جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

روستای گل سفید - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای گل سفید

Loading the player...

دانلودشهرک گل سفید، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.
این روستا در دهستان مشایخ در ۳۳ کیلومتری اردل مرکز شهرستان و ۱۲۸ کیلومتری شهرکرد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۷۶ نفر (۹۵خانوار) بوده است.

‌ فعالیت 50 زن روستای «گل سفید» از توابع شهرستان کیار در تولید عروسک بازبازک در استان چهار محال وبختیاری.
50 نفر از زنان روستای گل سفید از توابع منطقه مشایخ شهرستان کیار در تولید این عروسک نقش آفرینی می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه عروسک بازبازک (لیلی) تنها در چهارمحال و بختیاری به ثبت رسیده است، گفت: ساخت عروسک بازبازک‌، در تاریخ 25 شهریورماه سال گذشته به شماره ثبت 1095 در میراث ملی کشور ثبت شده است.
تاج‌ماه حیدریان گل سفیدی، طراح و سازنده عروسک بازبازک (لیلی)، در روستای گل سفید که از مناطق بختیاری‌نشین استان است، سکونت دارد.
این عروسک نمادی از فرهنگ چهارمحال و بختیاری است: بازبازک اصطلاحی قدیمی در گویش محلی روستای گل سفید بوده و هدف از ارائه آن در سطح ملی ترویج فرهنگ بومی و محلی و نمایش لباس‌های محلی استان است.
وی تولید این گونه عروسک‌ها را یکی از راه‌های پیشگیری ترویج فرهنگ غرب در کشور بیان کرد و افزود: تولید این عروسک‌ها در سطح ملی باعث جلوگیری از ترویج فرهنگ غرب توسط عروسک‌های وارداتی به کشور می‌شود.
ایجاد عکس‌هایی از این عروسک در دفاتر و کتاب‌های کودکان‌، فروش، بازاریابی و ایجاد فضای مناسب به منظور جایگزینی این عروسک به جای عروسک‌های وارداتی را از جمله راه‌های مناسب ترویج این فرهنگ است.
گسترش تولید این عروسک زمینه اشتغال، درآمد را فراهم کرده و مانع از مهاجرت روستائیان به شهر می‌شود، خواستار حمایت هرچه بیشتر وزارت فرهنگ و ارشاد، آموزش وپرورش و تمامی مراکز فرهنگی در تولید عروسک بازبازک در سطح ملی شد.
روستای گل سفید در 105 کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد