سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

شهید سید اکبر اعتصامی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهید سید اکبر اعتصامی

سردار شهید سید اکبر اعتصامی


نام پدر: سید حبیب الله
تاریخ تولد: 1341
محل تولد: رهنان
شغل: پاسدار
یگان اعزام کننده: سپاه
تاریخ شهادت: 65/10/21
محل شهادت: شلمچه
زیارتگاه: گلزار شهدای شهر رهنان


زندگینامه:
سید اکبر اعتصامی در 15 مرداد 41 در رهنان در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. در سن هفت سالگی تحصیلات خود را شروع کرد، بعد از ظهرها به مغازه ی پدرش می رفت و شب ها هم در مسجد سید اذان می گفت. بعد از اینکه در دوران دبیرستان ترک تحصیل نمود در بازار مشغول به کار شد. در زمان انقلاب همراه دیگران بازار را تعطیل کردند.

با اوج‌گیری مبارزات و اعتصابات مردمی علیه رژیم پهلوی در اکثر راهپیمایی‌ها و تظاهرات حضوری سبز داشت و در براندازی نشانه‌های فساد در شهر نقشی مهم ایفا نمود. با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و آغاز غائله کردستان با اصرار و تلاش فراوان پس از ۴ ماه موفق به اعزام گردید و بعد از آزادسازی بانه و گذراندن شش ماه خدمت در کردستان به جهرم بازگشت و پس از آغاز جنگ تحمیلی به جبهه اعزام گردید و چون آبادان، در محاصره بود به وسیله لنج به این شهر اعزام شدند.


حضور او در عملیات‌های متعدد از وی فردی با تجربه ساخت. پس از شکستن حصر آبادان مجدداً به کردستان بازگشت و به مدت ۵ ماه در گروه ضربت بسیاری از روستاها را از وجود منافقین و دشمنان پاک کرد. او با دختر عمویش در روز عید سعید قربان ازدواج نمود و چند ماه در کلاس‌های عقیدتی حوزه حضور یافت.
و یک دوره اصول عقاید را نیز با موفقیت پشت سر نهاد. در عملیات والفجر مقدماتی پسرعمویش مفقودالاثر گشت و همین موضوع او را بر حضور در جبهه‌ها مصرتر نمود. سپس با مسئولیت معاونت گردان چهارده معصوم، در عملیات والفجر ۱ شرکت کرد و در فاصله ۱۳ ماهه در عملیات خیبر تا بدر و در جبهه‌ها حضور داشت و فرماندهی گردان را بر عهده گرفت او در عملیات بدر با ۱۵ نفر از یارانش موفق به دستگیری ۲۴۰ اسیر گردیدند و ۱۵۰ نفر از نیروهای دشمن را به هلاکت رساندند.


او از جمله فرماندهان خط شکنی بود که هیچ گاه در سختی های نبرد نا امید نمی شد و توکل او به خدا باعث شده بود که در همه ی مأموریت ها موفق باشد. بعد از شرکت در عملیات های مختلف و مجروح شدن های  پیاپی و رشادت های فراوانی که نشان داد سرانجام در عملیات کربلای 5 بعد از شکستن خط دشمن و انجام مأموریت اصلی لشگر در تاریخ ۲۱/۱۰/۱۳۶۵ در سن ۲۴ سالگی به درجه رفیع شهادت نایل آمد و از او دو فرزند به یادگار ماند.


جلوه هایی از شهید:
شهید از هوش و استعداد خوبی برخوردار بود به طوری که همیشه در کلاس درس شاگردی ممتاز بود. شب ها به مسجد سید می رفت و موذن مسجد بود. در تظاهرات و راهپیمایی ها و آتش زدن بانک ها و پایین کشیدن مجسمه ی شاه شرکت می کرد.


پیام شهید:
ای ملت عزیز، اگر انسان در جهاد صبر کند و استقامت به خرج بدهد خداوند هم به عهد خود وفا می کند و پیروزی را نصیب او می گرداند و ای کسانی که ایمان آورده اید دین خدا را یاری کنید تا خدا هم شما را یاری کند و در این راه ثابت قدم باشید.