جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

روستای رودخانه سادات وقریه آخوند کهگیلویه و بویراحمد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای رودخانه سادات وقریه آخوند کهگیلویه و بویراحمد

Loading the player...

دانلود

روستای رودخانه سادات  وقریه آخوند                                                                                 یکی از روستاهای سردسیری و خوش آب و هوای شهرستان چرام است که در 75 کیلومتری دهدشت و در مسیر جاده دهدشت به باغچه جلیل قرار دارد.

وجه تسمیه این روستا برگرفته از رودخانه‌ای است که از کنار آن می‌گذرد، رودخانه‌ای که از دامنه‌های کوه ساورز سرچشمه می‌گیرد و بعد از گذر از کنار چندین روستا و پاره ده که ساکنان آن از اهالی سادات امامزاده علی (ع) هستند از حاشیه روستای رودخانه سادات نیز می‌گذرد و پس از تلاقی با رود غارون در لوداب به رودخانه مارون می‌ریزد

این روستا از شمال به منطقه لوداب و کوه نیر، از جنوب به کوه ساورز و روستای قریه آخوند، از شرق به کوه دمه و میان تنگان و از غرب به منطقه جوی خانه و کوه چالخاگک منتهی می‌شود

روستای رودخانه سادات یکی از روستاهای تنگ سادات است که قدمت آن به بیش از 40 سال می‌رسد و تا قبل از آن، این منطقه به عنوان یکی از مناطق ییلاقی ایل سادات امامزاده علی (ع) به شمار می‌آمد.

هم‌اکنون بیش از 40 خانوار در روستای رودخانه سادات سکنی دارند که به دامداری و باغداری مشغول هستند.

رودخانه سادات قطب تولید گردو در استان کهگیلویه و بویراحمد

محصول اصلی باغداران این روستا گردو است که به خاطر وفور آب و زمین حاصلخیز از کیفیت بالایی نیز برخوردار است و به عنوان یکی از قطب‌های اصلی تولید گردو در استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود.

زردآلو، هلو، انواع سیب و نیز پیاز و گوجه فرنگی از دیگر محصولات کشاورزان این روستا است

خانه‌های این روستا همگی به شیوه سنتی بنا شده‌اند و با توجه به اقلیم منطقه نوع مصالح به کار رفته در خانه‌ها از نوع گچ، سنگ و چوب است.

یکی از جاذبه‌های اصلی روستای رودخانه سادات وجود درختان سپیدار فراوان و سربه فلک کشیده است که شکوهی خاص و مثال‌زدنی را در این دیار به‌وجود آورده‌اند

خوشبختانه به علت وفور آب و نیز به برکت وجود زمین‌های مستعد باغ‌های گردوی این روستا پرمحصول هستند و سالانه مقدار زیادی گردو از این منطقه به شهرها و استان‌های مجاور صادر می‌شود.

انبوه درختان گردو و سپیدار در این روستا جاذبه‌های سحرآمیزی را به‌وجود آورده‌اند که هر رهگذری را مسحور خود می‌کند.

رقص سپیداران و خنکای درختان گردوی رودخانه سادات به همراه جوی‌های پر آب و نوای دلنشین پرندگان در این روستا آدمی را به وجد می‌آورد.

باغ‌ها سیراب و باغبانان تشنه کام

رودخانه سادات چند سالی است که از نعمت برق و تلفن برخوردار شده‌اند ولی چیزی که مایه تأسف و تعجب است عدم برخورداری اهالی این روستای پرآب که به سبب وجود دو رودخانه و ده‌ها چشمه به عنوان یکی از پرآب‌ترین روستاهای استان به شمار می‌آید از نعمت داشتن آب شرب سالم بی‌بهره‌اند.

متأسفانه منبع آب و شبکه آبرسانی که سال‌ها پیش و به‌وسیله جهاد به روستا آب می‌رساند سال‌ها است که تخریب شده و قسمت اعظم اهالی روستا سال‌ها است که تشنگی می‌کشند و مجبورند برای مصارف روزانه خود از آب رودخانه استفاده کنند.

روستای رودخانه سادات یکی از روستاهای سردسیری و خوش آب و هوای استان کهگیلویه و بویراحمد است که دارای مناظر جذاب و طبیعی فراوانی است.

روستای رودخانه سادات یکی از روستاهای سردسیری و خوش آب و هوای شهرستان چرام است که در 75 کیلومتری دهدشت و در مسیر جاده دهدشت به باغچه جلیل قرار دارد در شهرستان چرام و فاصله ۸۵ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮﯼ ﻏﺮﺏ ﯾﺎﺳﻮﺝ ﻭ ۷۵ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮﯼ ﺷﺮﻕ ﺷﻬﺮﺳﺘﺎﻥ ﮐﻬﮕﯿﻠﻮﯾﻪ ﺑﺎ ﺍﺭﺗﻔﺎﻉ ۲۱۴۰ ﻣﺘﺮ ﺍﺯ ﺳﻄﺢ ﺩﺭﯾﺎ ﺩﺭ ﺩﺭﻩﺍﯼ ﻣﻌﺘﺪﻝ ﻭ ﻣﺮﻃﻮﺏ امام زاده ای قرار دارد که ﺍﺯ ﻣﺸﻬﻮﺭﺗﺮﯾﻦ ﻭﻣﻌﺘﺒﺮﺗﺮﯾﻦ ﻣﻘﺎﺑﺮ ﺑﻼﺩ ﺟﻨﻮﺏ می باشد.

ﺍﻣﺎﻣﺰﺍﺩﻩ ﻋﻠﯽ ‏(ﻉ ‏) ﺩﺭ روستایﺳﺎﺩﺍﺕ ﻣﺤﻞ ﺍﺳﺤﺎﻕ ﺁﺑﺎﺩ ‏( ﺳﺮﭼﻨﺎﺭﻓﻌﻠﯽ‏) ﺭﻭﯼ ﺗﭙﻪ ﮐﻮﭼﮑﯽ ﻣﺪﻓﻮﻥ شده ﻭ ﺩﺭﮐﻨﺎﺭﺵ ﭼﻬﺎﺭ ﻗﺒﺮ ﺩﯾﮕﺮ نیز ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ.

ﻗﺒﺮ ﻭﮔﻨﺒﺪ ﻭﺿﺮﯾﺢ ﺍﻣﺎﻣﺰﺍﺩﻩ ﺭﺍ ﻣﻌﻤﺎﺭﺍﻥ ﻭﻧﺠﺎﺭﺍﻥ ﺳﻤﺮﻗﻨﺪﯼ ﺑﻪ ﺳﺒﮏ ﻭ ﺳﻠﯿﻘﻪ ﻣﻐﻮﻟﯽ ﺑه ﺪﺳﺘﻮﺭ ﻣﯿﺮﺯﺍ ﺍﻟﻎ ﺑﯿﮓ ﭘﺴﺮ ﻣﯿﺮﺯﺍ ﺷﺎﻫﺮﺥ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺍﻧﺪ اما ﻧﻘﺸﻪ ﻫﺎ و نقاشی هاﯼ ﮔﻨﺒﺪ ﻭﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺑﻪ ﻣﺮﻭﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺩﺳﺘﮑﺎﺭﯼ ﻭﺑﻌﻀﯽ ﻣﺤﻮﮔﺮﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ.

از ﭼﻬﺎﺭ ﻗﺒﺮ کنار امام زاده علی ﯾﮑﯽ مربوط به ﻗﺒﺮ ﻫﻤﺴﺮﺵ ﮔﻮﻫﺮﺗﺎﺝ دختر امیر تیمور می باشد و سه قبر دیگر مربوط به پسران وی یعنی ﺳﯿﺪ ﻣﺤﻤﺪ، ﺳﯿﺪ ﺍﺣﻤﺪ ﻭ ﭼﻬﺎﺭﻣﯽ ﮐﻪ ﺳﻨﮓ ﻧﺪﺍﺭﺩ ﻗﺒﺮ ﭘﺴﺮ ﺳﻮﻣﺶ ﺳﯿﺪ ﺍﻧﺒﯿﺎﺀ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺳﻦ ۱۶ ﺳﺎﻟﮕﯽ ﻓﻮﺕ ﮐﺮﺩﻩ ﻭﻣﺠﺮﺩ ﺑﻮﺩﻩﺍﺳﺖ .

 ﺍﻣﺎﻣﺰﺍﺩﻩ ﻋﻠﯽ‏( ﻉ‏) ﭘﺴﺮ ﺍﻣﺎﻣﺰﺍﺩﻩ ﺍﺑﻮﺍﺣﻤﺪ ﻧﻘﯿﺐ ﻣﻠﻘﺐ ﺑﻪ ﻗﻄﺐ ﺍﻟﺪﯾﻦ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻪ  می باشد که وی نیز ﻓﺮﺯﻧﺪ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﺍﺑﻮﻣﺤﻤﺪ ﻣﻠﻘﺐ ﺑﻪ ﺍﺑﻮﺟﻌﻔﺮ است ﮐﻪ گفته ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﺍﺣﻤﺪ ﻭﻣﺤﻤﺪ ‏( ﭘﺪﺭ ﻭﭘﺴﺮ ‏) ﻫﺮﺩﻭ ﺩﺭ ﯾﮏ ﺿﺮﯾﺢ ﻭ ﯾﮏ ﮔﻨﺒﺪ ﺩﺭ ﺧﺎﮎ ﺳﭙﯿﺪﺍﻥ ﯾﺎ ﺍﺭﺩﮐﺎﻥ ﻓﺎﺭﺱ مدفون می باشند.

گفتنی است که ﻓﺮﺯﻧﺪ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﺍﺑﻮ ﺍﺣﻤﺪ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻪ ﺩﺭﺧﺎﮎ ﺗﺮﺍﺭﺍﻥ ﺷﺎﻫﯽ ﭼﻨﺎﺭ ﺗﻔﺮﺵ ﺁﺷﺘﯿﺎﻥ ﺩﺭ ﺩﺍﻣﻨﻪ ﮐﻮﻩ ﺩﻭ ﺑﺮﺍﺩﺭﺍﻥ دفن شده و ﻓﺮﺯﻧﺪ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﺍﺑﻮﻋﻠﯽ ﻣﺤﻤﺪ ﺍﻋﺮﺝ ﺩﺭﺧﺎﮎ ﺑﺎﺑﻼﻥ ﻗﻢ ﻣﺪﻓﻮﻥ ﺍﺳﺖ.  

همچنین ﻓﺮﺯﻧﺪان ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﺍﺑﻮﺍﺣﻤﺪ ﻋﻤﺮﺍﻥ و ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﺍﺑﻮ ﺍﺣﻤﺪ ﻣﻮﺳﯽ ﻣﺒﺮﻗﻊ ﺩﺭ ﺧﺎﮎ ﺑﺎﺑﻼﻥ ﻗﻢ ﮐﻪ ﺍﻣﺮﻭﺯﻩ ﺧﯿﺎﺑﺎﻥ ﺁﺫﺭ ﺍﺳﺖ ﺟﻨﺐ ﭼﻬﻞ ﺗﻨﻮﻥ ﯾﻌﻨﯽ ﭼﻬﻞ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﯾﮏ ﺿﺮﯾﺢ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻣﺪﻓﻮﻥ بوده ﻭ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﺿﺮﯾﺢ ﻭﮔﻨﺒﺪ می باشد .

 ﻣﺎﺩﺭ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﻋﻠﯽ نیز ﻗﺴﯿﻤﻪ نام دارد ﮐﻪ ﺑﻪ ﺍﻡ ﻃﯿﺐ ﯾﺎ ﻃﺎﻫﺮﻩ ﺷﻬﺮﺕ ﺩﺍﺷﺖ و ﺩﺧﺘﺮ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺑﻨﯽ ﺍﻋﻤﺎﻡ ﺧﻮﺩ ﺑﻨﺎﻡ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﺍﺑﻮﺍﻟﻘﺎﺳﻢ ﺍﺣﻤﺪ ﺍﺯ ﺫﺭﯾﺎﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻣﻮﺳﯽ کاظم(ع) بوده است.

ﺯﻥ ﺍﻣﺎﻣﺰﺍﺩﻩ ﻋﻠﯽ نیز ﺑﻨﺎﻡ ﻣﻬﺪ ﻋﻠﯿﺎ ﻣﺠﻠﻠﻪ ﺷﺎﻫﺰﺍﺩﻩ ﮔﻮﻫﺮ ﺗﺎﺝ ﻧﺎﻣﯿﺪﻩ میشد و ﺛﻤﺮﻩ ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﺍﻣﺎﻣﺰﺍﺩﻩ ﻋﻠﯽ ﺑﺎ ﮔﻮﻫﺮ ﺗﺎﺝ، ﺳﻪ ﻓﺮﺯﻧﺪ ﭘﺴﺮ به نام های ﺳﯿﺪ ﺍﺣﻤﺪ، ﺳﯿﺪ ﻣﺤﻤﺪ، ﺳﯿﺪﺍﻧﺒﯿﺎﺀ ﻭ ﯾﮏ ﺩﺧﺘﺮ ﺑﻨﺎﻡ ﺳﯿﺪﻩ ﺣﮑﯿﻤﻪ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺳﯿﺪﻩ ﺣﮑﯿﻤﻪ ﺑا ﺑﺮﺍﺩﺭ ﺯﺍﺩﻩ ﯼ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﻋﻠﯽ ﺑﻨﺎﻡ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﺍﺳﻤﺎﻋﯿﻞ ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻧﻤﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ .

ﻃﺎﯾﻔﻪ ﺳﺎﺩﺍﺕ ﺍﻣﺎﻣﺰﺍﺩﻩ ﻋﻠﯽ حاصل ازدواج دختر سید احمد و پسر سید حسین می باشند که از شش فرزند به نام های ﺳﯿﺪ ﻧﻌﻤﺖ ﺍﻟﻠﻪ، ﺳﯿﺪ ﺍﺑﺮﺍﻫﯿﻢ، ﺳﯿﺪ ﺯﺑﯿﺮ، ﺳﯿﺪ ﺧﻠﯿﻔﻪ،ﺳﯿﺪ ﺍﺣﻤﺪ ﻣﻮﺳﯽ و ﺳﯿﺪ ﻋﻄﺎﺀ ﺍﻟﻠﻪ بوجود آمده اند.

 لازم به ذکر است که ﻫﺮﮐﺪﺍﻡ ﺍﺯ این شش فرزند ﺟﺪﺍﮔﺎﻧﻪ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﻓﺮﺯﻧﺪ ﻭﺫﺭﯾﻪ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﺭﻭﯼ ﻫﻢ ﺭﻓﺘﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪ ﺳﺎﺩﺍﺕ ﺍﻣﺎﻣﺰﺍﺩﻩ ﻋﻠﯽ ﺭﺍ ﺗﺸﮑﯿﻞ می دهند.

حاصل ازدواج والدین امام زاده علی یعنی ( امام زاده محمد با طاهره) پنج فرزند بوده که در استانهای مختلفی دفن شده اند.

 ﺑﺮﺍﺩﺭﺍﻥ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﻋﻠﯽ عبارتند از : ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﺳﻠﯿﻤﺎﻥ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺧﺎﮎ ﺑﺨﺘﯿﺎﺭﯼ ﺩﺭ ﺭﻭﺳﺘﺎﯼ ﺭﺑﺎﻁ ﻣﺪﻓﻮﻥ ﺍﺳﺖ‏؛ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﺟﻌﻔﺮ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺧﺎﮎ ﺷﻮﺷﺘﺮ ﻣﺪﻓﻮﻥ ﺍﺳﺖ ؛ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﻋﺒﺪﺍﻟﺮﺣﯿﻢ ﺟﻨﯽ که ﺩﺭ اﺳﺘﺎﻥ ﺍﯾﻼﻡ  و ﺩﺭ ﺩﺍﻣﻨﻪ ﮐﻮههای ﺩﯾﻨﺎﺭﻭﻧﺪ ﻭﮐﻮﯾﺮﮐﻮﻩ ﻣﺪﻓﻮﻥ ﺍﺳﺖ و ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﻣﺤﻤﺪ ﻣﺤﻤﻮﺩ که ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﭼﻬﺎﺭﺭﻭﺳﺎی  کهگیلویه دفن شده است ﻭ هرکدام از ﺍﯾﻦ ﭘﻨﺞ ﺑﺮﺍﺩﺭ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﺍﻭﻻﺩ ﻭﺍﻋﻘﺎﺏ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻣﯿﺒﺎﺷﻨﺪ .

از میان برادران امام زاده علی ﺗﻨﻬﺎ ﺳﯿﺪ ﻣﺤﻤﺪﻣﺤﻤﻮﺩ ﺩﻭ ﺯﻥ ﺍﺧﺘﯿﺎﺭ ﮐﺮﺩﻩ ﮐﻪ ﺍﺯﯾﮑﯽ ﺻﺎﺣﺐ ﺍﻭﻻﺩ ﻧﺸﺪ ﻭﺍﺯ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻃﺎﯾﻔﻪ ﻃﯿﺒﯽ ﺑﻮﺩﻩ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﻫﺸﺖ ﭘﺴﺮ ﺷﺪ ﮐﻪ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺫﺭﯾﻪ، ﻧﻮﻩ ﻭ ﻧﺒﯿﺮﻩ ﺍﻭ ﺯﯾﺎﺩ ﻫﺴﺘﻨﺪ .

گفتنی است که ﺍﻣﺎﻡ ﺯﺍﺩﻩ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۸۳۴ ﺩﺭ ﺧﺎﮎ ﺳﺎﺩﺍﺕ ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﺧﻮﺩ ﮐﻪ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺑﻪ ﻭﺟﺎﻍ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻓﻌﻼ ﻗﺒﺮ ﻧﻮﻩ ﺧﻮﺩ ﺳﯿﺪ ﺣﺴﯿﻦ ﺍﺳﺖ ﻭﻓﺎﺕ ﯾﺎﻓﺖ ﻭ ﻗﺒﺮ ﺧﻮﺩ، ﻫﻤﺴﺮ ﻭ ﺳﻪ ﭘﺴﺮﺵ ﺩﺭ ﮐﻨﺎﺭ ﻫﻢ ﺩﺭ ﯾﮏ ﺑﻘﻌﻪ ﻭﺿﺮﯾﺢ ﻣﺪﻓﻮﻧﻨﺪ