جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

شهر همدان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهر همدان

Loading the player...

شهرستان و شهر همدان مرکز استان همدان است؛ که در دامنه شرقي کوه الوند واقع و به عنوان يکي از شهرهاي مهم تاريخي-فرهنگي ايران شناخته شده است. اين شهر از لحاظ کشف آثار باستاني دوران مادها در کشور بي نظير بوده و داراي آثار باستاني متعددي از دوره هاي هخامنشي، ساساني و دوره اسلامي نيز مي باشد. از لحاظ اکو توريسم با توجه به آب و هواي متنوعي که همجواري با کوه الوند در اين شهر بوجود آورده؛ جز در چند ماه سرد سال، شرايط براي طبيعت گردي در آن بسيار مساعد است.
نام همدان؛ نخستين بار در 1100 سال پيش از ميلاد، در كتيبه تيگلات پالسر اولين حاكم آشوري؛ به نام آمَدَنَ (به فتح همه حروف) يا آماداي ضبط شده است. و از آن زمان همواره با تلفظي تقريبا شبيه به تلفظ امروزي اين نام به پايتخت امپراطوري ماد اطلاق گرديده است. هرودت مورخ يوناني نام همدان را اكباتان (Agbatana) ثبت كرده و بناي احداث شهر همدان را به ديااكو نخستين امپراتور ماد نسبت داده است.
همدان اولين پايتخت تشکيلات حکومتي در ايران بوده که در آن دوره هگمتانه نام نهاده شده است که اقوام وسلسله هاي متفاوتي نظير مادها، هخامنشيان، سلوکيان، اشکانيان، ساسانيان، سلجوقيان و زنديان به دليل آب و هواي مناسب و موقعيت منحصر به فرد، امکان دسترسي به نقاط مختلف کشور، رونق توليد و بازار مورد توجه قرارداده و بعنوان پايتخت خود انتخاب نموده اند. مشهور است که مادها قصري موسوم به هفت حصار در آن ساختند همچون قصر عجايب هفتگانه‌ي بابل که آثارآن اکنون درشهر همدان به جا مانده است. در زمان پادشاهان آن دياکو، فرورتيش، هووخشتره و اژي‌دهاک هگمتانه به اوج شکوه رسيد و به پرجمعيت‌ ترين و پررونق‌ترين شهر دنياي زمان خود تبديل شد. وجودآثار باستاني نظيرقلعه ها، تپه ها، آرامگاههاي متفاوت از پيامبران، دانشمندان، عرفا و شاعران و بازار قديمي استان همواره نشانگر غناي فرهنگ، تمدن و اقتصاد اين سرزمين است. هم اکنون شهر همدان در دامنه شرقي کوه الوند واقع گرديده است که يکي از پنج شهر تاريخي، فرهنگي ايران شناخته شده و مرکز استاني به همين نام است که در حدود سيصد و سي کيلومتري جنوب غربي تهران قرار دارد. شهرستان و شهر همدان مرکز استان همدان است؛ که در دامنه شرقي کوه الوند واقع و به عنوان يکي از شهرهاي مهم تاريخي-فرهنگي ايران شناخته شده است. اين شهر از لحاظ کشف آثار باستاني دوران مادها در کشور بي نظير بوده و داراي آثار باستاني متعددي از دوره هاي هخامنشي، ساساني و دوره اسلامي نيز مي باشد. از لحاظ اکو توريسم با توجه به آب و هواي متنوعي که همجواري با کوه الوند در اين شهر بوجود آورده؛ جز در چند ماه سرد سال، شرايط براي طبيعت گردي در آن بسيار مساعد است.
مادها گروهي از آريائيان بودند که بين قرنهاي سيزدهم و نهم قبل از ميلاد از شرق ايران به غرب ايران مهاجرت مي کنند و با هم متحد مي شوند. مادها در 674 پ.م. به رهبري خشثريته بر آشوريان مهاجم پيروز مي شوند و پادشاهي مستقل ماد را تاسيس مي کنند. از آن پس اين سرزمين چندين بار ديگر مورد حمله آشوريان و سکاها قرار ميگيرد و تصرف مي شود. تا اينکه در 625 پ.م. هُوَخشَتَره رهبري مادها را بر عهده گرفته و ماد را از سلطه سکاها آزاد ميکند. هُوَخشَتَره در 614 پ.م. شهر آشور را تسخير مي کند و با شکست کامل آشوريان در 605 پ.م. سرزمين آشور را بين خود و بابليان تقسيم مي کند. اين پادشاه قدرتمند نواحي هيرکانيا (گرگان)، پارت (خراسان)، هرئيوه (هرات) و احتمالا سيستان را تسخير مي کند.
پس از هُوَخشَتَره، ايختوويکو (585-550 پ.م.) منطقه ارمنستان و شمال ارس را تصرف مي کند.تا اينکه در سال 553 پيش از ميلاد، کوروش کبير، موسس سلسله هخامنشي، مخالفت با حاكم ماد را آغاز كرد و در 550 پيش از ميلاد همدان را فتح کرد. وي با انقراض سلسله ماد به واسطه مزاياي طبيعي همدان، آنجا را مقر فرماندهي خود قرار داد.
همدان داراي ديدني هاي باستاني و طبيعي فراواني است که از آن جمله مي توان به موارد زير اشاره نمود:
كتيبه هاي بزرگ داريوش و خشايار شاه هخامنشي درگنجنامه (همدان)
كاخ هگمتانه (همدان)
تپه باستاني و آثار باستاني شهر تاريخي هگمتانه (همدان)
درياچه پشت سد اكباتان (9 كيلومتري جنوب شرقي همدان)
آبشار گنجنامه (همدان)
دره زينا (دامنه‌هاي ميدان ميشان)
قله الوند (همدان)
درياچه و تله سيژ منطقه تفريحي عباس آباد(همدان)
آبشار دوزخ دره (امام‌زاده كوه، الوند)
پيست اسكي الوند (15 كيلومتري غرب شهر همدان)
قلعه دختر (اطراف شهر همدان)
پل شكسته (روستاي خسرو آباد)
بازار قديمي (همدان)
ميدان تاريخي امام (همدان)
آرامگاه ابوعلي‌سينا (همدان)
آرامگاه بابا طاهر عريان (همدان)
مقبره استرو مردخاي (همدان)
گنبد علويان (همدان)
قبر اسكندر (خيابان نظر بيك نزديک تپه هگمتانه)
برج قربان (نزديك دبيرستان ابن سينا)
تپه پيسا (شمال تپه هگمتانه)
خانه قديمي شهبازيان (ابتداي خيابان بوعلي)