سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سخنرانی آیت الله مهدوی - نمایش محتوای صدا

 

 

سخنرانی آیت الله مهدوی

تهیه شده در صدای مرکز اصفهان

در برنامه سخنرانی هایی رادیویی آیت الله مهدوی به دعاهای صحیفه سجادیه ، چگونگی دعا کردن ،جایگاه دعا در زندگی وروایات در مربوط به  دعاها می پردازد .

و به نکاتی مانند نکات زیر اشاره میکند :

آنگونه که از آیات و روایات فهمیده می شود جایگاه دعا در عبادات جایگاه ویژه ای است و خداوند متعال به دعا کردن امر می کند ودعا کردن را به عنوان یک عبادت معرفی می نماید. بعد از تشویق به دعا، کسانی را که اهل دعا نیستند، مورد سرزنش قرار می دهد: «قال ربکم ادعونی استجب لکم، ان الذین یستکبرون عن عبادتی سیدخلون جهنم داخرین؛

)1-  خدای شما می فرماید: بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را؛ کسانی که از عبادت من (دعا کردن) سرپیچی می کنند، به زودی داخل آتش عذاب خواهند شد.
دعا کردن مطلوب و باعث قرب انسان می شود، چه مطلوب من محقق بشود چه نشود. رسول اکرم صلی الله علیه وآله می فرمایند: رحم الله عبدا" طلب من الله عز و جل حاجه فالح فی الدعاء, استجیب له او لم یستجب له ; خدا بیامرزد بنده ای را که از خدا حاجتی را طلب کند، پس در دعاءکردن پافشاری کند, چه دعایش ) استجابت بشود و چه نشود.

2-  به قدری اصل دعا کردن خوب و مطلوب است که رسول اکرم صلی الله علیه وآله می فرمایند: ترک الدعاء معصیه ; ترک دعا معصیت است.

3- البته این در صورتی است که انسان از روی سوء ظن به خدا دعا را ترک کرده باشد.گاهی انسان، حال دعا را ندارد. این ترک گناه نیست. اما اگر در اعتقادات دچار تردید شده و به خدا بدبین شده، قطعا گناه کرده است.
دعا جزء رسوم عبودیت و از بهترین عبادت ها است. حضرت می فرماید: الدعاء مخ العباده ؛ دعا مغز عبادت است.

سال تولید: 1396