جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

سرپل ذهاب - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سرپل ذهاب

Loading the player...

شهرستان سرپل ذهاب با مساحتي بالغ بر 1271 كيلو متر در 45 درجه و 52 دقيقه طول شرقي و 34 درجه و 24 درجه عرض جغرافيايي در غرب كشور جمهوري اسلامي ايران و منتهي اليه شيب ارتفاعات زاگرس بر سر راه بين المللي تهران – بغداد موسوم به جاده كربلا با قدمتي بالغ بر 2800 سال قبل ازميلاد حضرت مسيح (ع) با فاصله 665 كيلومتري از تهران واقع گرديده است و از شهرستان هاي مرزي و باستاني و زر خيز استان كرمانشاه مي باشد. قدمت آن بر اساس مطالعه آثار باستاني و كتيبه هاي آن از قبيل كتيبه و سنگ نوشته آنوباني ني پادشاه لولوبي ها كه در ضلع شمال شرقي كه بر سينه رشته كوه هميشه استوار زاگرس حك شده كه يكي از قديمي ترين و به عبارتي اولين هنر معماري روسنگ آسيا بشمار مي رود و نيز دكان داوود، طاق گرا و ده ها اثر باستاني و تاريخي ديگر قابل دستيابي و استخراج است.

اين  شهرستان از شمال به شهرستان جوانرود، از غرب به شهرستان قصرشيرين و كشور عراق، از شرق به شهرستان اسلام آباد و از جنوب به شهرستان گيلان غرب محدود شده است. ارتفاع متوسط شهرستان از سطح دريا 550 متر بوده و در يك تغيير ناگهاني ارتفاع نسبت به شرق شهرستان در فاصله بطول كمتر از 10 كيلومتر پس از طي گردنه پاطاق به بيش از1000 متر مي رسد كه اين خود باعث ايجاد  طبيعتي بسيار جذاب، دلپذير و كاملاً متفاوت با اقليم سرزمينهاي قرار گرفته بر روي ارتفاعات مذكور  شده است. علاوه بر آن، اين امر باعث ايجاد جريان هاي آب سطحي و تغذيه سفره هاي زيرزميني دشت هاي حاصلخيز اين شهرستان گرديده كه نعمتي بس عظيم و حياتي است و در كمتر مكاني شاهد آن مي باشيم. اين شهرستان در جلگه اي نسبتاً وسيع كه اطراف آن را ارتفاعات و تپه ماهور هايي احاطه كرده قرار گرفته است كه باعث ايجاد دشتهاي مستعد و  حاصلخيز دشت ذهاب، قلعه شاهين، ديره، ريخک و... شده كه به نوبه خود به لحاظ دارا بودن رودخانه ها، سراب ها و چشمه سارهاي متعدد و فراواني از جمله رودخانه الوند، دله شير، هواسان، جگيران، كلم كبود و سراب ماراو، گلو دره، پيران، سرابگرم، قره بلاغ، قلعه شاهين، ماميشان و... منحصر به فرد مي باشد .
شهرستان سرپل ذهاب داراي آب و هوايي با زمستان هاي معتدل و تابستان هاي گرم بوده و حداكثر نزولات جوي در زمستان و مقدار كمي در پاييز و بهار بوده تابستاني خشك و بي باران دارد. بهترين زمان براي مسافرت به اين شهرستان اسفند و فروردين ماه است. در طول اين مدت هوايي بسيار مطبوع و دل انگيز با طبيعتي سرسبز منتظر ميهمانان مي باشد. در طول فصل تابستان گرمايي بسيار طاقت فرسا با اندکي رطوبت در اين شهرستان حکم فرماست و مسافرت در طول تابستان به اين منطقه چندان جذاب نمي باشد.
به دليل آب و هواي گرم و وجود آب فراوان در اين شهرستان زمينه کشاورزي و دامپروري در آن بسيار مناسب مي باشد. گستره باور نکردني از انواع محصولات کشاورزي در اين شهرستان به عمل مي آيد که مهمترين آنها گندم، جو، نخود، پنبه، برنج، سيفيجات، گردو، انار، نارنگي، خرما و... است. به دليل مناسب بودن آب و هوا تقريبا در تمام فصول در اين شهرستان محصول قابل برداشت وجود دارد.


در صورتي که قصد اقامت در چادر را در اين شهرستان داريد، لازم است بدانيد که جانوران و حشرات موزي فراواني در اين منطقه وجود دارد. البته اين نکته تنها در فصل گرما مي تواند خطرساز باشد و در ساير فصول با خيال راحت مي توان در هواي آزاد شب را به صبح رسانيد. وجود مارهاي سمي، عقرب هاي گوناگون، رطيل، زنبور و پشه مي تواند باعث به ياد ماندن خاطرات نه چندان جذاب براي شما شود.
اين شهرستان به لحاظ پيشينه تمدن تاريخي و باستاني داراي آثار متعددي حدوداً سي و دو اثر بوده كه ميتوان از آثار دوره اسلامي بقعه مباركه احمد ابن اسحاق از محدثين و صحابه ائمه و وكيل خاص امام حسن عسگري (ع) و ملاقات كننده امام زمان (عج) و سفير خاص آن امام همام (ع) در قم بوده كه مدفن ايشان از گذشته هاي دور دراين شهرستان همواره ملجاء و مورد توجه ارادتمندان بوده و همچنين آثار نقش برجسته دوران حكومت ماد، دكان داوود، طاق گرا، آثار برجسته و نقوش مربوط به دوران هخامنشي، ساساني، اشكاني اشاره نمود كه اين خود حكايتي بر قدمت اين شهر در گذشته ها و اعصار دارد. اين شهرستان به لحاظ پيشينه فرهنگي ريشه دار، داراي خرده فرهن گهاي متنوع، ايلات و طوايف متعددي با گرايش به اعتقادات و باورهاي مذهبي گوناگون (شيعه، سني، اهل حق) است كه ساليان سال در كمال يكرنگي و وحدت، گذران زندگي نموده به طوري كه در طول هشت سال دفاع مقدس در جهت حفظ و حراست كيان مقدس ايران اسلامي از هيچ كوششي فرو گذار ننموده و در راه پاسداري از حدود و ثغور مملكت خويش تعداد 803 نفر شهيد و 163 نفر آزاده و 840 نفر جانباز تقديم اين انقلاب نموده است.
از جمله آثار ديگر اين شهرستان مي توان به موارد زير اشاره نمود: نقش آنوباني ني – نقش برجسته كتيبه دار – قربانگاه – آتشدان – پله ها و صفه – دكان داوود – مرد مادي در حال نيايش – برد عاشقان – كتيبه اشكاني – سنگ نبشته مردوك آپال ايدين – زيچ منيژه در ابتداي دشت قلعه شاهين – قلعه منيژه – حوض منيژه - قلعه شاهين – زيجگه سراب – نقاره كوب – برج هزارگريه – برج كل گاراه – قلعه مريم – تپه سراب ذهاب – آتشگاه سراب ذهاب – نهر والاش – برج والاش – آتشكده كويك – آتشدان برد عاشقان – دروازه جبال - قلعه سرخ ديزه – تاق گرا – قصر پاتاق – گور حمزه قاري – قريه مله ديز نقش پادشان لولوبي
در اين شهر مسافرخانه اي وجود ندارد و در صورتي که قصد اقامت بيش از يک روز را داريد اين نکته را مد نظر داشته باشيد. مکان هاي زيادي براي چادر زدن وجود دارد. پارک جنگلي شهر و پارک داخل شهر مکان هاي مناسب و البته کاملا امني هستند که با خيال راحت مي توانيد در آن اقامت کنيد.