جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

Loading the player...

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به عنوان اولین سازمان مؤسس مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری در کشور، ضمن حمایت از راه‌اندازی و توسعه شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان توانسته است گام‌های مؤثری در توسعه تولید و صادرات محصولات دانش بنیان و اشتغال پایدار دانش آموختگان دانشگاهی بردارد.                                                                                                                                                  تکمیل کننده ساختار های مفقوده نظام فناّوری

امروزه هدف از تاسیس پارک های علمی و شهرهای تحقیقاتی در هر کشوری از سیاست های توسعه ای آن کشور نشأت می گیرد که هدف اصلی آنها ، توسعه فناوری و ایجاد شرایط مستعد برای انواع نوآوریها و به کار گیری توان خلاق علمی و پژوهشی دانشگاه ها و موسسات خصوصی و صاحبان صنایع می باشد.

شهرک‌ها و پارکهای علمی نمونه ای از ساختارهای جدید علمی و پژوهشی هستند که از دهه 1960 ابتدا در آمریکا ظهور یافته و از آن به بعد در دیگر کشورهای جهان تسری یافته است .

در دهه یادشده برخی از کشورهای صنعتی ایجاد پارک علمی – فناوری را عامل مهمی در توسعه فناوری و اقتصادی خویش می دیدند . از سوی دیگر در دهه 1980 در جهان گونه ای از رکورد اقتصادی و کاهش درآمد و افزایش بیکاری روی داد .

سیاستگزاران اقتصادی دنیا امید شان به توسعه هدایت شده فناوری بود تا از این طریق روح تازه ای در کالبد اقتصاد منطقه ای و ملی آنها دمیده شود .

این نوآوری مناسب به ویژه برای کشور های جهان سوم از جمله کشورهای جنوب شرق آسیا که مواجه با مشکلات عدیده ای بودند بسیار موثر و کارا بوده است . به همین سبب مطرح شدن این قبیل کشورها در مسائل علمی و فناوری‌های علوم مختلف و تعلق گرفتن بخشی از بازارهای جهانی به آنها ، بطور عمده ریشه در فعالیتهای پارک‌ها و شهرک های علمی و تحقیقاتی آنها داشته است .

لذا شهرک های علمی و پارک های تحقیقاتی با اتکاء بر یک نظام همکاری کارآمد و موثر قادر به خلق و ابداع نوآوری و تفاهم علمی بوده تا نهایتاً تلاش آنها به فرهنگ تحقیقات فراگیر تبدیل گردد .

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با الهام از تفکر حاکم بر پارکها و مراکز رشد فناوری در سال 1372 تاسیس شد تا مسئولیت هماهنگی و همسو نمودن توانایی‌های علمی و فنی مراکز تحقیقاتی ، دانشگاهی و صنعتی استان اصفهان را به عهده بگیرد .

بر این اساس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تلاش دارد تا از برآیند نیروهای کارآمد موجود در بخشهای یاد شده بتواند بستری پویا و خلاق برای رفع مشکلات موجود صنایع منطقه و در پی آن دستیابی به فناوریهای موردنیاز مملکت را فراهم آورد.

اساسنامه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در سال 1375 با اهداف راهبردی زیر به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور رسید :

· افزایش اقتدار ملی از فرآیند تحقیق و توسعه فناوری

· تلاش منظم و مستمر به منظور رویارویی با نیازهای حال و آینده

· گسترش تفکر علمی و کمک به تجاری سازی نتایج تحقیقات

به منظور برآورده شدن اهداف مندرج در اساسنامه شهرک سه رسالت اجرایی زیر از سوی هیات امناء شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تدوین شده است :

· کمک به ایجاد و تقویت شرکت ها و موسسات دانش محور

· ایجاد پیوند بین واحد های تولیدی و سازمان ها و موسسات تحقیقاتی

· ارایه خدمات پشتیبانی به واحد های مستقر در شهرک

شکاف بین دانشگاه‌ها و واحد های تولیدی یکی از علل اصلی عدم ارتقاء فناوری در کشور است . حلقه مفقوده در چرخه تحقیقات و فناوری را میتوان ناشی از فقدان ساختار های واسطه ای دانست که بتوانند دانش دانشگاهی را به تحقیق کاربردی – توسعه ای تبدیل و نتایج تحقیق را تجاری نموده و با فناوری مربوطه به تولید برسانند.

وجود مراکز تحقیقاتی حرفه ای و شرکتهای خدمات مهندسی در کنار یکدیگر می توانند به خوبی این خلاء را پر کرده تا حلقه زنجیر بین دانشگاه و صنعت را تکمیل نمایند .

موضوع شناسایی این حلقه های ساختاری مفقوده در هر شاخه از بخشهای صنعت ، کشاورزی و خدمات و حمایت و پشتیبانی در جهت ایجاد و بقاء اینگونه ساختارها در مجموعه ای متمرکز ، یکی از رسالتهای شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به شمار می رود . تحقق این امر از طریق بررسی و شناسایی پتانسیل های موجود در هر گرایش علمی مورد نیاز و اولویت دار و بستر سازی برای ایجاد موسسات خصوصی مستقل از ستاد مرکزی شهرک و تقویت و حمایت آنها در مراکز رشد واحد های فناوری ( انکوباتور ) صورت می پذیرد.

در راستای اجرایی نمودن رسالت یادشده تعدادی کمیته تخصصی متشکل از متخصصان واحد های تولیدی و محققان دانشگاهی در زمینه های خاص از علوم کاربردی وظیفه برنامه ریزی ، تعیین اولویت های تحقیقاتی در زمینه های علمی و فناوری و همچنین شناسایی مسائل و مشکلات صنعت و پتانسیل های تحقیقاتی را به عهده گرفته اند .

با توجه به نقش موسسات فناوری و ضرورت حمایت از موسسات فناوری جدید وظیفه اصلی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان کمک به ایجاد موسسات و شرکت های فناوری خدمات مهندسی و استقرار آنها در مراکز رشد است .

عضویت در انجمن بین المللی پارک های علمی (IASP) و انجمن پارکهای علمی آسیا (ASPA) و متخصصین پارک های علمی و مراکز نوآوری (SPICE) را دارد

پژوهشکده نانو فناوری و مواد پیشرفته

 

قبلیبعدی

12345

با توجه به اولويت قرار گرفتن فناوري هاي نوين در اسناد و برنامه هاي توسعه علمي تحقيقاتي كشور و نقش همه جانبه اين فناوري در عرصه هاي مختلف جامعه و نيز پتانسيل ها و توانايي هاي علمي، پژوهشي و صنعتي موجود در استان اصفهان، جهت نيل به ارتباط منسجم تر و انجام طرح هاي بزرگ با هدف توليد فناوري، تاسيس پژوهشكده نانو فناوري و مواد پيشرفته در چند سال اخير مورد توجه دانشگاه صنعتي اصفهان قرار گرفته است.

اهداف:
ترويج دانش، اهميت و اثرگذاري نانوفناوري در جامعه
ايجاد بستر مناسب جهت اجراي برخي پروژه هاي تحقيقاتي-كاربردي مرتبط با فناوري نانو
تلاش در جهت توليد علم و پژوهش در مرزهاي دانش و انتشار نتايج به صورت مقالات علمي و ثبت اختراع (Patent)
تأسيس مركز محاسباتي پيشرفته جهت انجام محاسبات و شبيه سازي در زمينه نانو فناوري و مواد پيشرفته
تجهيز و راه اندازي آزمايشگاه هاي تحقيقاتي
تدوين نقشه جامع نانوفناوري استان
گروه هاي تخصصی پژوهشکده نانو فناوری و مواد پيشرفته
Nano Scienceعلوم نانو

در اين شاخه مباحث مربوط به نانو و مواد پيشرفته به صورت پايه اي و زيربنايي مورد توجه قرار مي گيرد و تحقيقاتي بنيادي در مرزهاي دانش انجام گرفته مي شود. اضافه بر آن اين شاخه وظيفه پشتيباني علمي از ديگر گرايشهاي موجود در پژوهشكده را بر عهده خواهد داشت.
Nano Material نانو مواد
در اين گروه عمدتاً مواد نانوساختار (نانوکريستال‌ها و نانوکامپوزيت‌ها) و مواد پيشرفته ( نظير كامپوزيتها، اينترمتاليكها و سوپرآلياژها) مورد توجه قرار مي گيرد. اين مواد سهم بيشتري در مقايسه با ديگر انواع نانومواد را به خود اختصاص داده است که دليل عمده آن سهولت ساخت، امکان تجاري‌سازي و بکارگيري اين گروه از مواد در صنايع الويت‌دار کشور بويژه صنايع خودرو، هوا-فضا، نفت و صنايع دفاعي مي‌باشد
Nano engineering نانو مهندسي

در اين شاخه كاربرد فناوري نانو در رشته هاي مهندسي مانند مهندسي شيمي، مواد، نساجي، مكانيك، عمران، الكترونيك، محيط زيست و ... مورد توجه قرار مي گيرد

وظایف قانونی

 1. سازماندهی امکانات تحقیق و توسعه برای ایجاد پیوند بین منابع و مهارت‌های دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و صنعتی
 2. جهت دادن مؤثر جامعه علمی کشور به سوی تحقیق در رشته‌های موردنیاز
 3. برنامه ریزی و ایجاد زمینه مناسب به منظور کاربردی و تجاری کردن نتایج تحقیقات
 4. ایجاد فضای مناسب علمی و پژوهشی برای جذب دانشمندان و متخصصان داخل و خارج از کشور
 5. ارتقای دانش فنی متخصصین برای بروز خلاقیتها و نوآوریها در زمینه تکنولوژی
 6. دستیابی به آخرین اطلاعات و دانش فنی موردنیاز به منظور کسب و ایجاد تکنولوژی برتر در صحنه رقابت جهانی
 7. اشاعه فرهنگ و سازماندهی فعالیتهای جمعی تحقیقاتی و استفاده از امکانات شهرک
 8. پیشنهاد راهبردهای مناسب برای جذب و انتقال دانش فنی

طرح جامع

زمینهای موردنظر برای احداث شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با وسعت ۵۲۰ هکتار در کوهپایه ارتفاعات محمودآباد در شمال غربی اصفهان و در مجاورت دانشگاه صنعتی اصفهان وجود دارد؛ بنابراین موقعیت، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در منطقهای است که به لحاظ عوامل دسترسی در ارتباط ویژهای با محورهای صنعتی _ شهری، صنایع بزرگ و اصلی و موسسات آموزشی و پژوهشی قرار دارد. این موقعیت امکان برقراری ارتباطات علمی تحقیقاتی و تأمین نیازهای متقابل را بین شهرک علمی و تحقیقاتی، صنایع و موسسات آموزشی فراهم می‌آورد.

عناصر تشکیل دهنده ساخت کالبدی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان عبارتند از:

 • پارکهای تحقیقاتی۲۰۰ هکتار
 • فضای شهری۲۱۰ هکتار
 • فضای سبز ۹۰ هکتار
 • فضای توسعه شهرک۲۰ هکتار

اجزای شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

 • مراکز رشد و رشد مقدماتی واحدهای تحقیقاتی: محل استقرار و رشد واحدهای تازه تأسیس
 • ساختمانهای استیجاری: محل استقرار واحدهای شکل گرفته
 • مراکز تحقیقاتی: محل استقرار مراکز تحقیقاتی بزرگ وابسته به سازمانها و صنایع
 • آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تخصصی
 • واحدهای تولید نمونه
 • به طور کلی دو مجموعه زیر در شهرک احداث می‌گردد:
 • پردیس فناوری: محل استقرار شرکتهای طراحی و خدمات مهندسی
 • مجموعه شهری: در مقیاس یک شهر کوچک ساخته می‌شود و محل سکونت محققان و متخصصان مستقر در پارک خواهد بود و دارای بالاترین استانداردهای شهرسازی دنیا و به عنوان یک شهر نمونه ساخته خواهد شد.
 • تاکنون ساختمان مرکز رشد واحدهای تحقیقاتی در مساحتی به وسعت ۴ هکتار و زیربنایی به مساحت ۰۰۰/۱۰ متر مربع طراحی و احداث شده است.

موقعیت جغرافیایی

وجود دانشگاه‌های معتبر، صنایع بزرگ، مناطق وسیع کشاورزی و جاذبه‌های توریستی فراوان، شهر اصفهان را به یکی از قطبهای اصلی اقتصادی کشور تبدیل کرده است. مجاورت شهرک علمی و تحقیقاتی با این قطب علمی _ اقتصادی کشور موقعیت ممتازی را برای شرکتها و واحدهای مستقر در شهرک برای توسعه فعالیتهای اقتصادی و ایجاد ارتباطات مناسب با دانشگاه‌های منطقه و صنایع ایجاد می‌نماید. علاوه بر عوامل فوق، احداث شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در مجاورت شهر تاریخی و زیبای اصفهان، موقعیت مناسبی را برای زندگی محققان شاغل در واحدهای تحقیقاتی و شرکتهای مهندسی فراهم نموده است.

پذیرش در دوره رشد مقدماتی

دوره رشد مقدماتی برای متقاضیان راه‌اندازی کسب و کارهای دانش بنیان یک فرصت زمانی برای کسب آمادگی جهت ورود به مرکز رشد می‌باشد. در این دوره امکان آشنایی کارآفرینان با بازار، تکمیل تیم کاری، تثبیت ایده و در صورت لزوم ثبت شرکت و کسب هویت حقوقی فراهم می‌گردد به نحوی که به متقاضیان کمک می‌کند تا ریسک‌های دوره رشد کاهش یابد. هسته‌های فناوری در صورت موفقیت می‌توانند پس از طی مراحل پذیرش در مراکز رشد شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مستقر گردند. زمان این دوره شش ماه است که با تأیید مدیر مرکز رشد حداکثر به مدت سه ماه قابل تمدید می‌باشد.

تیم‌های متقاضی متشکل از تعدادی دانش‌آموخته با زمینه کاری مشخص که در صدد تشکیل یک شرکت مستقل حقوقی و ایجاد یک حرفه در زمینه‌ای هدفمند باشند هسته‌های فناوری تعریف می‌شود.

شرایط پذیرش:

 • پذیرش هسته فناوری توسط شهرک، براساس ملاک‌های زیر صورت می‌گیرد:
 • دارا بودن یکی از پایه‌های ایده متکی بر فناوری، ترکیب نیروی انسانی و یا برنامه کاری مشخص
 • شکل‌گیری هسته با هدف ایجاد یک واحد خصوصی

حمایت‌های دوره رشد مقدماتی

 • ارائه خدمات پشتیبانی: اسکان، اطلاع رسانی، خدمات فنی و تخصصی، مشاوره‌ای و بازاریابی
 • ارائه اعتبارات حمایتی معینی

پذیرش در دوره رشد

واحدهای فناوری کوچک و متوسط در رونق اقتصادی، توسعه فناوری و به تبع آن، کارآفرینی نقش بسزایی دارند. رشد و توسعه واحدهای فناوری در گرو ایجاد زیرساخت‌های لازم برای کاهش خطرپذیری آنها در دوران شروع فعالیت خود می‌باشد. یکی از این زیرساخت‌ها، مراکز رشد علم و فناوری می‌باشد. شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با داشتن مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و مرکز رشد جامع فناوری، اطلاعات و مشاوره‌های ضروری و نیز خدمات و تجهیزات مناسب برای رشد و ارتقای واحدهای فناوری نوپا را ارائه می‌نماید.

معیارهای پذیرش:

۱. ایده مبتنی بر فناوری و با رویکرد اقتصادی

۲. برنامه کاری مناسب و متناسب با موضوع فعالیت

۳. تیم کاری مناسب

ترکیب نیروهای همکار و سهامداران واحد: ۳–۱. حداقل دو نفر اعضای تمام وقت یک نفر کارشناس ارشد (عضو مؤسس با دارا بودن حداقل ۲۰٪ از سهام واحد) یک نفر کارشناس یا کارشناس ارشد (عضو مؤسس یا همکار)

۳–۲. حداقل یک نفر کارشناس خبره و یا محقق با سابقه پژوهشی در زمینه تخصصی فعالیت واحد (مشاور یا مؤسس)

حمایتهای مرکز رشد

 • ارائه خدمات پشتیبانی عمومی شامل اسکان یا فضای کاری، اداری و کارپردازی
 • ارائه خدمات فنی و تخصصی شامل خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی
 • ارائه خدمات اطلاع‌رسانی شامل خدمات شبکه و کتابخانه
 • ارائه خدمات مشاوره‌ای و بازاریابی شامل مشاوره علمی، آموزشها و مشاوره‌های لازم در زمینه‌های مالی، حقوقی و بازاریابی
 • ارائه اعتبارات خدماتی جهت کاهش هزینه‌های واحد در دوران راه‌اندازی
 • ارائه اعتبارات تحقیقاتی به منظور کمک به واحد جهت تبدیل ایده محوری به محصول
 • کمک به جذب طرحهای تحقیقاتی در زمینه فعالیتهای واحد و عقد قرارداد با کارفرما
 • کاهش میزان بالاسری طرحها در طی دوره حضور در مرکز رشد

پذیرش در پارک علم و فناوری شیخ بهایی

پذیرش شرکتها در پارک علم و فناوری شیخ بهایی در دو بخش ساختمان‌های چند مستاجره و اراضی پارک می‌باشد. پذیرش شرکتها در پارک علم و فناوری شیخ بهایی در شورای پذیرش و ارزیابی بر اساس بررسی مدارک متقاضی، بازدید ازفعالیت‌های شرکت و برگزاری جلسات مصاحبه صورت می‌پذیرد.

واحدهای قابل پذیرش

 • واحدهای فناوری خصوصی (در حد تولید پیشرفته و حداکثر نیمه صنعتی)
 • شرکتهای خدمات مهندسی (دانش محور با هدف ارائه خدمات فناوری)
 • واحدهای تحقیق و توسعه وابسته به صنایع یا سازمانها
 • مراکز تحقیقاتی- توسعه‌ای
 • آزمایشگاه‌ها و واحدهای تولید نیمه صنعتی در زمینه فناوری‌های نوین
 • واحدهای تحقیقاتی وابسته به دانشگاه‌ها
 • مراکز رشد فناوری
 • مجموعه‌های خدماتی

شرایط پذیرش

 • داشتن وضعیت حقوقی کاملاً مشخص
 • دارا بودن حداقل دو سال سابقه فعالیت موفق
 • دارا بودن منابع پایدار مالی و اقتصادی
 • داشتن برنامه‌ای مدون و مشخص جهت توسعه فعالیت‌ها
 • در خدمت داشتن نیروهای تمام وقت در راستای فعالیت مورد نظر

ویژگی‌های موسسات دانش محور

شاخصهای موسسات دانش محور در سه گروه: نوع فعالیت و سطح تکنولوژی، سطح علمی کارکنان و بودجه تحقیق و توسعه تقسیم‌بندی می‌گردد:

الف) زمینه فعالیت:

 • فعالیت در زمینه توسعه مرزهای دانش
 • فعالیت در زمینه تجاری سازی نتایج تحقیقات
 • فعالیت در راستای نوآوری و تدوین دانش فنی
 • فعالیت در راستای انتقال فناوری
 • فعالیت در راستای توسعه فناوری‌های نوین
 • ارائه خدمات مهندسی با ارزش افزوده بالا به صنایع و سازمانها
 • فعالیتهای تحقیق و توسعه، طراحی مهندسی و مهندسی معکوس در جهت ارتقاء سطح فناوری صنایع

ب) ترکیب پرسنل:

 • به کارگیری نیروهای دانش‌آموخته و متخصص
 • داشتن حداقل نسبت ۷۰ درصد بین نیروهای دانش‌آموخته و متخصص، به کل پرسنل
 • وجود برنامه‌های آموزشی مستمر جهت ارتقاء سطح علمی و تخصصی پرسنل
 • آشنایی پرسنل دانش‌آموخته به زبان انگلیسی


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام ما هم یک شرکت دانش بنیان در شهرک علمی و... محسن ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ ۱۳:۵۰

محسن
سلام ما هم یک شرکت دانش بنیان در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان هستیم که دستگاهی را ساخته ایم مصرف آب را تا 90درصد در تولید محصولات کشاورزی کتهش میدهد www.royeshgar.com این وبسایت ماست لطفا بازدید کنید و درصورت هرگونه سوال و پیشنهاد روی ما حساب کنید
-1 (1 رای)
پست شده در ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ ۱۳:۵۰