جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

شهر نوش آباد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهر نوش آباد

Loading the player...


نوش آباد
گنجینه ای خفته بر دروازه کویر
تاریخچه
شهر نوش آباد از جمله مناطق باستاني و تاريخي استان اصفهان است . وجود ده ها اثر تاريخي به جاي مانده از دوره هاي سلجوقي ، مغول ، صفوي ، قاجار در اين شهر و همچنين اشارات متون كهن تاريخي به آباداني و رونق نوش آباد در دوران پيش از اسلام و اوايل دوره ي اسلامي گوياي اين سابقه بلند تاريخي است . دركتاب با ارزش تاريخ قم كه به سال 378 هجري تأليف شده است درباره وجه تسميه اين شهر آمده است : انوش آباد اين ديه را از بهر آن بدين نام كردند كه يكي از اكسره ( ساسانيان ) بدان ناحيت بگذشت به چشمه اي كه آنجاست فرود آمد و آن چشمه و موضع را خوش يافت . بفرمود تا به آنجا ديهي بنا نهادند و انوش آباد نام كردند ( ص 76 ) نوش آباد در اوايل دوران اسلامي نيز از اهميت ويژه اي برخوردار بوده است . چنان كه اين رسته در كتاب الاخلاق النفيسه كه به سال 290 هجري آن را تأليف نموده است . از انوش آباد به عنوان يكي از منزلگاه هاي راه باستاني ري و اصفهان ياد مي كند ( ص 182 ) به نظر مي رسد پل مستحكم و باستاني اسحاق آباد كه در شمال شرقي نوش آباد قرار دارد از يادگارهاي اين سير مهم تاريخي است .
همچنين در ديوان ابوالرضا راوندي شاعر و فقيه شيعه دوران سلجوقي از آباداني اين شهر ياد شده است ( ص74 ) يادي هم كه باباافضل كاشاني از حكما و عرفاي بزرگ دوره مغول در مكتوبات خود از نوش آباد مي كند نشان از اهميت تاريخي و فرهنگي اين خطه در دوران مغول است ( ص 706 ) به جز اين كتاب ها بيش از ده ها كتيبه مهم تاريخي از دوران سلجوقي تا قاجار در نوش آباد وجود دارد كه از جمله مي توان به كتيبه هاي مناره مسجد جامع و محراب گچ بري مسجد علي كه در آن به نام خلفاي راشدين اشاره شده و به طور قطع از آثار دوره سلجوقي مي باشد و همچنين كتيبه هاي متعدد تاريخ از 923 تا 1140 هجري نشان از رونق و اهميت اين شهر در دوره ي صفوي است .
در نوش آباد حدود 30 اثر تاريخي وجود دارد كه مهمترين آنها عبارتند از مسجد جامع عتيق ، مسجد علي ، قلعه سي زان و پل اسحاق آباد از دوره سلجوقي و ايلخاني زيارتگه امامزاده محمد ، مسجد حاج سيد حسين ، آب انبار توده و آب انبار چاله سي ، قلعه مورچان ، قلعه سيچان و زيارتگاه شاهزاده حسين و سليمان از دوره صفوي زيارتگاه رقيه خاتون ، زيارتگاه شاهزاده اسحاق ، زياتگاه تاج الدين ، مسجد موسي بن جعفر ، آب انبار در بريگ ، مسجد محبين و مسجد قائميه از آثار دوره قاجاري . همچنين نوش آباد از حيث فرهنگي و سنت هاي فرهنگ به ويژه برگزاري مراسم عزاداري عاشورا اهميت فراوان دارد و اين مراسم صدها سال است . كه با شور و هيجان برگزار مي شود .
نوش آباد خيزشگاه دانشمندان بزرگ بوده است كه از جمله آنها مي توان به علامه محمد بن محمد زمان نوش آبادي فقيه ، فيلسوف و متكلم بزرگ اواخر دوره صفوي استاد علامه مهدي نراقي كه آثار متعددي از وي برجا مانده و همچنين فقيه و عالم بزرگ دوره افشاريه آيت الله ملا علي اكبر نوش آبادي كه آثار وي موجود مي باشد اشاره كرد