهای چهار محال و بختیاری منحصر به فرد بوده بلکه بر بنیاد گفته‌های کارشناسان سازمان جنگلها و مراتع، تا کنون وجود چنین توده درختچه ای در منطقه رویشی زاگرس گزارش نشده است