جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

سامان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سامان

Loading the player...

سامان يکي از شهرهاي شهرستان سامان واقع در استان چهارمحال و بختياري در ايران است. اين شهر در فاصله 22 کيلومتري شمال شرقي شهرکرد قرار دارد. شهر سامان به دليل قرار گرفتن در حاشيه? زاينده رود از زمينه مناسبي براي کشاورزي، باغداري و جذب گردشگر برخورداراست. بر اساس آمار سال 1385 جمعيت شهر سامان برابر با 14777 نفر بوده‌است
شهر سامان در حاشيه? دامنه? شرقي کوه شيراز و در فاصله بسيار نزديکي از رود زاينده رود قرار دارد. سامان در فاصله 22 کيلومتري شمال شرقي شهرکرد و 85 کيلومتري غرب استان اصفهان و متصل به راه غربي شهرکرد به اصفهان قرار گرفته‌است.
وضيعت طبيعي آن تقريباً کوهستاني و داراي تپه و ماهورهاي متعدد و سرسبز است. در طرح جامع استان چهارمحال و بختياري 6 مسير پيشنهادي گردشگري تعريف شده‌است که مسير شماره 2 آن از سامان مي‌گذرد. اين مسير عبارت است از: شهرکرد ـ چالشتر (قلعه چالشتر) ـ سامان (پل زمانخان ـ حاشيه زاينده رود) ـ هوره (پل هوره) ـ مارکده ـ درياچه سد زاينده رود ـ بن (آبگير بن) ـ امامزاده سيد محمد ـ شهرکرد
مردم اين شهر غالباً قشقايي هستند هم چنين مهاجرهايي از اطراف اصفهان و شهرکرد و غرب خوزستان در بين فاميل‌هاي ساکن در اين شهر به چشم مي‌خورند.
مردم شهر سامان به زبان ترکي قشقايي و فارسي صحبت مي‌کنند. زبان اصلي مردم شهر سامان و نيز روستاهاي اطرافش ترکي قشقايي و فارسي است و در محيط اداري، مدرسه و سطح شهر به زبان فارسي سخن مي‌گويند.
با آنکه سامان شهر کوچکي است اما زادگاه چندين شاعر بنام است. از جمله اين شاعران مي‌توان به دهقان ساماني، عمان ساماني، افلاکي ساماني، نيسان، قطره، دريا، ذره، محيط و تبيان اشاره کرد.
ل زمان خان نفر يکي از بناهاي با ارزش و قديمي شهر سامان است که داراي دو دهانه، 30 متر طول و ارتفاع 12 متر است. پل زمانخان بر روي رودخانه زاينده رود بر روي سه‌پايه سنگي طبيعي بنا شده و در 22 کيلومتري شمال شهرکرد قرار دارد. ديرينگي اين پل مربوط به دوره صفويان است و آخرين مرمت آن در سال 1321 انجام شده است.

در حال حاضر اين پل بيش تر جنبه گردشگري دارد. قرار گرفتن پل زمان خان بر روي آب‌هاي زاينده رود و وجود مناظر طبيعي چشمگير اطراف در کنار اقدامات عمراني انجام شده، اين منطقه را به يکي از قطب‌هاي گردشگري شهر سامان تبديل کرده است. اطراف پل مملو از باغ‌هاي فراوان با درختان گوناگون ميوه مي‌باشد که مناظر زيبايي را بوجود مي‌آورند. منطقه‌اي که پل زمان خان در آن قرار دارد داراي آب و هواي معتدل و بسيار پاکيزه است و در روزهاي تعطيل پذيراي سيل گردشگران مي‌باشد. بيشتر ماهيان اين رودخانه ماهي قزل آلاي وحشي (گوشت صورتي) مي‌باشد و جريان آب رودخانه بسيار تند است.

جاده آسفالته، واحدهاي اقامتي و پذيرايي (هتل گل‌هاي سامان و مجتمع توريستي) پارکينگ، سکوي نشيمن، تجهيزات براي بازي کودکان، فضاي سبزو سرويس بهداشتي و فاصله دو کيلومتري تا پمپ بنزين از امکانات و تسهيلات موجود در اين کانون گردشگري است.