جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

سرتیپ شهید هوشنگ وحید دستگردی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سرتیپ شهید هوشنگ وحید دستگردی

Loading the player...

دانلود

سرهنگ هوشنگ وحید دستجردی (۱۳۰۴ - ۱۴ شهریور ۱۳۶۰) رئیس وقت شهربانی ایران در سال ۱۳۵۹ بود. که در اثر انفجار دفتر نخست وزیری در شهریور ۱۳۶۰ ترور شد.

هوشنگ وحید دستجردی در سال۱۳۰۴ در اصفهان متولد شد و پس از پشت‌سر گذاشتن دروس ابتدایی و متوسطه، در سال ۱۳۲۸ وارد آموزشگاه شهربانی شد و بعد از گذشت ۳۲ سال خدمت در پست‌های مختلف باز نشسته شد.
دستجردی از طرفداران جمهوری اسلامی به رهبری آیت الله خمینی به شمار می‌رفت و پس از پیروزی انقلاب، در اسفند ۱۳۵۷ به خدمت دعوت گردید و در ۲۴ اسفند ۱۳۵۹ به ریاست شهربانی کل کشور منصوب شد.

سرهنگ وحید دستجردی در واقعه انفجار دفتر نخست وزیری در ۸ شهریور ۱۳۶۰ به شدت زخمی شد و شش روز بعد بر اثر جراحات وارده، درگذشت. و در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

محمد مهدی کتیبه به عنوان شاهد عینی ماجرا می‌گوید:

تیمسار "وحید دستجردی" در این حادثه کنار دست آقای باهنر نشسته بود... آقای دستجردی در این حادثه سوختگی زیادی داشت به روی بالکن رفته و از آنجا بی‌اختیار خودش را به پائین می‌اندازد

همچنین روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در مورد ترور دستجردی میگوید:

... اینجانب شهادت دادستان کل انقلاب و سرهنگ وحید دستجردی که در رأس شهربانی و قوای انتظامی در حال انجام وظیفه بودند و به این تحفه الهی (شهادت) نائل شدند را به ملت ایران و به حوزه علمیه قم و قوای مسلح تبریک و تسلیت عرض می‌کنم و از خدای متعال رحمت برای آنان و صبر و شکیبایی برای خانواده محترمشان خواستارم

   سرتیپ شهید وحید دسگردی در سال 1304 در شهر اصفهان بدنیا آمد . پدرش شادروان حسن وحید دستگـــردی مؤسس و مدیر مجله ادبی ارمغان بود . وی از همان ابتدا روحیه ای مذهبی داشت و هر شب به مسجد میـــــرفت و خواهرشان نقل میكند كه در آن ایام نماز شب ایشان بهیچوجه ترك نمیشد .
     تا اینكه در سال 1328وارد آموزشگاه شهربانی شد و در سال 1330 بدرجه ستوان دومی و در سال 1332 بدرجـــه ستوان یكمی و در سال 1336 بدرجه سروانی و در سال 1342 بدرجه سرگردی و در سال 1347 بدرجه سرهنـــگ دومی و در سال 1351 بدرجه سرهنگ تمامی نائل گردید . و بدین ترتیب در طی این سالها توانست دوره تخصصـی  انتظامی ‚ كلاس ستاد وكلاس عالی را طی كند . سرتیپ شهید در نهضت ملی ایران شركت فعال داشت و بعلــــت فعالیتش رژیم اصنین به اخراج او از شهربانی گرفت و بعد ها نیز شهربانی با احتیاط به سرتیپ شهید ‚ كار ارجـــاع میكرد و همیشه مراقبینی زیر دست او میگذارد كه حركات و سكنات او را گزارش بدهند . ایشان از مقلدین امــــام مدظله بود و علاقه زیادی به ایشان داشت و همیشه كوچكترین مسائل شرعی را مد نظر میگرفت و رعایت میكرد . بارها دیده شده بود كه خمس و زكات خود را تا دینار آخر حساب كرده و می پرداخت ‚‌همچنین یكبار وجوبا"‌به مكه معظمه مشرف گردید . این اعمال برجستگی خاصی به شخصیت او در خانواده می بخشید و او را بعنوان یك فــــرد متشرع  بر جسته میساخت . و بدلیل همین خصوصیت بود كه در سالهای 56 –57 احساس كرد كه بنای دستگاه بر اینست كه از شهربانی نیز در كشتار مردم مسلمان  انقلابی استفاده كند خود را در سال 57 باز نشسته كــــرد و در همان سال در تظاهرات و حركات انقلابی مردم با لباس مبدل شركت میكرد . تا اینكه انقلاب اسلامی به ثمر رسید و دستگاه طاغوتی از بین رفت و جمهوری اسلامی برقرار گردید لذا سرتیپ شهید با رغبت و هیجان مخصوصــــی در اسفند ماه 1357 برای خدمت دوباره به شهربانی جمهوری اسلامی بازگشت .
     سرتیپ شهید وحید دستگردی پس از انقلاب در سمتهای رئیس  شهربانی اصفهان ‚‌سرپرست اداره بازرسی ‚ معاون انتظامی و در 14 اسفند 1359 به سمت رئیس  شهربانی كل كشور منصوب و مشغول بكار شد . ایشان طی 32 سال خدمت به سمتهای مختلفی از جمله ریاست كلانتریهای 4-6-7-11-12 –14-17 و تهران نو ‚‌اداره مبارزه با مواد مخدر ‚ محلات ‚ ریاست شهربانی اصفهان و 00 منصوب گردید .
     سرتیپ شهید هوشنگ وحید دستگردی كه از مجروحین فاجعه بمب گذاری 8 شهریور نخست وزیری بود ‚‌در تاریخ 14 شهریور 1360 بدرجه رفیع شهادت مفتخر گردید .
     
     
      روحش شاد و راهش مستدام باد .