جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

شاهین شهر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شاهین شهر

Loading the player...


شاهین‌شَهر همسایه شمالی شهر اصفهان و به عنوان شهری نوبنیاد در آستانه اصفهان بزرگ می باشد که در شهرستان شاهین‌شهر و میمه قرار دارد. این شهر در سالهای بسیار دور قبل از کاربری مسکونی به مزرعه امیرآباد شهرت داشته و دارای کاربری کشاورزی بوده و یکی از مزارع تحت مالکیت آقا محمد خان برومند، از خوانین منطقه تاریخی گز بُرخوار بوده‌است. شاهین شهر را می توان اولین شهر جدید و از پیش طراحی شده در ایران نامید که در ۱۹ کیلومتری شمال شهر اصفهان و میان آزادراه معلم و بزرگراه آزادگان و حد فاصل منطقه بختیاردشت و امیرآباد که از دو جهت جاده اصفهان را به تهران متصل می‌کند، واقع شده‌است. به علت اینکه نقشه آن به صورت یک شاهین بود، شاهین شهر نامیده شد.
با جدایی بخش های برخوار و میمه از شهرستان اصفهان و شکل گیری شهرستان جدید برخوار و میمه در سال ۱۳۶۸ شاهین شهر به لحاظ موقعیت، جمعیت و اهمیت ویژه ای که دارا بود به عنوان مرکز شهرستان برگزیده شد و در دی ماه ۱۳۸۶ نیز پس از جدایی بخش برخوار به عنوان مرکز شهرستان شاهین شهر و میمه انتخاب گردید.
شاهین شهر آب و هوای خشکی دارد. هوای شاهین شهر با وجود قرار گرفتن در مجاورت نیروگاه شهید منتظری، پالایشگاه و پتروشیمی و... آلودگی نه چندان زیادی دارد. ارتفاع از سطح دریای شاهین شهر ۱۵۹۵ متر می‌باشد.
با توجه به اینکه دانشگاه صنعتی مالک اشتر و نیز هواپیماسازی ایران (هسا)، پالایشگاه و پتروشیمی اصفهان، نیروگاه شهید منتظری، شرکت اسنوا و شهرک صنعتی مورچه خورت و دهها مجتمع صنعتی بزرگ دیگر در مجاورت این شهر هستند، شاهین‌شهر از قطبهای صنعتی و فنی استان اصفهان به‌شمار می‌آید
حدود نیمی از مردم شاهین‌شهر اصالتاً از استان خوزستان و پس از جنگ ایران و عراق و مابقی از استان چهارمحال بختیاری و سایر مناطق ایران به این شهر مهاجرت کرده‌اند.
ارامنه مسیحی نیز از اقلیتهای قومی این منطقه به‌شمار می‌آیند. از نکات جالب توجه می‌توان به میانگین سنی پایین مردم این شهر اشاره‌کرد.
از دیگر نکات قابل توجه این شهر سطح سواد بالای مردم آن است که با حدود ۹۸٪ درصد باسواد، این شهر را در زمره‌ی باسوادترین شهرهای ایران قرار داده است