جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

روستای دره بید - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای دره بید

{rsmediagallery tags="darebid" limit="21" }

روستای دره بید مردمی دارد نجیب ,مومن , انقلابی وشهید پروروقانع در منطقه ای سر سبز و سر افراز و گلباران در بهار لاله های واژگون که در دل کوهای سر به فلک کشیده این آب وخاک اجدادی سرخ می زند وتا چشم کار می کند گل ولاله وسرخی است که سرخی به مانند خون هزاران شهید که جان با ارزش خودرا برای ما فدا نمودند که در این مرحله از زمان ما بتوانیم در صلح وآرامش با برگزاری چنین جشنواره ای از طبیعت زیبای خداوندی لذت ببریم و با برگزاری چنین مراسمی یادشان را گرامی بداریم
منطقه زیبای لاله واژگون دره بید که از قدیم شهرت زیادی داشته است واکثریت مردم از این منطقه زیبا امرار معا ش وکسب روزی حلال می کردند که ازجمله کارهایی که می توان نام برد: چیدن علفهایی به نام کما وکنگر برای دام هایشان وجمع آوری گیاهان داروهایی که از این نوع گیاهان نیز در مصرف روزانه خود استفاده می کردند که تره,کرفس,موسیروشوید ازجمله این گیاهان هستند که آن زمان با خشک کردن این گیاهان و فروش این داروها در شهر ها وروستا های اطراف ,مایحتاج زندگی خود را تامین می کردند.این کوههای سر به فلک کشیده ودشتهای سرسبزکه مملو از لاله های واژگون وچشمه های جوشان وروان است مامورند که روزی انسان را برسانند,بی منت فریاد می زنند که ای انسانها کسب روزی حلال کنید وتسبیح خداوند یکتا را بگویید .
ازجمله چشمه هایی که در این دشت روان است می توان به چشمه سفید ,چشمه روغنی وچشمه آقاخان و... ,که آب زلال آن هر رهگذری را به وجد می آورد و او را خنک و خستگی را از وی می رهاند. پس این محیط امن و قشنگ و آرام و روزی دهنده را باید پاس بداریم و خرابش نکنیم و باید برای آیندگانمان نگه داریم همان گونه که گذشتگانمان برایمان نگه داشتند.
و اما امروز ما جوانان این خطه از ایران اسلامی می توانیم با کاشت و داشت گیاهان دارویی که خداوند در اختیار ما گذاشته است اشتغال ایجاد کنیم وهمانگونه که رهبر فرزانه کشورمان فرمودند:سال تولید ملی ,حمایت از کار وسرمایه ایرانی ,حرفی در کار و سرمایه ایرانی داشته باشیم.
ایران ای سرزمین پاک و آریایی, ای سرزمین اصل ونصب ,اصفهان ای خطه سرسبزودلیر, فریدن ای جایگاه مردان غیورهمچون کاوه آهنگر,سرزمین باوفا ,سازشگر و مومن , ودره بید ای سرزمین لاله های واژگون که با نشان سرخ خود ,نشان از مردان غیور ودلاور می دهد.
گرامی میداریم اولین جشنواره لاله های واژگون را از دیگر تفرج گاههای استان اصفهان منطقه "دره بید بالا" است.این ناحیه مراتع نزدیک به روستایی ست به همین نام از توابع فریدن. از سه راهی دامنه که به سمت خوانسار حرکت کنید قبل از منطقه معروف گلستان کوه جاده فرعی این روستاست. از روستا تا آلاچیقهای تعبیه شد یک راه خاکی و سنگلاخی پر شیب است که می تواند به خودرو شما(اگر مناسب نباشد) آسیب وارد کند. در محلی مناسب سکوها و آلاچیق ها کنار درختان بید قرار دارند و امکاناتی همچون سکوهای کباب پزی و سرویس های بهداشتی هم موجود است.
در اوایل اردیبهشت این منطقه غرق در گلهای لاله واژگون است.این گل ها از گونه های بسیار آسیب پذیر طبیعتند و کندن حتی یک شاخه از آنها به محیط زیست آسیب می رساند.در ضمن این گل ها مدت کوتاهی بعد از چیده شدن از بین می روند. زمان بازدید از این بهشت کوچک از اواخر فروردین تا اوایل تابستان است.البته در اوایل بهار سرسبزی بیشتری دارد و لاله های واژگون هم در آن زمان می رویند.
این ناحیه چراگاه گله های گوسفند است و گاهی روبه روشدن با سگهای گله می تواند خطرناک باشد.