جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

شهر نصرآباد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهر نصرآباد

Loading the player...

نصراباد جرقویه، شهری در بخش مرکزی جرقویه سفلی می‌باشد که در جنوب شرقی شهر اصفهان قرار دارد.
بخش‌ جرقویه سفلی، واقع‌ در مغرب‌ و جنوب‌غربی‌ شهرستان‌ اصفهان‌، از شمال‌ به‌ بخشهای‌ مركزی‌ و جلگه‌ در شهرستان‌ اصفهان‌، از مشرق‌ و جنوب‌شرقی‌ به‌ بخش‌ جرقویه علیا، از جنوب‌غربی‌ و مغرب‌ به‌ بخش‌ مركزی‌ شهرستان‌ شهرضا محدود می‌شود و مشتمل‌ است‌ بر 29 آبادی‌ و سه‌ شهر به‌نامهای‌ نیك‌آباد ، محمدآباد و نَصرآباد. آبادیهای‌ آن‌ عمدتاً در دشت‌ قرار دارند. از جمله‌ كوههای‌ مهم‌ آنجاست‌: محمدْنوجوان‌ (بلندترین‌ قله‌ ح 299 ، 2 متر)، كه‌ در دامنه شمال‌شرقی‌ آن‌ چاه‌ آبی‌ به‌نام‌ چاه‌میش‌ وجود دارد؛ لاخَتْنی‌ (بلندترین‌ قله‌ ح 331 ، 2 متر)؛ دنبالِگردَنه‌ (بلندترین‌ قله‌ ح 024 ، 2 متر)؛ می‌می‌نی‌ (بلندترین‌ قله‌ ح 050 ، 2 متر) و گورِه‌ (بلندترین‌ قله‌ ح 900 ، 1 متر؛ جعفری‌، ج‌ 1، ص‌ 258، 484، 490، 504، 529). زمینهای‌ این‌ بخش‌ با آب‌ چاه آبیاری‌ می‌شود.
بخش جرقویه سفلی با وسعتی در حدود 9/1456 کیلومتر مربع از فاصله حدود50  کیلومتری جنوب شرقی اصفهان شروع و تا عمق حدود 40 کیلومتری ( گردنه مزرعه عرب ) امتداد دارد . از شمال به محدوده بخش جلگه ، از جنوب به محدوده شهرستان شهرضا ، از شرق به بخش جرقویه علیا و از غرب به محدوده بخش مرکزی اصفهان منتهی میگردد . این بخش از بخشهای قدیمی اصفهان بوده و از سابقه و قدمت دیرینه ای برخوردار می باشد و بعضی از زیستگاههای آن از قبل از اسلام نیز وجود داشته است .
نصرآبادجرقویه در فاصله 65 كیلومتری جنوب شرقی اصفهان بین مدارهای 52 درجه و 6 دقیقه و 20 ثانیه طول جغرافیایی و 32 درجه و 19 ثانیه و 30 ثانیه عرض جغرافیایی قرار دارد
از شهرها و روستاهای اطراف شهرنصر آباد شمال: رشته کوههای کلاه قاضی می باشد،«این رشته کوه از سه راهی محمدآبادشروع وتا شهر مهیارکشیده میشود». شرق: در 5 کیلومتری محمدآباد ، در 10 کیلومتری حسین آباداز جنوب: کوه محمد نوجوان و روستای پیکان ،از غرب: ۲۰کیلومتری روستای امامزاده شاه سیدعلی اکبر ، ۲۲ کیلومتری روستای اسفه ،۲۵کیلومتری شهرضا
شهرها و روستاهای که در مسیر 65 کیلومتری نصرآباد تا اصفهان است عبارتند از: محمد آباد، قارنه،رحیم آباد،زیار،جار،دشتی، ودر نهایت سرویس ها در چهارراه آبشار در نزدیکی پل بزرگمهر مسافران را پیاده می کنند.
جمعیت نصرآباد حدود هفت الی هشت هزار است اهالی و مردم باصفای شهر به دو دسته ی تاجیک وعرب تقسیم می شوند
شغل بعضی تاجیکها نظامی و بعضی دیگر کشاورز و معلم و طلبه می باشد. شغل عربها(عشایر) دامداری-کشاورزی-معلم-طلبه و...می باشد.
ازفامیلهای درنصرآباد می توان: عرب مختاری ، عرب صالحی ، کوهگرد ، جهانگرد ، نیکبخت ، فاطمی ، نکوئی ،  باباپور-حسینی ، کریمی و... نام برد.