جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

روستای سه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای سه

Loading the player...

موقعيت جغرافيايي:

روستاي سُه از توابع شهرستان برخوار و ميمه در استان اصفهان و در طول و عرض جغرافيايي 33 درجه و 1 دقيقه شمالي و 51 درجه و 21 دقيقه شرقي واقع مي باشد.

اين روستا در 94 کيلومتري شمال شهر اصفهان و جنوب شهر کاشان قرار دارد . در غرب و شرقش نيز شهرهاي ميمه و نطنز هستند.

به علت قرار گرفتن روستا در دامنه رشته کوههاي کرکس، راههاي دستيابي به روستا محدود مي باشند.
راه اصلي ورود به روستا از جاده تهران به اصفهان (65N) است . در فاصله 60 کيلومتري از شهر اصفهان ، مابين شهر ميمه و روستاي مورچه خورت ، مسيري 30 کيلومتري وجود دارد که به سُه مي رسد. در اين مسير رباط شاه عباسي و روستاهاي دهلر و بيدشک نيز هستند.
از راههاي فرعي نيز مي توان به شهر نطنز و ميمه و روستاي ابيانه رسيد.

جمعيت ثابت روستا طبق آخرين سرشماري 139 خانوار و 408 نفر مي باشد و جمعيت متغيير آن که در ايام نوروز ، محرم و تابستان افزايش مي يابد بالغ بر پنج هزار نفر مي شود.

يکي از مهم ترين آثارتاريخي اين روستا کاروانسراي سه است که در کنار يکي از شاخه هاي جاده کاشان قرار دارد و در سال 1223 مطابق با1808 ميلادي دوران سلطنت فتحعلي شاه قاجار بنا شده است و در کتيبه سنگي سردر آن نام ابوالقاسم اصفهاني به چشم مي خورد. امامزاده جليله - امامزاده يوسف- دو باب حمام قديمي با معماري قديم و ستون هاي سنگي يکپارچه سه متري - مسجد جامع که مقبره سه امامزاده- شاهزاده سعيد- شاهزاده اسد الله- و شاهزاده سليمان در آن مي باشد و عمارت فرنگي که در قديم تلگراف خانه بوده و هفت آسياب اشاره نمود که در حال حاضر مخروبه گرديده است. در اين روستا دو قلعه قديمي وجود دارد که اکنون باروهاي مخروبه آنهاباقي مانده است – يک قلعه مرتفع هم در جنوب روستا موجود است که داراي زاغه ها و اتاقهاي متعدد مي باشد.

اقتصادي:

حدود 86%مردم روستا در بخش کشاورزي فعاليت مي کنند.
در آماري که در اواخرسال 86 گرفته شده است، بخشهايي چون دامداري،مرغداري،زنبورداري وپرورش ماهي و آبزيان نيز در نظر گرفته شده است.اگر بخواهيم جداگانه آنها را مورد بررسي قرار دهيم؛سهم بخش کشاورزي 56%،دامداري27%،مرغداري0.8%است و اما زنبورداري که بصورت فصلي انجام مي گيرد 2.4%را به خود اختصاص مي دهد.
آب لازم جهت کشاورزي عمدتا از طريق آبهاي جاري در سطح روستا صورت ميگيرد.و تنها در دو يا سه مزرعه در محلي به نام بند آبها را براي سهولت در آبياري جمع آوري مي کنند. بايد به اين نکته نيز اشاره کرد که به دليل شرايط جغرافيايي روستا خانه هاي اهالي با زمين هاي کشاورزي و باغات انها فاصله دارد که در اصطلاح به اين روستاها ،روستاهاي پراکنده مي گويند.
توليد اصلي روستا در بخش کشاورزي را گندم و جو و در بخش باغداري را توليد سيب تشکيل مي دهد. در سالهايي که آب کافي براي کشاورزي وجود داشته باشد علاوه بر گندم و جو که توليد عمده کشاورزان را تشکيل مي دهد، مي توان به توليد عدس،نخود،لوبيا،زعفران و ...اشاره کرد.البته توليد اين محصولات بيشتر جنبه استفاده خانوار توليد کننده ان را دارد.
در زمينه باغداري نيز مي توان به ميوه هايي چون گلابي،زردآلو،آلبالو،گيلاس،انگور،هلوو...اشاره کرد و بايد دانست که ميزان آن در هر سال بستگي به وجود و ميزان آب براي کاشت دارد.
حدود 30%توانمندي اقتصادي روستا در زمينه باغداري يعني در توليد سيب است.

جاذبه ها:

جاذبه هاي اين روستا به سه دسته ي: 1.اماکن مقدس،2.اماکن تاريخي،3.اماکن تفريحي.

1.اماکن مقدس:

که عبارتند از : -امامزاده يوسف، -امامزاده گليله، امامزاده مروي، -مساجد تاريخي، -کوفنده، -پاچنار، -درخت انجير.

2.اماکن تاريخي:

که عبارتند از :-کاروانسراي قاجاري، -کاروانسراي شاه عباسي، -قلعه ها، -حمام، -کبوترخانه، -آسياب ها، -پل ها.

3.اماکن تفريحي:

که عبارتند از :-سرکريز، -آبشار، -بند بيدشک، -گل پرده هاز، -مرغزار گزي، -مارگله، -هل حرامزاده، -نپفت، -زيرپل.
.