رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

شهید حاج‏ اكبر آقابابائى - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهید حاج‏ اكبر آقابابائى

سردار رشید اسلام، شهید حاج ‏اكبر آقابابائى در سال 1340 در یكى از محله‏ هاى قدیمى اصفهان در خانواده‏اى مذهبى و متدین دیده به جهان گشود.
شیر پاك مادر و لقمه حلال پدر، تاروپود وجودش را ولایى و حسینى كرد، از همان اوان كودكى با شور كربلایى در هیأت‏هاى مذهبى شركت جست. همزمان با ورود به دبستان در كلاس‏هاى قرآن شركت مى‏كرد.
در كنار درس در كارهاى روزمره به پدرش كمك می‏ كرد و در فعالیت‏هاى فرهنگى مدرسه در گروه‏هاى تئاتر و قرآن و… شركت میكرد، فعالیت سیاسى ایشان از موقعى شروع شد كه وارد دبیرستان صارمیه شد وى سهم مؤثرى در تشكیل تشكل‏هاى دانش ‏آموزى و تظاهرات خیابانى داشت.
و یكى از فعال‏ترین جوانان در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامى بود. از نقاط بارز شخصیتى او اهمیت دادن به ورزش بود و همین مسأله از او انسانى ورزیده و رشید ساخته بود.
او تحصیلات خود را تا آغاز انقلاب اسلامى با موفقیت تا مقطع دیپلم در دبیرستان صارمیه طى كرد.
فعالیت ‏هاى شهید آقابابائى پس از پیروزى انقلاب:
اولین روز پس از پیروزى انقلاب یعنى 23 بهمن 1357 در كمیته دفاع شهرى اصفهان فعالیت نظامى خود را آغاز كرد و با تشكیل سپاه، پس از طى دوره مربی‏گرى نظامى به عنوان یكى از مربیان تاكتیك در پادگان الغدیر اصفهان سهم بسزایى در تربیت پاسداران داشت.
با شروع غائله كردستان به سنندج اعزام گردید و به عنوان مسؤول عملیات سپاه سنندج خدمات شایانى در پاكسازى ضد انقلاب از آن خطه میهن اسلامى نمود. و با توجه به تدابیر و شجاعتش مسؤول عملیات ناحیه كردستان شد.
عملكرد او باعث محبوبیتش در بین مردم كردزبان گردید و زبانزد خاص و عام شد، پس از چندى فرماندهى تیپ 110 شهید بروجردى به او محول گردید سپس با توجه به سوابق درخشانش به سمت فرماندهى تیپ 18 الغدیر یزد منصوب شد. وى در عملیات مختلف شركت داشت، از جمله عملیات نامنظم در عمق خاك عراق و انهدام پالایشگاه كركوك، در حین عملیات مختلف مجروح گردید.
فعالیت ‏هاى شهید حاج‏ اكبر آقابابائى پس از دفاع مقدس:
وى در سال 1367 در كنكور سراسرى در رشته مهندسى پذیرفته شد ولى با توجه به مسؤولیت‏هاى سنگین از ادامه تحصیل بازماند. اما دوره بالاى ستاد و فرماندهى را با موفقیت گذراند. و بار دیگر در سال 1370 در كنكور شركت و در رشته علوم سیاسى ادامه تحصیل داد. این در حالى بود كه مسؤولیت جانشینى لشكر مقدس امام حسین(ع) را به عهده داشت.
با توجه به مسائل سیاسى جهان و تجارب نظامى، او به عنوان مسؤول معاونت عملیات نیروى قدس سپاه برگزیده شد.
این شهید سرانجام پس از سال‏ها مبارزه با ضد انقلاب و دشمنان داخلى و خارجى و پس از رهنمودها و سازماندهى مبارزین افغانستان، لبنان، فلسطین و بوسنى و هرزگوین، در تاریخ 4/6/75 بر اثر جراحات شیمیایى در یكى از بیمارستانهاى تهران به شهادت رسید.
ثمره ازدواج او دو دختر به نام‏هاى زینب و زهرا میباشد.