جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

شهر تودشک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهر تودشک

Loading the player...

مردم شناسي
شهر تودشک با جمعيت 2062 نفر (برآورد 1383خ.) در شرق بخش کوهپايه شهرستان اصفهان قرار دارد. از لحاظ جمعيتي در اکثر نقاط دنيا پراکنده شده‌اند و به مشاغل گوناگون اشتغال دارند. اغلب مردم محلي به مشاغل خدماتي، کشاورزي، قاليبافي اشتغال دارند. از نقوش مورد استفاده در قاليبافي سبک نايين، اصفهان، کاشان و تبريز با مواد و الياف مرغوب از جنس ابريشم مي‌باشد. آثار بي نظيري از سالهاي دور توسظ هنرمندان اين شهر خلق شده و در حال حاظر در موزه‌هاي مهم دينا از اين آثار نفيس نگهداري مي‌شود. مهاجرين در مراکز مختلف مشغول به تحصيل يا فعاليت در امور اقتصادي، علمي و سياست مي‌باشند.از فاميلهاي اصيل تودشک مي‌توان به تودشکي،اعتمادي تودشکي، حسيني تودشکي، محمدي تودشکي، کنعاني تودشکي، عباسي تودشکي، حمامي تودشکي، قاسمي تودشکي، قاسمي تودشکچو، فيروزي تودشکي، حيدري تودشکي، مردانيان تودشکي و عمو حيدري نام برد. همچنين اقوام سلطاني، مصطوفي، علويپور رفسنجاني، قاسم زاده، العکراوي، باقري، قاسمي زاده و... بتدريج از دوران حکومت صفويان در زمان پايتختي اصفهان بين سالهاي 880 تا 1111 خورشيدي تا کنون به اين شهر مهاجرت نموده و اين منطقه خوش آب و هوا را براي سکونت انتخاب نموده‌اند. همچنين در دوره اشغال ايران پس از وقوع جنگ جهاني اول در نيمه اول صفر 1333 قمري تعدادي از تجار و بازرگانان براي حفظ مال و ناموس خود از چنگ دولت‌هاي انگليس و روسيه و در امان ماندن از خطر تجاوز شهر تودشک را که تنها منطقه داري ثبات در اين دوره تاريخي بود براي سکونت انتخاب نمودند. سابقه سکونت اين نقاط به دوران قبل از اسلام مي‌رسد. جمعيت شهر تودشک در سال 1375، 3723 نفر در قالب 893 خانوار بوده‌است که در سال 1381 اين جمعيت به 4124 نفر در قالب1031 خانوار رسيده‌است. در سالهاي دور تا چند سال گذشته دين اين منطقه زردتشتي و يهودي (کليمي) بوده که حدود قرن ششم هجري قمري اسلام با مهاجرت اقوام مختلف و داد و ستد و ازدواج با مردم نواحي تودشک به تدريج وارد اين منطقه شده‌است. اکنون دين اکثريت مردم اسلام است و تعداد انگشت شمار از شاخه‌هاي انحرافي از شيعه نيز در اين شهر زندگي مي‌کنند. شهر تودشک با تقديم 40 شهيد و تعدادي جانباز و برخوردار از مراکز فرهنگي تربيتي جايگاه ويژه‌اي را در منطقه به لحاظ مذهبي فرهنگي داشته و زبان مردم فارسي با گويش نائيني است که ريشه زردتشتي (زبان اوستا) داشته و با گويش معمول فارسي تا حدودي متفاوت است.

جمعيت
بررسي جمعيت نقاط سکونتگاهي منطقه از سال 1335 الي 1375 بر اساس آمارهاي رسمي مد نظر قرار گرفته‌است. در دهستان شصت نقطه سکونتگاهي قرار دارد که در يک جمع بندي ويژگي جمعيتي آنها در دهستان به صورت جدول زير مورد بررسي قرار گرفته‌است. سال 1335 – 4646 نفر، سال 1345-5723 نفر، سال 1355 – 5945 نفر، سال 1365 – 7426 نفر، سال 1375 – 9149 نفر روند تحولات جمعيت نقاط سکونتگاهي دهستان تودشک نشان مي‌دهد که ظريب ماندگار جمعيت در کليه دوره‌هاي مورد بررسي بالاتراز 100 نفر بوده‌است به نحوي که اين روند براي دهه 45 -1335، 123 درصد، دهه 55-1345، 103 درصد، دهه 65-1355، 125 درصد و دهه 75-1365 برابر با 123 درصد بوده‌است. بالا بودن ضريب ماندگاري جمعيت در دهستان نشان مي‌دهد که اولا جمعيت دوره قبلي سرشماري شده در دهستان باقيمانده و ثانيا جمعيت مازاد دوره‌هاي بعدي نيز تا حدودي تثبيت شده‌است. که ميزان ظرفيت تثبيت جمعيت با عنايت به بالاتر بودن ضريب، نسبت به عدد 100 قابل تحليل است.

گويش محلي
علاوه بر زبان فارسي با لهجه يزدي، بسياري از مردم محلي به گويش ناييني و تودشکي هم صحبت مي‏کنند که گويش‌هايي هستند از گويش‌هاي مرتبط با زبان‌هاي ايراني مرکزي.

شهرداري
به استناد تصويب نامه شماره 1492 / ت 24159 / ک مورخ 23/3 /80 هيئت محترم وزيران شهرداري تودشک تاسيس ودر تاريخ 1/7 /80 رسماً افتتاح و شروع به کار نمود. احداث ساختمان جديد شهرداري بر فراز تپه مجاور جاده اصلي اصفهان- نائين في ما بين دو محله تودشک و تودشکچوئيه در سال 1380 آغاز و در مرداد ماه 83 به بهره برداري رسيد. شهرداري تودشک داراي سازمان تفصيلي اداري شا مل يازده پست سازماني مصوب مي‌باشد.

مشاهير
مشاهير شهر تودشک و حومه عبارت‌اند از:
پروفسور حسين تودشکي (محقق در آلمان)
دکتر حسن حسيني تودشکي (جراح فک و صورت معروف ايران و جهان)
دکتر علي حسيني تودشکي (متخصص جراحي مغز و اعصاب)
مصطفي عمو حيدري (مهندس الكترونيك و كامپيوتر، ژورناليست)
حسن سلطاني تودشکي (مدير فيلمبرداري و بازيگر)
علي محمدي تودشکي (سياسي)
حجت الاسلام والمسلمين مجتبي باقري تودشکي
رضا شمس پيرزاده(از مزرعه کهنه)
دکتر محمد باقر قاسم زاده (از شهرستان تودشکچويه)
دکتر روزبه شمس پيرزاده(از مزرعه کهنه)