شهر اژیه اصفهان

اژیه یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران با تسمیه ی تاریخی است.
به گزارش اصفهان شرق- کاری از عباس جعفری
این شهر با جمعیت 4500 نفر در بخش جلگه شهرستان اصفهان قرار دارد. محل این شهر در خاور استان اصفهان و در منطقه‌ای کویری است.
شهر اژیه فاقد هرگونه معدن، کارخانه یا واحدهای تولیدی و صنعتی است و شغل اغلب مردم این شهر کشاورزی و دامپروری است.
 - موقعیت جغرافیائی شهر اژیه
شهر اژیه از توابع شهرستان اصفهان واقع در بخش جلگه در فاصله 75 کیلومتری شرق اصفهان و در مرکز منطقه حاصلخیز رودشتین فی مابین پنج مرکز بخش جلگه، کوهپایه، بن رود، جرقویه علیا و جرقویه سفلی بر روی مدارهای  45/22/52طول شرقی و 30/26/32عرض شمالی در ارتفاع 1480متری سطح دریا قرار دارد.
 
رودخانه زاینده رود که از سلسله جبال زاگرس سرچشمه میگیرد پس از مصفا نمودن شهر اصفهان راهی دیار شرق میگردد و اولین شهری که زاینده رود از وسط آن میگذرد شهر اژیه است.
 
اژیه بر سر چهار راه ارتباطی مراکز بخش و نقاط شهری، روستائی شرق اصفهان واقع شده است و از همین لحاظ رفت و آمد از سایر نقاط به این شهر بسیار سهل و آسان صورت میگیرد.
 
اژیه یکی از شهرهای منطقه شرق اصفهان است که مناسبترین کانون طبیعی فرهنگی اقتصادی و اجتماعی این محدوده شناخته میشود. وجود برجهای کبوترخان در حاشیه زاینده رود پل قدیمی شهر صحرای سرسبز و مردمی فعال و سخت کوش و خوش فکر از ویژگیهای دیگر این شهر است.
اژیه در اصل ((ژی )) به معنای تالاب آبگیر و زمین گود بوده و معرب آن جی میباشد که هنوز در زبان محلی مردم شرق اصفهان باهر دو نام ( ژی ،‌ جی ) تلفظ میشود و در کتب تاریخی و لغت نامه دهخدا به مناسبتهای مختلف از جی زیاد نام برده شده است. قدمت اژیه به ماقبل از اسلام بر میگردد و در بعضی از کتب تاریخی مسطور است که سلمان فارسی در این شهر متولد شده است.
 
شواهد نشان می دهد که در طول تاریخ و هزاره های گذشته حوادث گوناگون مانند سیل و حمله افاغنه تغییر و تحولات عظیمی در این شهر بوجود آورده است بطوریکه کلیه محلات و کوچه و بازار قدیمی اژیه که در قسمت شرقی شهر فعلی و در زمینهای گود قرار داشت بر اثر این علل از بین رفته و تبدیل به مزارع و باغات گردیده و زمینهای بلندی که گورستان را تشکیل میداد به محلات مسکونی تبدیل شد که آثار مسکونی بودن در مزارع مذکور و آثار گورستان بودن در محلات مسکونی قدیمی فعلی مشاهده میشوند

 - شخصیت های اژیه :
 
شهر اژیه زادگاه و موطن بزرگان و دانشمندانی است که نامشان در صفحات تاریخ میدرخشد و ایران و ایرانی بر وجودشان افتخار دارد.
سلمان فارسی یکی از چهره های درخشان اسلام و یکی از یاران صدیق رسول اکرم (ص) است که بعضی از مورخین زادگاه آن حضرت را جی رویدشت اصفهان می دانند و این ادعا بسیار قرین به حقیقت است زیرا آثاری به این نام در اژیه وجود دارد.
 
 آخوند ملاشریف استاد علامه مجلسی
علامه فاضله حمیده خاتون که بر کتاب شرح استبصار حاشیه نوشته است
آخوند ملا حیدر اثنی عشری حافظ قرآن مجید
فاضل هندی یکی از اکابر زمان و دانشمندان که بنا بر درخواست سلطان وقت برای تبلیغ دین مبین اسلام به کشور هندوستان سفر کرده است
آیت الله حاج میرزا حسین اژه ای امام جماعت مسجد علی اصفهان
آخوند ملا عبدالله اژه ای
آخوند ملا علی اکبر اژه ای مؤلف کتب و رساله های متعدد من جملله کتاب زیده المعارف فی الاصول عقاید و رساله نماز شب
آیت الله میرزا علی محمد اژه ای
شهید بزرگوار علی اکبر اژه ای
حضرت حجت الاسلام حاج آقا مهدی اژه ای و حضرت حجت الاسلام دکتر جواد اژه ای
حضرت حجت الاسلام حاج محمدعلی نظامزاده و حضرت حجت الاسلام حاج غلامحسین محسنی و……… از بزرگان بنام این دیار هستند.
4- آثار باستانی و اماکن سیاحتی زیارتی اژیه :
آثار باستانی شهر اژیه شامل: برجهای کبوترخانه به تعداد زیاد، پل قدیمی رودخانه زاینده رود، مسجد آقاصالح ، قلعه قدیمی طالجرد و ……… از اماکن متبرکه شهر اژیه امامزاده شهباز ، مقبره شاه صفی الله ، مقبره آخوند ملاشریف ، مقبره آخوند ملاحیدر علی در داخل شهر،بقعه بابا پیر محمدواقع درغرب اژیه و بقعه متبرکه حضرت امامزاده سید محمد که در کیلومتر 3 جاده اژیه به ورزنه قرار دارد و بسیار مورد اکرام و احترام مردم است و در تمام ایام سال مخصوصا روزهای زیارتی از اطراف و اکناف بویژه از بخشهای واقع در شرق اصفهان به این آستانه مبارکه جهت زیارت و سیاحت روی میاورند و با توجه به امکانات موجود این آستانه از قبیل آب ، برق ، زائر سرا ، سرویسهای بهداشتی و استخر شنا و پارکهای بزرگ و مشرف بودن به فضای سبز اطراف اغلب زائرین شبها در کنار مرقد مطهر بیتوته می نمایند.

5- وضعیت فرهنگی اژیه:
از آنجا که از قدیم الایام همواره علما و بزرگانی چند در اژیه می زیسته و مردم را ارشاد می نمودند مردم این شهر از فرهنگ غنی اسلامی و قرآنی برخوردار و آشنا و آگاه به مسائل روز بوده و هستند.

6- وضعیت اقتصادی اژیه :
از نظر وضعیت اقتصادی با توجه به وجود رودخانه زاینده رود و زمینهای حاصلخیز شغل اغلب مردم این شهر کشاورزی و دامداری است و گرچه زمینه مستعد تولید هر گونه محصولی است ولی عمده محصولات کشاورزی شهر اژیه شامل گندم ، جو ، چغندر قند ، پنبه و علوفه میباشد بطوریکه در سال 1374 این شهر از نظر تولید و تحویل گندم به سیلو در سراسر کشور مقام اول را کسب نمود 0 صنایع دستی و قالیبافی یکی دیگر از منابع درآمدی مردم این شهر میباشد. وضعیت جمعیت فعال شهر اژیه فعال اقتصادی 44درصد، شاغل 41درصد.

7- هواشناسی و وضعیت آب و هوائی اژیه :
شهر اژیه دارای آب وهوای بری خشک و از لحاظ اقلیم شناسی قبلی خشک می باشد و به علت مجاورت با کویر دارای شرایط کویری یعنی تابستانهای گرم و زمستانهای سرد است ، رطوبت نسبی در اواخر ساعات شب و صبحها بیشتر از سایر ساعات شبانه روز است وقبل از طلوع آفتاب به حداکثر و بعد از ظهر به حداقل میرسد ، ماههای مرداد و شهریور به عنوان خشکترین ایام سال که تقریباً هیچگونه بارندگی وجود ندارد0 جهت وزش بادهای غالب نیز ازغرب به شرق میباشد.
درجه حرارت روزانه 1/12 سانتیگراد ومعدل حداکثر درجه حرارت در تیرماه 37 درجه سانتیگراد و معدل حداقل درآذرماه 6/5 درجه سانتیگراد است.

8- وضعیت فضای سبز شهر اژیه :
با توجه به وضعیت آب و هوائی ووجود رودخانه زاینده رود و همچنین نوع خاک منطقه طبق بررسیهای به عمل آمده بیشتر به کشت گونه های غیر مثمر از قبیل کاج . اقاقیا ، توت زینتی و زبان گنجشک اختصاص یافته است ، درخصوص کشت گونه های مثمر میتوان پسته را نام برد0 ضمناً گونه های زراعی از جمله گندم .جو.پنبه.و صیفی جات را در اراضی مذکور میتوان کشت نمود
 9- روستاهای واقع در حوزه نفوذ اژیه :
روستاهای واقع در حوزه نفوذ اژیه شامل : سیان.گیشی.قلعه بالا.فارفان.کفران.ابوالخیر.طهمورثات.رنگده میباشد.
****************************************
10- وضعیت جمعیت اژیه :
اژیه حدود 4000نفر جمعیت دارد 0 نرخ رشد اژیه 4/0 پیش بینی میگردد.

11- شیب اراضی اژیه :
شیب اراضی اژیه تابع شیب کلی منطقه واز ناحیه غرب به شرق 5/0 درصد و ازناحیه جنوب به شمال 1درصد است.

12- سیل وحوزه آبریز اژیه :
حوزه آبریز اژیه درواقع حوزه دشت رودشت است 0 حوزه آبریز رودشت از ناحیه غربی و از ارتفاعات کوه زرد و کوه باریکه در غرب شهرضا و مهیار ، کوه محمد نوجوان ، کوه خورشید ، کوه سنگ زیره در جنوب و کوه شاهکوه در کلاه قاضی و میان کوه در شمال شروع و به ناحیه اژیه می رسد0 و دارای دو مسیل اصلی در محدوده اژیه به هم نزدیک و در صورت بارندگی شدید امکان وقوع سیل در منطقه وجود دارد.

13- زلزله :
منطقه اژیه از لحاظ خطر نسبی زلزله در محدوده متوسط قرار گرفته و در محاسبه ساختمان هابه خصوص ساخت و سازهای عمومی می بابیست ضوابط و مقررات مربوطه رعایت گردد.

14- مراحل توسعه شهر اژیه :
شهر اژیه با توجه باینکه در حاشیه جنوبی رودخانه زاینده رود واقع شده مانند هرمرکز با قدرت تاریخی منطقه از هنگام پیدایش این گوهر گرانبهای دشت و این آب آشکار حاشیه کویر بوجود آمده است
15- سیمای شهری و محله بندی اژیه :
شهر اژیه دارای محله های ، محله نو، محله پاسنگ ، محله اسد، محله میان ده ، محله چگلان ، محله روریگ می باشد که محله های پاسنگ و اسد اهمیت طبیعت در فرهنگ ساکنین و قدرت و اقتدار مردم این شهر را در ارتباط با ادامه حیات در منطقه حاشیه کویری و سخت نشان می دهد.
16- وضعیت شهرداری و سال تأسیس : شهرداری اژیه در سال 1375 تأسیس و ساختمان آن در ورودی شهر واقع در بلوار بسیج جنب حاشیه رودخانه زاینده رود می باشد.

17 جاذبه های اژیه :
با توجه به تبدیل باتلاق گاوخونی به مرکز توریستی و گردشگری و اعزام گردشگران و توریستها جهت بازدید از باتلاق گاوخونی و به لحاظ بعد مسافت مرکز استان تا باتلاق و ضرورت استراحت در بین مسیر به نظر میرسد شهر اژیه به لحاظ داشتن جاذبه های طبیعی و خصوصا مسیر رودخانه و پارک ساحلی و استحقاق سرمایه گذاری در امر ساخت بلاژ در غالب طرح بردیس و یا توسط نهادها و سازمانها ی دولتی و افراد حقیقی و شناساندن ابنیه های تاریخی خصوصا برجهای کبوترخان به بازدید کنندگان از طول مسیر رودخانه و تالاب گاوخونی زمینه جذب اردوهای تفریحی فرهنگی سیاحتی و زیارتی و همچنین توریستهای داخلی و خارجی به منطقه را بیشتر فراهم نمائیم. لازم به توضیح است در حال حاضر امامزاده طالجرد که در مسیر 3 کیلومتری جاده اژیه به ورزنه واقع شده است از نظر بذیرائی و استراحت مسافران بهترین مکان بوده و کلیه امکانات لازم بر مهمانان از نظر بیتوته کردن در شب ، سرویسهای بهداشتی ، فضای سبز ، استخر شنا ، تلفن ، قهوه خانه سنتی و سایر موارد را دارد .
شهر اژیه دارای یک سالن سرپوشیده ورزشی و همچنین قطعه زمینی خاکی با مساحت تقریبی 3 هزار متر مربع جهت ورزش فوتبال می باشد

جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ