جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

روستای درک بخش زرآباد کنارک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای درک بخش زرآباد کنارک

Loading the player...

دانلود

بخش زرآباد از معدود نقاط کشور ایران است که چند قابلیت مهم و تاثیرگذار به ویژه در حوزه گردشگری توریسم، اقتصادی، کشاورزی، صیادی، حمل و نقل را همزمان با هم؛ در سطح عالی داراست.

به گزارش«خراسان»، بخش زرآباد شهرستان کنارک به مرکزیت شهر زرآباد؛ در منتهی الیه جنوب غربی استان سیستان بلوچستان، با جمعیت حدود 21هزار نفر و وسعت  3هزار و 800 کیلومترمربع و دارابودن 75 کیلومتر مرز آبی با دریای عمان در فاصله 170 کیلومتری مرکز شهرستان کنارک و مرکز شهرستان جاسک در مسیر محور مواصلاتی ترانزیتی کنارک به جاسک، ضمن قرار گرفتن در شاه‌راه اقتصادی محور شرق مسیر اتصال دو بندر مهم و استراتژِیک چابهار و بندرعباس و نزدیکترین نقطه استان سیستان و بلوچستان به تنگه استراتژیک هرمز نیز می باشد.

ساحل گردشگری روستای «دَرَک»،"،«کوه‌های مینیاتوری»،«باغات موز»،«چشمه‌های آب‌گرم» و... از مزیت های خوب گردشگری بخش زرآباد است که در کنار آب و هوای مناسب، عمدتاً در فصول سرد سال و قرار گرفتن در مسیر ورودی استان از سمت هرمزگان و شیراز شرایط خوبی را برای گردشگران فراهم آورده که البته در معرفی این منطقه و شناساندن آن اقدامات موثری صورت گرفته و می‌طلبد اقدامات بیشتری صورت گیرد تا این بخش را در جایگاه رفیع تری ببینیم.
بخش زرآباد و یا همان «هندوستان کوچک»، دارای آب وهوای گرم و مرطوب بوده و در اوج گرمای تابستان به علت وزش باد های موسمی «مونسون» معتدل وگرمترین نقطه کشور در زمستان است.

داشتن چنین اقلیمی باعث شده تا محصولات کشاورزی فراوانی هم چون "چیکو"، "پاپایا(خربزه درختی)"، "موز"،"کنار"، "انبه"، "زیتون محلی(گواوا)"،"بادام"، "هندوانه"، "طالبی"، "نارگیل"و... در آن کشت شود.

در بخش کشاورزی بدون شک زرآباد، نقطه اول مستعد کشاورزی سیستان و بلوچستان و یکی از نقاط مستعد کشور است و اکثر اهالی این بخش و بخش‌های هم‌جوار و حتی استانهای دیگر کشور در زمین‌های حاصل‌خیز این بخش به کار کشاورزی مشغول هستند.

البته 75 درصد مردم زرآباد کشاورز بوده و سالانه محصولات گرمسیری زیادی بصورت خارج از فصل به استان‌های مختلف کشور و حتی خارج از کشور و کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه و عراق صادر می کنند.

زرآباد منبعی غنی از آب سفره‌های زیرزمینی را در داراست که خشکسالی 15ساله اخیر نیز نتوانسته در روند فعالیت کشاورزی این شهر مشکل و خللی ایجاد کند.

زرآباد دارای بیش از 12هزارهکتار زمین مرغوب کشاورزی زیر کشت آبی و 4 هزار هکتار آیش و 50هزارهکتار دیمی بوده که عمده محصولات این بخش را موز به گونه ای که نیمی از موز کشور به میزان حدود 50هزار تن در طول سال را در کنار محصولات هندوانه خارج از فصل به میزان حدودی بیش از 200 هزار تن در طول سال بالاخص در خارج از فصل معمول کشت، "گوجه"، "انبه"، "چیکو"، "سیتاپل"، "گواوا"، "کنار"، "خرما"، "لیمو"، "بادمجان"، "آلوئه‌ورا" و... رونقی خاص دارد که البته در این چند سال اخیر با حمایت های خوب از بخش کشاورزی این منطقه در کنار نگاه علمی و تحقیقاتی به کشت و زرع منطقه و رونق تعاونی‌های کشاورزی زر‌آباد و همچنین انجام برنامه های فرهنگی متنوع برای کشاورزان از جمله جشن برداشت هندوانه و.. نه تنها رونق کشاورزی روند فزاینده ای گرفته، بلکه گرایش اهالی بخش و مناطق همجوار نیز به کشاورزی این منطقه افزایش یافته، به گونه ای که می توان گفت کشاورزی این منطقه، علاوه بر ایجاد اشتغال در بین اهالی، باعث اشتغال‌زایی بیش از 4 هزار نفر از مناطق همجوار چابهار،نیکشهر،هرمزگان،کرمان و اصفهان و یزد نیز شده است.

در کنار این فراوانی نعمت، البته کشاورزان زرآباد نیز قدردان بوده و در سال گذشته رتبه نخست پرداخت زکات مستحبی را برای اولین بار در سطح استان کسب کردند که با مشارکت کمیته امداد امام خمینی(ره) بسیاری از فضاهای آموزشی از هزینه این زکات تجهیز شدند.
مجتمع نمونه کشت و صنعت کشاورزی روستای «گَرَکان» زرآباد نیز دو و سه سالی است که رونقی خاص به خود گرفته و با انجام کشت های تحقیقی و هم تولید محصولات روند رشد خوبی داشته است.
در مجموع وضعیت کشاورزی این منطقه شرایط بسیار خوبی داشته و هم به سمت رشد و نهادینه شدن فرهنگ تولید حرکت می کند که امید است با اتمام مطالعات سد رابچ (در محل رودخانه رابچ زرآباد که بزرگترین حوزه آبریز جنوب استان است)، میزان سطح زیرکشت در سال‌های بعد حتی به دو برابر افزایش یابد.

صیادی، از دیگر مشاغل موجود در این بخش است که با توجه به طول 75 کیلومتری ساحل دریا در این منطقه، تعداد بیش از 2هزار و 500 نفر از اهالی این بخش، در قالب  شرکت‌های تعاونی صیادی با بکار گیری 300 فروند قایق موتوری، 50 فروند لنج صیادی مشغول به کار صید و صیادی هستند.

در این خطه از استان سیستان و بلوچستان؛ بزرگترین و مجهزترین بندر صیادی کشور و یکی از بنادر نمونه صیادی خاورمیانه به نام بندر صیادی «شهید رضایی» احداث و به بهره برداری رسیده است که فرصت‌های شغلی زیادی را برای اهالی و سرمایه گذاران فراهم کرده است.
بندر شهید رضایی زرآباد كه در فاصله 30 كیلومتری مركز بخش زرآباد واقع شده، مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات صیادی روز دنیا از جمله جایگاه سوخت، ساختمان اداری مجهز، منازل مسكونی، مسجد، فضای سبز، سرسره قایق، تعمیرگاه، جایگاه تخلیه سوخت، پاركینگ قایق ها، جایگاه تخلیه صید، جایگاه پهلوگیری لنج ها، مكان حراج ماهی، مخزن‌های آبرسان، انبار یخ، بانك، نمایندگی دامپزشكی، پاسگاه نیروی انتظامی و چند شركت تعاونی صیادی است.
این بندر ظرفیت پهلودهی 220 فروند قایق و 50 فروند لنج و كشتی متوسط را داراست و ظرفیت اشتغالزایی بیش از 2هزار نفر را دارد که البته اقدامات خوبی نیز در زمینه معرفی و استفاده بهینه از این ظرفیت توسط مسئولان مربوطه انجام شده است.

ماهی هایی از نوع "شیرماهی"،"قباد"،"حلوا سفید"،"شوریده"،"سنگ سر"،"سرخو"،"میش" و انواع ماهی های تن، توسط صیادان منطقه از دریای عمان صید و در اسكله شهید رضایی تخلیه می شود که همه آنها مزیت تجاری دارد که ماهی های "شوریده"، "شیرماهی" و "حلوا سفید" از اسكله شهید رضایی به صورت فله ای به استان های فارس، شیراز، تهران و خوزستان صادر می شود.
البته بندر شهید رضایی تنها مزیت صیادی زرآباد نیست و اخیراً موج شکن روستای «جُد» نیز آماده بهره برداری و افتتاح بوده که امید است با بهره برداری از این موج شکن؛ تعدادی دیگر از صیادان در این موج شکن ساماندهی شوند.
در کنار صیادی و کشاورزی، توریسم نیز میرود که گوی سبقت را از دو رقیب خود در درآمدزایی و اشتغال برُباید و خود را به عنوان مزیت اصلی زرآباد مطرح کند.
بخش زرآباد تنها به سه مزیت اشاره شده خلاصه نمی‌شود و قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی چابهار به بندرعباس نیز بر اهمیت استراتژیک این بخش از کشورمان در حوزه حمل و نقل افزوده، که البته در این راستا بخشی از یکی از پرهزینه‌ترین پروژه‌های دولت دراستان یعنی محور "کنارک ـ زراباد ـ جاسک" با شتاب خوب و درصد پیشرفت مناسبی در حال احداث است و ایجاد بزرگترین پل استان به نام پل «رابچ» در بخش زرآباد با 25 دهانه 20 متری و 98 درصد پیشرفت فیزیکی با اعتباری بالغ بر 60میلیارد تومان، در دهه فجر سالجاری مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

با اطلاعات گفته شده باید به این نکته تاکید شود که در زرآباد میزان بیکاری به صفر رسیده و زمینه اشتغال چندین هزار نفر از استانها و شهرهای همجوار در این خطه فراهم است.

با این اطلاعات گفته شده باید دید گردشگری این شهر نوپا چگونه است و چه اقداماتی در این رابطه انجام شده است؛ به این منظور به پای گفت و گوهایی هرچند کوتاه، اما مفید از کارشناسان و مسئولان این حوزه می نشینیم.

زرآباد فرصتی بی نظیر برای گردشگران

«مجتبی شجاعی»، بخشدار شهر زرآباد به خبرنگار ما گفت: بخش زرآباد شهرستان کنارک با قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی مناسب و آب و هوایی مطلوب و دارا بودن 75 کیلومتر ساحل زیبای شنی و نخلستان های ساحلی و دارا بودن باغات موز، اراضی کشاورزی، چشمه‌های آب، کوه های چشم نواز و هندسی مینیاتوری، باغات میوه های گرمسیری و مدرن ترین بندر صیادی کشور(بندر شهید رضایی)، و موج شکن جُد و جاده ساحلی زیبایش که ترکیبی از نخلستان ها و شن و ماسه و دریا است، فرصتی بی نظیر برای گردشگران هم استانی و خارج از استان فراهم آورده که در فصلی از سال که مقارن با ایام انتهایی سال و ابتدایی سال بعد که فصل گردشگری هموطنانمان است به این بخش سفر کرده و با گردشگری در این بخش، با آداب و رسوم مردم مهمان نواز این خطه از کشورمان که به مهمان نوازی و پذیرایی از مهمان مشهور هستند، آشنا شوند.

وی به بالابودن ظرفیت و پتانسیل گردشگری در استان اشاره کرد و گفت: توسعه گردشگری در بخش های مختلف این استان باید به صورت مرحله به مرحله شامل معرفی منطقه، سپس اصلاح برخی از نگرش های منفی نسبت به منطقه و ایجاد زیرساخت رفاه گردشگری و همزمان مساعدسازی شرایط اجتماعی منطقه که این موضوع به سبب مهمان نوازی و خونگرمی و خصایص پسندیده مردم منطقه فراهم است، صورت پذیرد.

وی تاکید کرد: باید برخی ابتکارات و نوآوری در زمینه گردشگری و تعامل بین دستگاهی انجام شود؛ البته ملاحظه اینکه کمک به رشد گردشگری، تنها وظیفه یک دستگاه و سازمان نیست و جامعه و معتمدین و سران طوایف، شوراها و دهیاران و سایر دستگاه ها نیز نقشی اساسی در این امر دارند و همه باید خود را موظف به کمک به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بدانند.

شجاعی در رابطه با بخش گردشگری زرآباد، بیان کرد: در گام نخست، توسعه گردشگری که معرفی بخش زرآباد و انعکاس قابلیت ها و زیبایی های این بخش بوده با همکاری نهادهای مرتبط و رسانه ها در حال انجام است؛ البته احداث استراحتگاه و مسجد بین راهی حضرت ابوالفضل(ع) با بیش از  30 درصد پیشرفت فیزیکی و پیش بینی ده‌ها اتاق استراحت و مهیا کردن شرایط رفاهی و آلاچیق و... در ورودی شهر زرآباد، مرکز بخش و هم چنین اتمام فاز نخست نصب آلاچیق در ساحل گردشگری دَرَک با 300 میلیون ریال اعتبار در سال گذشته و تصویب اجرای فاز دوم آن در کمیته برنامه ریزی شهرستان در سال 92 با اختصاص 1000 میلیون ریال، پیگیری ایجاد مجتمع رفاهی در سه راهی گَرَکان زرآباد توسط بخش خصوصی که در حال اتمام مراحل اداری و اخذ مجوزهای قانونی است، چاپ دفترچه و نخستین لوح فشرده گردشگری بخش زرآباد در سال گذشته و توزیع بین مسافران توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر، نصب بیلبوردهای تبلیغات گردشگری و.. گام مهمی در زمینه ایجاد برخی زیرساخت های مناسب در بخش گردشگری این منطقه از استان است.

مجتبی شجاعی با اعلام این خبر اظهار داشت:امروزه، گردشگری و اقتصاد گردشگری در حال تبدیل شدن به یکی از سریعترین صنایع رو به رشد جهان و ابزاری برای ایجاد درآمد،همچنین از اصلی ترین ارکان اقتصادی و نیز از مفاهیم، اشکال و ارکان توسعه پایدار،خصوصا در حوزه فرهنگی و امنیت پایدار قلمداد می شود.

بخشدار زرآباد گفت:یکی از بهترین راه های نجات روستاها از مسائل و مشکلات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی، توجه هر چه بیشتر به توسعه و گسترش گردشگری روستایی است

وی افزود: گردشگری روستایی به ویژه در استان سیستان و بلوچستان با شرایط خاص مرزی و تنوع اقلیم و مناطق، بی شک می تواند نیرو محرکه اصلی در زمینه بهبود و رشد اقتصادی روستاها و مناطق بکر محسوب شود و گردشگری با ایجاد فرصتی راهبردی سبب تنوع اقتصاد محلی شده و با ایجاد فرصت های شغلی مولد، مبتنی بر قابلیت های موجود در روستا، سبب افزایش سطح رفاه، استانداردهای فرهنگی و اجتماعی زندگی، درآمد و امنیت در روستا می شود.

بخشدار زرآباد ادامه داد:  توجه هر چه بیشتر به توسعه و گسترش گردشگری روستایی یکی از بهترین راه های نجات روستاها از مسائل و مشکلات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی است، زیرا در نهایت به توسعه پایدار روستا و مناطق استان می انجامد.

شجاعی بیان کرد: بخش زرآباد شهرستان کنارک با قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی مناسب و آب و هوایی مطلوب و دارا بودن ۷۵ کیلومتر ساحل زیبای شنی و نخلستان های ساحلی و دارا بودن باغات موز، اراضی کشاورزی، چشمه های آب، کوه های چشم نواز و هندسی مینیاتوری، باغات میوه های گرمسیری و مدرن ترین بندر صیادی کشور یعنی بندر شهید رضایی و موج شکن جد با جاده ساحلی زیبا که ترکیبی از نخلستان ها و شن و ماسه و دریا می باشد، فرصتی بی نظیر برای گردشگران هم استانی و خارج از استان فراهم آورده است تا در فصلی از سال که مقارن با ایام انتهایی سال و ابتدایی سال آتی و فصل گردشگری هموطنانمان است به این بخش سفر کرده و با گردشگری در این بخش با آداب و رسوم مردم مهمان نواز این خطه از کشورمان که به مهمان نوازی و پذیرایی از مهمان شهره عام و خاص می باشند، آشنا شوند.

بخشدار زرآباد گردشگری راعلاوه بر انبساط خاطر گردشگر، سبب توسعه بینش و آگاهی نسبت به دیگر اقوام و فرهنگ آنها دانست و گفت: معرفی و تبلیغ فرهنگ مناطق و از بین رفتن بسیاری از نگرش های ناشی از تبلیغات منفی از جمله فواید گردشگری است که باید به آن نگاه ویژه ای داشت.

شجاعی تصریح کرد: توسعه گردشگری در بخش های این استان باید گام به گام و ابتدا از معرفی منطقه، سپس اصلاح برخی از نگرش های منفی نسبت به منطقه، ایجاد زیرساخت رفاه گردشگر و همزمان مساعدسازی شرایط اجتماعی منطقه که این موضوع به سبب مهمان نوازی و خونگرمی و خصایص پسندیده مردم منطقه فراهم است.

بخشدار زرآباد بیان کرد: باید برخی ابتکارات و نوآوری در زمینه گردشگری و تعامل بین دستگاهی صورت پذیرد و البته ملاحظه اینکه کمک به رشد گردشگری تنها وظیفه یک دستگاه و سازمان نیست و جامعه و معتمدین و سران طوایف، شوراها و دهیاران و سایر دستگاه ها نیز نقشی اساسی در این مهم دارند و همه باید خود را موظف به کمک به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بدانند و این بار شیرین اما سنگین و مهم را همه با هم حمل کنیم.

بخشدار زرآباد اظهار کرد: یکی از بهترین راه های نجات روستاها از مسائل و مشکلات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی، توجه هر چه بیشتر به توسعه و گسترش گردشگری روستایی است.

وی تصریح کرد: گردشگری روستایی به ویژه در استان سیستان و بلوچستان با شرایط خاص مرزی و تنوع اقلیم و مناطق، بی شک می تواند نیرو محرکه اصلی در زمینه بهبود و رشد اقتصادی روستاها و مناطق بکر محسوب شده و گردشگری با ایجاد فرصتی راهبردی سبب تنوع اقتصاد محلی شده و با ایجاد فرصت های شغلی مولد، مبتنی بر قابلیت های موجود در روستا، سبب افزایش سطح رفاه، استانداردهای فرهنگی و اجتماعی زندگی، درآمد و امنیت در روستا می شود.

شجاعی ادامه داد: توجه هر چه بیشتر به توسعه و گسترش گردشگری روستایی یکی از بهترین راه های نجات روستاها از مسائل و مشکلات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی است، زیرا در نهایت به توسعه پایدار روستا و مناطق استان می انجامد.

بخشدار زرآباد گردشگری را علاوه بر انبساط خاطر گردشگر، سبب توسعه بینش و آگاهی نسبت به دیگر اقوام و فرهنگ آنها دانست و گفت: معرفی و تبلیغ فرهنگ مناطق و از بین رفتن بسیاری از نگرش های ناشی از تبلیغات منفی از جمله فواید گردشگری است که باید به آن نگاه ویژه ای داشت.

شجاعی تصریح کرد: توسعه گردشگری در بخش های این استان باید گام به گام و ابتدا از معرفی منطقه، سپس اصلاح برخی از نگرش های منفی نسبت به منطقه، ایجاد زیرساخت رفاه گردشگر و همزمان مساعدسازی شرایط اجتماعی منطقه که این موضوع به سبب مهمان نوازی و خونگرمی و خصایص پسندیده مردم منطقه فراهم است.

بخشدار زرآباد بیان کرد: باید برخی ابتکارات و نوآوری در زمینه گردشگری و تعامل بین دستگاهی صورت پذیرد و البته ملاحظه اینکه کمک به رشد گردشگری تنها وظیفه یک دستگاه و سازمان نیست و جامعه و معتمدین و سران طوایف، شوراها و دهیاران و سایر دستگاه ها نیز نقشی اساسی در این مهم دارند و همه باید خود را موظف به کمک به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بدانند و این بار شیرین اما سنگین و مهم را همه با هم حمل کنیم.

بخشدار زرآباد به پتانسیل و استعداد مطلوبی برای گردشگری ورزشی اشاره کرد و گفت: ساحل زرآباد با توجه به نعمات خدادادی از جمله ساحل و تپه های ماسه ای حاشیه ساحل از پتانسیل بالایی در جذب گردشگر ورزشی برخوردار است.

وی با اشاره به مهمترین مسابقاتی که می توان در این شهر برگزار کرد، افزود: این شهر استعداد و پتانسیل برگزاری مسابقات شترسواری، تپه نوردی، رالی، موتورسواری، فوتبال و والیبال ساحلی و قایقرانی و همچنین ورزش کریکت را دارا است و با یک مدیریت سیستماتیک می توان از این توانایی ها در جهت جذب گردشگر ورزشی نهایت بهره را برد.

وی ادامه داد: گردشگری ورزشی، تنها یکی از حوزه های پراهمیت صنعت گردشگری در دنیاست و دارای آثار اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی فراوانی بوده و به زبان یا فرهنگ خاصی محدود نیست و همه فرهنگ‌ها را در برمی گیرد.

شجاعی خاطرنشان کرد: توسعه گردشگری ورزشی در منطقه زرآباد، فارغ از اثرات اقتصادی، در ایجاد غرور و سربلندی، وجدان کاری و سختکوشی، احترام به قانون و قانون پذیری، حس رقابت و انگیزه پیشرفت در مردم منطقه نیز تأثیرگذار است.

وی ابراز امیدواری کرد: با تکمیل برخی از زیرساخت های ورزشی در این منطقه در آینده ای نه چندان دور، شاهد حضور گردشگران ورزشی در این شهر نیز باشیم.

وی افزود: در زرآباد می توان با استفاده از پتانسیل های موجود؛ شرایط و فضای مناسب را برای حضور تیم های ورزشی از سراسر استان و کشور فراهم کرد و باید از این قابلیت ها نهایت استفاده را برد.

بخشدار زرآباد خاطر نشان کرد: در عصر حاضر، گردشگری و اقتصاد گردشگری در حال تبدیل شدن به یکی از سریع‌ترین صنایع رو به رشد جهان، ابزاری برای ایجاد درآمد، از اصلی ترین ارکان اقتصادی و نیز از مفاهیم، اشکال و ارکان توسعه پایدار به ویژه در حوزه فرهنگی و امنیت پایدار قلمداد می شود.

وجود استعدادهاي گردش پذيري در زرآباد

«رضا جلیلوند»؛ مسئول کمیته گردشگری ورزشی هیئت ورزش‌های همگانی سیستان و بلوچستان نیز گفت: بسترها و زمينه هاي گردش پذيري در منطقه زرآباد وجود دارد اما كمبود امكانات و نبود يك برنامه منسجم و مدون برای معرفي جاذبه هاي گردشگري منطقه و هدايت صحيح گردشگران، باعث شده تا اين شهر ساحلي و توريستي ناشناخته بماند.

وی افزود: چشم اندازهای شگفت انگیز و جاذبه های سحرانگیز زمین شناختی و جاذبه های اکوتوریسمی فراوان در منطقه زرآباد، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده، بطوریکه سواحل زیبای آن، مکانی مناسب برای توسعه و ترویج ورزش های آبی و ساحلی  است.

جلیلوند افزود: گردشگران ورزشی در این منطقه می توانند در کنار فعالیت های ورزشی به تفریحاتی از قبیل ماهیگیری نیز بپردازند.

مسئول کمیته گردشگری ورزشی هیئت ورزش‌های همگانی استان، افزود: شهر زرآباد دارای جاذبه‌های گردشگری مناسبی است که با افزایش امکانات و توسعه زیرساخت ها در بخش ورزش می توان موجبات پیشرفت بیشتر شهر را فراهم کرد.

وی اظهار کرد: جاذبه های توریسمی زرآباد قابلیت ثبت به عنوان ژئوپارک را دارند.

جلیلوند تاکید کرد: ژئوپارک ها به دلیل کارکرد اقتصادی خود، اهمیت بسیاری برای محرومیت زدایی مناطق دورافتاده دارند بطوریکه در کشور چین، باعث ارتقای سطح زندگی مناطق دارای ژئوپارک شده است.

وی تصریح کرد: برگزاری تورهای غواصی‌، تورهای دیدن از تخم‌گذاری لاك پشت‌ها و دیدار از لاك پشت‌های عظیم‌الجثه در جنوب، برگزاری مسابقات ورزشی آبی را در سواحل منطقه، فروش صنایع دستی ، پرواز بادبادکها، جشنواره های ساخت مجسمه های شنی و نقاشی غروب دریا، والیبال ساحلی، ماهیگیری، تپه نوردی و مسابقات رالی و موتورسواری و ...، از جمله اقداماتی است كه می‌تواند گردشگری و بخصوص گردشگری را در این منطقه ورزشی رونق دهد.

شناسایی الگوهای موفق در دنیا و حمایتی، سرمایه گذاران نحوه استفاده آنها از جاذبه‌های گردشگری دریایی و ساحلی، می‌تواند راه میانبر مناسبی برای موفقیت در این حوزه باشد؛ اما اولین گام در این راه شناسایی آثار و نتایج حاصل از توریسم ساحلی بوده که می تواند نقش موثری در توسعه پایدار این صنعت و جلوگیری از عوارض ناشی از رشد بدون برنامه و شتابزده آن داشته باشد.

نوار ساحلی از جاذبه های ملی

«ملک سنجرانی»، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در رابطه با گردشگری این منطقه گفت: شهر زرآباد جزء نوار ساحلی بوده و تعریفی که برای نوارهای ساحلی شده، در بخش گردشگری، جزء جاذبه های ملی قرار گرفته و تمام دستگاه‌های حاشیه آن هم، باید در این خصوص به فعالیت بپردازند.

وی ادامه داد: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چند منطقه هدف به عنوان مناطق نمونه گردشگری در نوار ساحلی استان در نظر گرفته و برای آن سیاستگذاری کرده است.

وی تاکید کرد: این مناطق باید به بخش خصوصی واگذار شود و حاکمیت هیچ نقشی در این بحث، نخواهد داشت و در این راستا چندین سرمایه گذار بخش خصوصی اعلام آمادگی کردند و درحال انجام مراحل قانونی هستند.

سنجرانی بیان کرد: حاکمیت در بخش هایی به مثل ساخت کمپینگ، احداث سرویسهای بهداشتی و ... می تواند ورود پبدا کند و در اولویت برنامه های خود قرار داده است.

وی به ساخت چندین آلاچیق در این شهر توسط شرکت توسعه گردشگری اشاره کرد و گفت: ساخت این آلاچیق ها به طور کامل به اتمام نرسیده و هنوز تحویل این اداره کل نشده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در ادامه به تاثیرات گردشگری در توسعه هر منطقه اشاره کرد و گفت: سیستان و بلوچستان دارای ظرفیت و پتانسیلهای فراوانی در بخش گردشگری است و با توجه به برنامه دولت جهت تشویق بخش خصوصی و کوچک تر کردن دولت، بخش خصوصی باید در این بخش به کمک دولت آماده و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان آمادگی همکاری با این افراد را دارد.

بستر مناسب مسیر گردشگری در زرآباد

«درویش بلوچ نیا»، شهردار زرآباد در این زمینه گفت: مردم زرآباد، مردمی مهمان نواز هستند و منطقه زرآباد منطقه ای امن و مساعد با بسیاری از قابلیت هاست که حضور یک باره گردشگر وی را مشتری دائمی جاذبه ها و محبت این مردم خواهد کرد و البته مسیر کنارک-زرآباد به استان هرمزگان سبب شده، بستر مناسب مسیر گردشگری نیز فراهم شود.

وی ادامه داد: گام نخست در توسعه گردشگری زرآباد که معرفی و شناساندن زرآباد واقعی به مردم استان و کشورمان است از یک سال قبل آغاز شده و در این مسیر حرکت های خوبی اجرا شدهاست.

وی تاکید کرد: این خطه از کشور ایران، آمادگی میزبانی از تورهای مختلف گردشگری به ویژه تور خبرنگاران و عکاسان و دانش آموزان و بازنشستگان و گردشگران حرفه ای را دارد و مسئولان نیز از حضور آنان استقبال می کنند.

وی اظهار کرد: در حال پیگیری برگزاری مسابقات اتومبیلرانی قهرمانی استان در سواحل ماسه ای زرآباد و هم چنین برگزاری تور خبرنگاران عکاس در این بخش هستیم.

شهردار زرآباد عنوان کرد: وفاق و اجماع خوبی بین مسئولان بخش، معتمدین و مردم زرآباد و مسئولان شهرستان به منظور توسعه توریسم و گردشگری این خطه زیبا برقرار است.

ایجاد امکانات زیرساخت‌ گردشگری در زرآباد امری ضروری

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار نیز گفت: ایجاد امکانات زیرساخت گردشگری و مهیا کردن شرایط استراحت و اسکان موقت در بخش زرآباد امری ضروری است.

«حامدعلی مبارکی»، هفته جاری در دیدار با معتمدان و ریش سفیدان بخش زرآباد ضمن قدردانی از مسئولان منطقه، نگاه همدلانه در راستای پرداختن به سیاست‌های دولت و کمک به مناطق همجوار را امری ضروری دانست و اظهار کرد: همه سرمایه‌گذاران و تجار منطقه باید با یکدلی و سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد به رونق تولید و رشد منطقه کمک کنند تا شعار حماسه اقتصادی محقق شود.

وی افزود: با تلاش‌های صورت گرفته و نگاه ویژه نظام، شاهد تحول چشمگیر در زیرساخت‌ها و رشد متوازن در بخش‌های عمرانی، اشتغال، فرهنگی و اجتماعی در زرآباد بوده‌ایم که موجب شده نگاه ویژه‌ای برای منطقه حاکم شود.