سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

روستای زیوه در ارومیه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای زیوه در ارومیه

Loading the player...

دانلود

زیوه، روستایی است از توابع بخش سیلوانه و در شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی ایران . این روستا در دهستان مرگور قرار داشته

 

در سمت راست جاده زیوه تپه باستانی فوق العاده بزرگی وجود دارد؛، از شواهد به دست آمده چنین بر می آید که این تپه دارای آثار متنوعی از دورانهای ماقبل تاریخ، تاریخی (هزاره سوم پیش از تاریخ) ، اسلامی (دوره حکومت ایلخانان مغول) و متأخر باشد. هرچند که این محل بسیار دیرین تا کنون بصورت ویژه و علمی مورد مطالعه قرار نگرفته است ، به نظر می رسد در گذشته از نظر نظامی اهمیت خاصی داشته است. تپهباستانی زیوه تقریباً در مرکز دشت مرگور قرار گرفته و به عنوان دژ و قلعه دیدبانی برای نظارت بر منطقه از آن استفاده می شده است. لازم به گفتن است که این تپه قبل از خاک برداری های اخیر که بر بالای آن انجام شده ، بلندترین نقطه در دشت مرگور بوده و هنگام طلوع خورشید نخستین پرتو های آن به بالای آن می تابیده است..…..

بنابراین احتمالاً در دوران رواج آیین میترائیسم(مهرپرستی) محل قربانی کردن حیوانات بوده است. گویا هنگام جنگ بین ایران وعثمانی ها در دوران افشاریه این تپه به عنوان محل تجمع نیروهای نادر شاه افشار مورد استفاده قرار گرفته است.این قلعه سالهاست که ویران شده است .