جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

شهر خورزوق - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهر خورزوق

خورزوق (تلفظ: khorzoogh) یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.
این شهر در ۳۲ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۵۱ درجه و ۳۷ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ با ۱۵۷۲ متر ارتفاع از سطح دریا قرار دارد که از ارتفاع اصفهان ۳ متر کمتر است. خوروزق یکی از شهرهای شهرستان برخوار می‌باشد که با مرکز شهرستان فاصله چندانی ندارد. این شهر در دو کیلومتری شمال اصفهان و تا تهران ۴۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

این شهر در بخش برخوار شهرستان برخوار و میمه قرار دارد.و جمعیت آن ۲۰۲۳۷ نفر است.

شهر خورزوق در مجاورت شهر اصفهان و در بخش برخوار واقع شده‌است. جمعیت آن امرزوه بالغ بر بیست و نه هزار نفر است. خورزوق در زبان عامیانه خورزوک گفته می‌شود.در واقع خورزوق معرب خورزوک است. خور به معنی خورشید و روشنایی و زوک به معنی سرزمین است. (خورزوک یا سرزمین آفتاب). مردم خورزوق به زبان محلی که از زبان‌های ایرانی مرکزی است صحبت می‌کنند. این زبان در شهر گز و چند نقطه دیگر استان هم صحبت می‌شود. مسجد جامع خورزوق حدود ۷۰۰ (هفتصد سال) قدمت دارد و در مرکز شهر خورزوق واقع شده است. ساختمان سلطان حضرت خورزوق که حدود۲۰۰ سال قبل احداث گردیده و بر روی فراری قرار دارد که یکی از اولیا در آن دفن گردیده است. مسجد جامع آقا و مسجد سبزعلی از مساجد قدیمی شهر خورزوق می باشد.
محله‌های قدیمی این شهر عبارت‌اند از : محله درب مسجد بزرگ ، محله عربها ، محله درب حمام نو
آب و هوای این شهر به خاطر کشتزارهای پیرامون آن خنک‌تر از مناطق شهری اصفهان است. این کشتزارها به مرور به مناطق مسکونی و صنعتی تبدیل می‌شوند.
وجود اراضی کشاورزی و رشته قنوات متعدد و قرار گرفتن بین مراکز عمده جمعیتی از عمده ترین عوامل پیدایش خورزوق در گذشته ذکر شده‌است . خوروزق در گذشته قلعه بزرگی بوده که چندین نهر و باغ بویژه کوچه‌های سرپوشیده و تنک و باریک در وسط شهر وجود داشته‌است . حصار آن خورزوق را از دستبرد و تهاجم اشرار و سارقین مصون می‌داشته‌است . خانه‌های مسکونی خشت و گلی که علاوه بر سکونت انبار غله و نگهداری حیوانات نیز بوده‌است

مسجد جامع خورزوق حدود 700 (هفتصد سال) قدمت دارد و در مرکز شهر خورزوق واقع شده است. ساختمان سلطان حضرت خورزوق که حدود200 سال قبل احداث گردیده و بر روی فراری قرار دارد که یکی از اولیا در آن دفن گردیده است. مسجد جامع آقا و مسجد سبزعلی از مساجد قدیمی شهر خورزوق می باشد