جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

روستای سار - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای سار

Loading the player...

روستای سار  کاشان
سار (کاشان)، روستایی از توابع بخش نیاسر شهرستان کاشان در استان اصفهان ایران است. این روستا در منتهی‌الیه جاده از طریق راوند به سه راه برزآباد و بسمت گردنه سار قرار دارد. این روستا از روستاهای پیشرو قرآنی ایران است که هر ساله حافظان قرآن زیادی را پرورش می دهد. روستای سار از چند منطقه درب حسینیه - پاچنار-میراب -سر قلعه - سر کمر - گله سنگین -پامیر-همزء-لاسمپا-سلمچ-حسین آباد-جمال آبادو دشت وادقان تشکیل شده است ودارای سدبتنی نیز می باشد.
این روستای ییلاقی در تابستان پذیرای جمع زیادی از اهالی روستا است که به شهر مهاجرت کرده اند و برای خلاصی از گرما و آلودگی شهر تابستانها به این روستا می روند. فصل گل و گلاب گیری همانند اکثر روستاهای کاشان در اردیبهشت است که اهالی گل های محمدی را در چاچب های خود جمع کرده و به کارگاه های گلاب گیری در سطح روستا می آورند پس از مخلوط کردن گل ها با آب و جوشاندن آن ، عصاره آنرا در ظرف هایی جمع کرده و در شیشه هایی بسته بندی و برچسب زده و به بازار روانه می کنند. از معروفترین کارگاه های گلاب گیری روستا کارگاه گلابگیری حاج علی راغ در محله نور آباد - کارگاه گلاب گیری عطاری و کارگاه گلاب گیری محمودی در پاچنار می باشد. عسل از محصولات پرورشی روستائیان است که از مشهورترین کارگاه های عسل سازی - کارگاه عسل سازی حاج علی راغ در موچم واز و کارگاه عسل سازی در سر کمر می باشد. صنایع دستی سار شامل قالیبافی می باشد که محصول دست بانوان هنرمند روستا می باشد و فرش های زیبایی با طرح کاشان در این روستا تولید می شود. با پیشرفت تکنولوژی تجار و صنعتگران روستا در شهرک های صنعتی کاشان ، کارخانجات معظم و پیشرفته ای برای تولید فرش ماشینی تاسیس کرده اند که این کارخانجات در شهر ک صنعتی راوند قراردارند و محصولات آن به اقصی نقاط جهان صادر می شوند.
روستای سار از امکانات متنوعی همچون لوله کشی گاز ، خطوط تلفن ثابت و پوشش موبایل و پوشش ماهواره ای و رله تلویزیونی کانل های ملی و آسفالت خیابان ها و کوچه ها برخور دار است . مجموعه های ورزشی سار شامل زمین فوتبال ، زمین والیبال و سالن تنیس و مجموعه ورزشی برای کودکان در جنب مدرسه است.
مرقد مطهر حضرت شاهزاده عبدالله فرزند حضرت زین العابدین (ع) در مرکز روستا قرار دارد.
مراسمات مذهبی روستای سار شامل : مراسم باشکوه محرم که شامل روضه خوانی در ده روز و حرکت نمادین نخل در روز عاشورا از درب حسینیه به سمت پاچنار محل شهادت حضرت شاهزاده عبدالله و برگشت به سمت حرم مطهر می باشد. این مراسم در روز 21 رمضان نیز تکرار می شود. روستای قرانی سار کاشان صاحب علمای بزرگی همچون مرحوم حاج ملا ابراهیم نجفی زاده ، مرحوم حاج ملا آقا جعفر نجفی زاده ، مرحوم حاج ملا آقا جواد شریعت زاده ، مرحوم حاج ملا علی محمد نجفی زاده و مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج آقا رضا نجفی زاده ساری می باشد که در رشد علمی و روحانی این روستا سهم به سزایی داشته اند روستای سار از روستاهای پیشرو در علوم جدید می باشد و هر ساله پزشکان و مهندسان و متخصصان زیادی را راهی مراکز آکادمیک و دانشگاهی می کند. از پیشروان علوم جدید در سار می توان از مرحوم دکتر محمد نجفی زاده ساری ( فوق تخصص گوش و حلق و بینی از دانشگاه های آمریکا ) - دکتر عباس اسماعیلی ( دکترای علوم شیلات و محیط زیست از دانشگاه اطریش ) - دکتر عباسعلی حاجی کریمی (دکترای مدیریت بازرگانی از دانشگاه شهید بهشتی ) - دکتر حسن نجفی زاده ( متخصص ارتوپدی از دانشگاه تهران ) و شمار انبوهی از متخصصان پزشکی ، مهندسی و کشاورزی و مدیران دولتی را می توان نام برد.
فعالیت های فرهنگی در شش ماهه اول سال شامل فعالیت های فرهنگی کانون فرهنگی روح ا... (ره) می باشد که شامل آموزش قران ، کامپیوتر ، زبان و سایر آموزش ها می باشد. هر ساله در مناسبت ها مسابقات حفظ و قرائت قرانی روستاهای کاشان در روستای سار برگزار می شود و جوائز نفیسی به شرکت کنندگان ، بخصوص کودکان تعلق می گیرد.
شهدای سار : روستای قران کریم سار از روستاهای پیشرو در حضور داوطلبانه در جنگ بوده است و این روستا بیش از 50 شهید وجانباز هدیه به این انقلاب کرده است . از جمله شهدای سار می توان به شهیدان قاری - شهید ابراهیم موسی زاده شهید گنجی - شهید مهدیزاده - شهیدان طالبی - شهید عسگری - شهید بابایی شهید احمد زاده شهید رنجبر و ....... اشاره کرد بازیهای محلی روستای سار : از بازیهای محلی روستای سار آبده وزومی باشد