جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

سرطان دستگاه ادراری و پروستات آقایان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سرطان دستگاه ادراری و پروستات آقایان

Loading the player...


در سالهاي اخير انواع مختلف سرطان به ويژه سرطان هاي مربوط به دستگاه ادراري به شدت افزايش يافته است، تصريح كرد: هم مردان و هم زنان آمار بالايي از ابتلا به سرطان را دارند كه البته شيوع سرطان در مردان به مراتب بيشتر است.

در حال حاضر سرطان پروستات و مثانه، مهمترين و شايعترين موارد سرطان در مردان است و متاسفانه اين دو بيماري علامت مشخصي ندارند.

سرطان پروستات در مقايسه با سرطان مثانه علائم بسيار كمتري دارد و تقريبا مي‌توان گفت كه تا مراحل پيشرفته و نهايي بيماري هيچ گونه علامتي ندارد.

نبود علائم مشخصي در سرطان مثانه و پروستات به ويژه سرطان پروستات موجب بي اطلاعي فرد بيمار از بيماري خود تا مدت هاي طولاني مي شود در واقع فرد بيمار به دليل بي اطلاعي از بيماري خود هيچ اقدامي براي درمان آن نمي‌كند و لذا بيماري او به سرعت پيشرفت ميكند.

سرطان پروستات و مثانه به ويژه در سنين بالاي 50 سال شيوع بيشتري مي يابند به همين دليل در اين سنين و همچنين در افرادي كه سابقه خانوادگي ابتلا به اين دو بيماري دارند بايد معاينات و آزمايشات پزشكي صورت گيرد تا در صورت ابتلاي فرد به اين دو نارسايي اقدام درماني براي جلوگيري از پيشرفت بيماري صورت گيرد
علائم و نشانه هاي سرطان پروستات
با اينکه در اکثريت آقايون سرطان پروستات قبل از شروع بروز علائم تشخيص داده مي‌شود اما خيلي مهم است که با نشانه‌ها و علائم اين بيماري آشنا باشيد.کسانيکه نگران خود يا عزيزانشان هستند که مبادا به سرطان پروستات مبتلا شوند، بايد اصول مربوط به علائم اوليه اين بيماري را بدانند.


شايع‌ترين علائم و نشانه‌هاي سرطان پروستات
بخاطر موقعيت قرارگيري پروستات در بدن، سرطان پروستات معمولاً با علائم خاصي همراه است. پروستات دقيقاً پايين مثانه در پايين لگن قرار گرفته است. وقتي ادرار از مثانه خارج مي‌شود، از لوله‌اي باريک رد مي‌شود که مجراي خروجي مثانه است. در ابتداي اين مجرا، درست همان‌جايي که به مثانه ختم مي‌شود، مستقيم از پروستات رد مي‌شود. وقتي پروستات به علت سرطان يا مشکلي ديگر بزرگ مي‌شود، اين مجرا در پروستات تنگ‌تر و تنگ‌تر مي‌شود.  با باريک شدن اين لوله، ادرار سخت‌تر از بدن خارج مي‌شود.


اين مسئله چهار نشانه ادراري دارد:
• تکرر - ادرار کردن در دفعاتي بسيار بيشتر از حد طبيعي
• اضطرار - حس اينکه بايد فوراً ادرار کنيد
• شب‌ادراري - بيدار شدن مداوم طي شب براي ادرار کردن
• ترديد – دشواري شروع جريان ادرار
همه اين علائم نتيجه مستقيم تنگ شدن مجراي خروجي مثانه در پروستاتي است که بزرگ شده است.سرطان پروستات تنها بيماري نيست که مي‌تواند موجب تورم پروستات شود. درواقع، BPH (هيپرپلازي خوش‌خيم پروستات) علت متداول‌تري از بزرگ شدن پروستات است.


علائم کمتر شايع سرطان پروستات
علائم ادراري که در بالا به آنها اشاره شد بي‌شک متداول‌ترين نشانه‌هايي است که مردان مبتلا به سرطان پروستات تجربه مي‌کنند. اما تنها علائم اين بيماري نيستند. علائم کمتر شايع آن عبارتند از:
• خون در ادرار
• خون در مايع مني
• ناتواني جنسي
• درد استخوان (مخصوصاً در ناحيه کمر، لگن و دنده‌ها)
• از دست دادن کنترل ادرار
اين علائم تنها مختص پروستات نيستند و مشکل در ساير اندام‌هاي بدن نيز ممکن است موجب بروز ‌آنها شود. اما در هر حال علائمي هستند که بايد مراقب آنها باشيد.


چه زمان بايد به پزشک مراجعه کرد؟
پاسخ اين سوال ساده است. هر زمان که اين علائم را در خود مشاهده کرديد، به پزشک مراجعه کرده و وضعيت خود را براي او شرح دهيد. اين مسئله به ويژه براي مردان بالاي ?? سال اهميت بيشتري دارد زيرا اکثر سرطان‌‌هاي پروستات بعد از اين سن تشخيص داده مي‌شوند. همچنين براي آنها که سابقه خانوادگي سرطان پروستات دارند خيلي مهم است که به پزشک مراجعه کنند زيرا احتمال بروز اين بيماري در آنها بيشتر از افراد عادي است.

علائمي که در بالا ليست کرديم تقريباً در همه موارد غيرعادي هستند و همه آنها بايد توسط پزشک ارزيابي شوند. اگر اين علائم به طور ناگهاني اتفاق بيفتند، اهميت موضوع بيشتر مي‌شود. آزمايشات بسيار ساده‌اي توسط پزشک انجام مي‌گيرد تا مشخص شود علائم شما به علت سرطان پروستات است يا بيماري جدي يا جزئي ديگري.


آيا سرطان پروستات معمولاً بعد از شروع علائم تشخيص داده مي‌شود؟
شايد تعجب کنيد اگر بگوييم بيشتر مردهايي که سرطان پروستات براي آنها تشخيص داده مي‌شود هيچ علائمي نداشته‌اند. با کمک تست PSA (آنتي ژن خاص پروستات) حتي قبل از بروز علائم سرطان پروستات تشخيص داده مي‌شود. اين تست يک آزمايش خون ساده است که يک پروتئين خاص که توسط پروستات توليد مي‌شود را ارزيابي مي‌کند. وقتي پروستات بزرگ مي‌شود، مقدار بيشتري از اين پروتئين ساخته مي‌شود و تست PSA آن را تشخيص مي‌دهد.
باوجود اين واقعيت، باز هم خيلي مهم است که اگر علائمي در خود مشاهده کرديد، حتماً نزد پزشک برويد. اين بيماري در هزاران مرد هر ساله بعد از نمود علائم تشخيص داده مي‌شود.