جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

روستای گلدره - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای گلدره

Loading the player...

موقيعت جغرافيايي :
روستاي گلدره يکي از روستاهاي استان اصفهان است که در 50 درجه و 41 دقيقه اي طول جغرا فيايي و 33 درجه و 3 دقيقه اي عرض جغرافيايي و با ارتفاع 2330 متر از سطح دريا قرار دارد. اين روستا از طرف جنوب به روستاي گنهران ومرز منطقه ي کرون ، از شمال به روستاي دماب ، از طرف غرب به روستاي اشن، و از شرق به روستا ي خير آباد محدود مي شود و در غرب منطقه ي مهردشت قرار دارد . فاصله ي اين روستا تا دهق 35 کيلومتر است.
اين روستا در بين چند کوه به نام هاي : سعيد، بابا پيرون،زنگالي،و تختي قرار دارد . به دليل بالا بودن اين روستا از سطح دريا و قرار گرفتن در بين چند کوه ، خاک آن سطحي است و پس از حفر چند متر به سنگ مي رسد . خاک قسمت غربي اين روستا (به خاک سفيده)و در جنوب به (خاک سرخه ) معروف است . خاک شمال اين روستا سنگريزه هاي فراواني دارد.
اين روستا داراي 2 رودخانه ي فصلي است که از کوه ها سرچشمه مي گيرد . يکي از شرق و ديگري از غرب که در تنگه ي بابا پيرون به هم مي پيوندد و از روستا خارج ميشوند . باگرم شدن هوا اين رودخانه خشک مي شود.
يكي از فرضيه ها اين است که با توجه به اينكه اطراف اين روستا را كوه فرا گرفته است و بارندگي در آن  بيشتر از مناطق  ديگر مهردشت مي باشد  باعث شده  اين منطقه دارد داراي مراتع خوبي براي پروش دام باشد با وجود دام زياد در اين منطقه باعث شده است كه دشمنانئ اين حيوان اهلي نيز بيشتر باشد و دامداران به اين منطقه گرگ دره گفته و اين اسم به مرور زمان به گل دره تبديل شده است .

فرضيه دوم : همانطوري كه در بالا عنوان شد اين منطقه از بارش زيادي برخوردار است زيرا به منطقه فريدن نزديك بوده و ارتفاع ان از سطح دريا بيشتر از مناطق ديگر منطقه است اين امر  باعث شده است كه در فصل بهار از تمام درهاي اين نتاحيه آب جاري شده و گل و گياهان زيادي برويد و سرسبزي خاصي به اين روستا مي دهد به اين دليل اين منطقه ر ا گلدره ناميده اند .
اقتصاد اين روستا بر کشاورزي و دامپروري و کارهاي ديگر از جمله کارگري استوار است.
انگور و بادام دو محصول اصلي صادراتي اين روستا است. گندم و جو نيز براي مصرف مردم و دام ها توليد مي شود .
در اين روستا چند قنات است که براي کشاورزي و آشاميدن از آب انها استفاده مي شود . اين قنات ها عبارتند از :     قنات باغ هاي پايين  و قنات سلطان علي . چشمه هايي نيز به نام هاي هلوم،بيخه،بلا،برجي ، زنگالي ، دره شور ، دره دراز وجود دارد که در تابستان آب انها کم و يا خشک ميشود . پرورش دام نيز در اين روستا به دليل وجود مراتع و نزديکي به منطقه فريدن از اهميت زيادي برخوردار است .
پرورش مرغ نيز در ساليان اخير رواج يافته است .
علاوه بر موارد فوق بيشتر مردم روستا در تابستان ها به کتيرا زني مشغول مي شوند.
جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
دانلود فیلم مهدی ۱۳۹۶/۰۵/۳ ۱۶:۵۶

مهدی
دانلود فیلم
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۵/۳ ۱۶:۵۶