جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

سربندهای سرخ - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

سربندهای سرخ

{flv}sarband|350|250{/flv}

حماسه دفاع مقدس حماسه آشنایی است که همه آن را می شناسیم،حماسه ای که تو آفرینشش خیلی ها سهم داشتند. مهم نیست سهم هرکس چقدر بوده، کم یا زیاد. مهم اینه که همه حضور داشتن. بعضی ها تو جبهه و بعضی ها هم پشت جبهه درست مثل همین بروبچه های صداوسیمای مرکز اصفهان. شهیدان باقری و جوزی و دیگر همکارانی را می گویم که چه خوب صداوتصویر جنگ را به خانه های من و تو آوردند و ماندگار شدند. اما امروز بروبچه های جوون مرکز که آن موقع سنی نداشتند، با کوله باری از عشق به انقلاب و وطن آمدند تا اونها هم سهم خودشون را ایفا کنند. حسین حقیقت، محمدرضا نریمانی و محمد امین صادقی سه جوانی هستند که با همکاری و تلاش همدیگه حال و هوای روزهای مقاومت و شکوه آن روزهای دریایی رو در «سربندهای سرخ» به خونه مردم شهید پرور اصفهان آوردند. اون هم با سختیهایی که برنامه سازی در یک محیط باز به همراه داره. سپاهان شهر، دهکده مقاومت، نمایشگاه دفاع مقدس، سر و صداهای فراوان وتهیه برنامه در این محیط سخت و دشوار .

حسین حقیقت از مشکلاتی که برای تهیه سربندهای سرخ وجود داشت می گوید:

بردن تمامی امکاناتی که برای ضبط یک برنامه نیاز هست به یک محیط صحرایی و در واقع منطقه جنگی کار مشکلیه، به خاطر درگیر بودن واحدهای سیار مجبور شدیم از دستگاه میکسر استفاده کنیم از طرفی باید تا حد امکان ، تسهیلاتی که سایر همکاران برای ارائه یک برنامه خوب نیاز داشتند فراهم می شد از آب آشامیدنی گرفته تا دوربینهای فیلمبرداری که می بایست برای پخش مانورها برروی دکل 6 متری قرار می گرفتند تا بتوانند محیط فیزیکی دهکده را به خوبی نشان دهند.

محمدرضا نریمانی کارگردان «سربندهای سرخ» نیز از مشکلات کارگردانی در محیطهای باز می گوید:مونتورهای موجود در میکسر بعلت بالا قرار داشتن جلوی چشم نبودند و این باعث می شد تا پایان برنامه برای دیدن تصاویر سر خود را بالا بگیرم، از طرفی به خاطر حضور در این اتاقک امکان ارتباط با تصویربردار وجود نداشت و  از طریق همکاران از جمله آقای حقیقت تهیه کننده برنامه از وضعیت موجود استودیوی صحرایی آگاه می شدم، شرایط طبیعی باد موجب می گشت تا تصویرهای خوبی ارائه نشود. تصویربرداران برنامه آقایان میرپویا، امین منش، نصر،محمدی و حسن زاده زحمات زیادی کشیدند تا تصاویر مربوط به محل اجرای برنامه، بازسازی عملیات کردستان، دهکده مقاومت،  غرفه های موجود در نمایشگاه و فعالیت های گزارشکران را به تصویر بکشانند و به محل میکسر ارسال کنند.

محمدامین صادقی مجری برنامه شیوه اجرای برنامه های دفاع مقدس را متفاوت باسایر برنامه ها می داند ،سختی کار در این برنامه از نظر او متفاوت تر از دیگران است. پائین بودن سن کم در دوران جنگ کار اجرا را برای او مشکل کرده بود اما او توانست با مطالعه کردن ، از پس کار برآید می گوید:طبعاً اجرای برنامه در محیط های باز بسیار سخت تر از اجرا در استودیو است. سرو صدای ناگهانی انفجارها باعث می شد تا رشته کلام من و میهمان بریده و باعث حواس پرتی شود ولی سعی می کردم بر خود مسلط باشم و نگذارم در برنامه خللی ایجاد شود.

بدون شک اجرا در محیط خاکی، عدم استفاده از گوشی، و نداشتن هیچگونه ارتباط با اتاق فرمان ودوربینها از جمله مشکلاتی است که کار اجرا را بسیار مشکل می کند ولی از آنجائیکه بچه های گروه از جمله همکاران فنی به خاطر نفس کار، همگی زحمت کشیدند،این سختیها محسوس نبود و لذتی که در پایان هر برنامه می بردیم مارا برای اجرای برنامه ای بهتر از روز قبل تشویق وترغیب می کرد.

نگارش: فرزانه حسن خانی

عکس: محمد نریمانی