جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

روستای کفرود - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای کفرود

Loading the player...


اين روستا از توابع دهستان رودشت شرقي به مرکزيت کفران ،فارفان مي باشد و فاصله ي آن تا مرکز بخش شهر ورزنه 14 کيلومتر است و فاصله ي آن تا شهر اصفهان 102 کيلومتر است. ودر موقعيت 32 درجه 23 دقيقه شمالي و 52 درجه و 31 دقيقه جنوبي قرار گرفته است . ارتفاع اين روستا از سطح دريا 1483 متر مي باشد.تعداد خانوار اين روستا 275 و جمعيت آن 1?26 نفر مي باشد.اين روستا يکي از روستاهاي کهن بخش است که متاسفانه از آثار تاريخي آن بجز اندکي باقي نمانده است و مي توان به مسجد شير علي ، باقي مانده قلعه تاريخي و قبرستان قديمي که امامزاده نيز در آن واقع شده است اشاره کرد.شغل اکثر مردم اين روستا کشاورزي است که متاسفا نه ازسال????تا کنون (1392) براثر خشک سالي رونق خودرا ازدست داده و همچنان کشاورزي نه تنها در اين روستا بلکه در بخش بن رود دچار نوسانات زيادي مي باشد به گونه ايي که در چند سال اخير کشاورزي مدام يک روند صعودي ونزولي را طي کرده است. آب مزارع کشاورزي اين روستا از رودخانه زاينده رود تامين مي شود از محصولات اصلي کشاورزي اين روستا مي تو ان گندم ،جو ،چغندر علوفه ايي و پنبه را نام برد.

با توجه به قرار گرفتن روستا در منطقه نيمه بيا باني اين روستا داراي اقليمي خشک است که ميزان نزولات اسماني در ان بسيار پايين است. بيشترين ميزان بار ندگي در فصل زمستا ن وا ويل بهار است.به دليل قرار گرفتن اين روستا در منطقه بيا باني وکمبود رطوبت وتبخير بالا ،درفصل تابستان هوا بشدت گرم ميشود .يکي از ويژگيهاي مناطق کويري معمولازمستا نها ي سرد است که با توجه به قرار گرفتن اين روستا درمنطقه کوير ي زمستا نها نيز داري آب وهواي سرد است.


قلعه تاريخي روستاي کفرود که قسمتي از ان باقي مانده است قسمتي از اين قلعه در سال 1380 تخريب وبه جاي ان مدرسه راهنمايي کرباسي زاده احداث گرديد.

از اماکن مذهبي اين روستا مي توان به مسجد جامع شير علي ،حسينه سيدالشهدا، حسينه ومسجد حضرت ابالفضل (ع)و امامزاده اي به نام حضرت رقيه که نسبش به امام موسي بن جعفر مي رسدو چهار تن از نوادگان حضرت امام موسي بن جعفر عليه السلام که همگي زنان همراه ايشان بوده اند وجود دارد.در وصف اين چند تن امامزاده کمالات بسياري بيان شده است. در زمان هاي گذشته قبور مطهر اين امامزادگان در زير خاک در قبرستان روستا مدفون شده بودو در بين همه مردم روستا اين باور وجود داشت که قبر امامزاده در اين قبرستان قرار دارد ولي کسي از محل قبر اطلاعي نداشت تا ان که در حدود سال 1380 شمسي اين قبور مطهر پيدا شد.در حال حاضر ساختمان اين امامزاده به همت اهالي و اداره اوقاف در حال ساخت مي باشد.