جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

روستای مرق - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای مرق

Loading the player...

روستای مرق
روستاي مرق زادگاه افضل الدين مرقي كاشاني )در۴۲كيلومتري شمال كاشان ازتوابع استان اصفهان روستايي خوش آب وهوابامناظري بسيارزيباوچشم نوازوجودداردبنام مرق .مرق درلغتنامه دهخدابه معناي آوازكنيزكان گفته شده ،روستاي مرق دردامنه كوه هاي سربه فلك كشيده كركس قردارد،منطقه اي بكروزيبا،كوهستاني بامردماني خونگرم وزحمتكش كه بيشترآنهاكشاورزوكارگرهستندكه به شغل دامداري وكشاورزي وباغداري مشغول مي باشند.دراين روستاضمن طبيعت بسيارديدني ومناظردلنوازاعم ازرودخانه ،چشمه ،باغات سرسبزوبقعه حكيم واديب وفيلسوف فرزانه مرحوم باباافضل الدين مرقي كاشاني وجوددارد.آنچه ازنظرمحققان نزديك به يقين مي باشداين است كه باباافضل درقرن ششم دراين روستابدنياآمده ودرقرن هفتم بدرودحيات گفته است،مدفن آن مرحوم دربلندترين نقطه منتهي اليه غرب روستاواقع است آرامگاه حكيم افضل الدين مرقي ازبناهاي عهد مغولي است،درداخل اين بقعه دوقبرديده مي شودكه يكي مرقد افضل الدين است وديگري به نام پادشاه زنگ شهرت دارد.بنابه روايات پادشاه زنگ هنگام سيروسياحت دربرخوردبا باباافضل مجذوب ومريد وي شده وتاآخرعمردرخدمت بابازيسته وپس ازمرگ درجواراو دفن گرديده است اين حكيم بزرگوارپژوهشگري راستين درشيوه عرفان ،انديشه هاي نوآيين اوهمچون آذرخشي بودكه جهان فلسفه راروشني بخشيد.
روستای مرق در فاصله 40 کیلومتری غرب شهر واقع شده است. این روستا در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد.. در این منطقه کشاورزی بیشتر به صورت باغداری انجام می‌شود. بیشتر آب موجود در رودخانه ناشی از آبدهی چشمه‌های اشردون، سپر، لنج لواده و سارمون است. دسترسی به روستای مرق از طریق کاشان و از مسیر جاده کاشان – راوند – سادیان – مرق از طریق یک جاده آسفالته امکان‌پذیر است.
پیشینه تاریخی روستا
در خصوص قدمت روستا اقوال گوناگونی وجود دارد که هر یک حکایت از سابقه طولانی سکونت در این روستا دارد. عده‌ای قدمت روستا را به زمان اسکندر مقدونی نسبت می‌دهند و دلیل آن را سکه‌های طلای مکشوفه از قبرستان متروکه محله دروازه می‌دانند. وجود مدفن شاعر صاحب نام و پر آوازه قرن هشتم هجری، حکیم افضل‌الدین مرقی معروف به (بابا افضل) در این روستا از دیگر دلایل قدمت روستاست. زمان تولد این شاعر را سال 583 و درگذشت آن را سال 666 هجری قمری ذکر کرده‌اند. او تمام عمر خود را در این روستا گذرانده است. نقل شده این شاعر در عصر خواجه نصیر‌الدین طوسی هلاکو می‌زیسته و بعضی خواجه نصیر را شاگرد باباافضل دانسته‌اند، در کتاب بوستان مرق به نقل از استاد نفیسی آمده،«خواجه نصیر نام او را شیخ‌افضل‌الدین محمدبن‌حسن‌المرقی‌المعروف بالقاشی آورده است»
مدفن او دارای بقعه‌ای است که زمان ساحت بقعه و مجموعه آن، شامل گنبد هرمی شکل، ایوان و فضاهای جانبی آن، را به زمان صفویه نسبت می‌دهند. وجود درخت سرو کهنسال در حیات مسجدجامع که سابقه آن را به پیش از دوران زندگی بابا‌افضل برمی‌گردد، گواه دیگری بر قدمت این روستاست. اعتقاد بر این است که درهای مقبره باباافضل را از چوب‌های این درخت ساخته‌اند.
محصولات عمده باغی این روستا به ترتیب شامل گردو، بادام و گل‌محمدی است که باغ‌های آن به صورت مختلط و سنتی است. منبع اصلی درآمد ساکنان از این سه نوع محصول است. سایر محصولات باغی روستا عبارتند از زرد‌آلو، گیلاس، آلوچه، سیب درختی، انگور، خرمالو، آلو، آلبالو، قیصی و شاه‌توت است و عمدتاً جنبه خود مصرفی دارد که در این میان تنها محوصل زرد‌آلو به خشکبار تبدیل می‌شود.محصولات عمده زراعی روستا شامل گندم و جو است. که در سطحی معادل 40 هکتار کشت می‌شود. دیگر محصولات زراعی عبارتند از لوبیا، نخود، شبدر، یونجه و سیب‌زمینی که جنبه خود مصرفی دارد.