جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

روستای تیدجان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای تیدجان

Loading the player...

تيدجان روستايي نسبتا کوچک واقع در 10 کيلومتري شهرستان خوانسار از توابع استان اصفهان مي باشد . اين روستا نزديک به 1500 سال قدمت دارد . از شمال با روستاهاي قودجان و بابا سلطان ، از غرب با روستا هاي ماکوله و خشکرود ، از جنوب با روستاي وانشان و از شرق با روستاهاي صفا دشت ، مهراباد ، تجره و خم پيچ همسايه است . دين مردم اين روستا اسلام و مذهبشان شيعه دوازده امامي است . مردم اين روستا داراي زبان خاصي نيستند ، اما کمي لهجه دارند و شغل اکثر انها کشاورزي و دامداري است . هواي نسبتا گرمي دارد ، وضعيت آب و خاکش نيز تا حدودي مساعد است . داراي 5 محله اصلي است که به ترتيب قدمت محله پايين ، محله سيل آباد ، محله دررباط ، محله قلعه و محله بالا يا شهرک ياسر سه نام دارند و باز هرکدام از اين محلات پنج گانه نيز داراي محله هاي کوچکتري مي باشند . روستاي تيدجان در حال حاضر تقريبا جمعيتي در حدود ششصد نفر دارد .

معرفی محله قلعه روستای تیدجان

محله قلعه يکي از 5 محله اصلي روستاي تيدجان به شمار مي ايد که قدمتي کهن دارد . ساکنان کنوني اين محله را افرادي تشکيل ميدهند که در روزگاران قديم در هنگام گذر از اين منطقه به علت خوش اب و هوا بودن اين محله و علي الخصوص وجود قنات بسيار مهم در اين منطقه با نام قنات کهريز که تاثير با لقوه اي در رونق کشاورزي تيدجان دارد در اين منطقه سکونت يافته و به مرور زمان با خريداري زمينهاي مجاور اين قنات شروع به ساخت و ساز نموده تشکيل زندگي داده اند . علت نام نهادن قلعه نيز اين بوده که در طي ساليان پيش اين محله داراي دروازه ورودي بوده واکنون نيز اثاري از برج هاي آن باقيست که انشا الله در روز هاي آتي به نمايش خواهيم گذاشت . اکنون نيز ساکنين مهمان نوازاين محل از ملاکين روستاي تيدجان به شمار ميروند و در زمينه دامداري و دامپروري هم بسيا توانا ميباشند . لازم به ذکر است که عزيزاني که در اين محله ساکن هستند در زمينه فرهنگي هم بسير فعال بوده و معلماني زحمت کش تحويل جامعه داده اند . مسجد صاحب الزمان نيز در اين محله واقع مي باشد . خالي از لطف نيست که در مورد عزاداري در ماه محرم در اين محله صحبتي به ميان نياوريم چرا که عزاداري هاي ساکنين خدا ترس اين محله بسيار با شکوه بوده و زبانزد خاص و عام ميباشد .

معرفی محله در رباط روستای تیدجان


در رباط اولين محله اي است که هنگام ورود به تيدجان به آن برخورد خواهيم کرد . ساکنين اين محله مردماني اصالتا بومي بوده و بنا به گفته پيشينيان از جمله طايفه هاي هستند که ذاتا رگ و ريشه تيدجاني دارند . به جرات ميتوان گفت که اکثر سيد هاي ساکن تيدجان در محله این محله سکونت دارند . علت نام گذاري اين محله نيز اين بوده که به عنوان درب ورودي روستاي تيدجان به محله پايين تلقي ميشده . محله در رباط از جمله محله هايي است که شهيدان زيادي در راه وطن عزيزمان تقديم اسلام و انقلاب کرده است . از  بزرگان اين محله ميتوان آقا سيد هاشم را نام برد که از سيد هاي به حق در زمان خود بوده و  بنا به گفته بزرگان محل آب به اذن پروردگار براي ايشان همچون نفت چراغ را روشنايي مي بخشيده . مسجد ولي عصر نيز در اين محله واقع ميباشد که هر شب به خصوص شبهای جمعه با برگزاري نماز جماعت و دعاي پر فيض کميل و توسل ، برگزاري جلسه قران و  روضه خواني اهالی این محل را دور یکدیگر جمع میکند و به فیض میرساند . دومین مدرسه رسمی تیدجان نیز در این محله و در خانه آقای شریعتی قرار داشته و توسط خود ایشان نیز اداره می شده . نهر کهریز که از قنات کهریز در محله قلعه سرچشمه میگیرد نیز از این محله رد میشود و به زمینها و باغات همین محله میرود که به دشت پایین معروف هستند .

اماکن تاريخي روستاي تيدجان

روستاي  تيدجان بنا بر شواهد و قراين و بنا بر گفته پيشينيان چيزي در حدود 1500 سال  قدمت دارد و نام قبلي اين روستا تيرجان بوده است . جالب اينجاست که قدمت اين روستا از خود شهرستان خوانسار نيز بيشتر است . در واقع اين روستا با دو عصر متفاوت با دو دين متفاوت رو به رو بوده است . عصر مربوط به زردشتيان و عصر مربوط به مسلمانان که در ان به  سر مي بريم . تيدجان در چند صد سال  پيش محل سکونت زردشتيان بوده است که  بيشتر در دامنه  کوه هيکل سکونت داشته اند . کوه هيکل که در ضلع شمالي روستا واقع مي باشد بنا به گفته پيشينيان عبادتگاه و به عبارتي اتشگاه انان بوده است که همچنان اثاري از ان اتشکده به جا مانده است . تعدادي از روستاييان  نيز هنگام  کار در دامنه اين کوه  به قبرستان انان برخورده اند که حتي در بعضي از موارد توانسته اند استخوانهاي انان را مشاهده  کنند . يکي ديگر از اثار تاريخي و باستاني روستاي تيدجان پل ساسان مي باشد که به لفظ عامه به ان پل ساسون گفته مي شود . اين پل مربوط به دوره ساسانيان بوده که البته به مرور زمان و شرايط محيط قسمتي اعظم پل ريزش کرده و در حال تخريب کامل مي باشد . تا کنون هيچ  گونه اقدامي  هم از طرف سازمان ميراث فرهنگي و ديگر سازمانهاي مربوطه جهت مرمت و نگهداري ان نشده است . حسينيه روستا هم که به ان اشاره شد از ديگر  اثار تاريخي مي باشد که حدودا 300 سال قدمت دارد . از ديگر اماکن تاريخي مي توان به حمام خزينه اي قديمي ، سه اسياب قديمي که در سالهاي دور از انها براي تبديل گندم به ارد استفاده  مي شده  و  با جريان  اب کار مي کرده اند اشاره کرد . تيدجان داراي چندين برج کبوتر و چند کنده گوسفنديي قديمي نيز هست . همچنين  قديمي ترين ساختمان روستا واقع  در محله رباط واقع در محله پايين است که اين ساختمان نيز قدمتي 250 ساله دارد و بنا به گفته بزرگان محل پي ان به اندازه 8  خشت گلي يعني حدودا دو متر مي باشد .


امکان مذهبي روستاي تيدجان


همانطور که اشاره شد تيدجان 5 محله دارد که بحمدلله هر محله به غير از محله شهرک ياسر سه به تنهايي داراي يک مسجد مي باشد . مسجد جامع واقع در محله پايين ، مسجد ولي عصر واقع در محله دررباط ، مسجد حجت ابن الحسن عسگري واقع در محله سيل اباد و مسجد صاحب الزمان (عج) واقع در محله قلعه . هر کدام از مسجد هاي  نام برده هر ساله  با شروع  ماه مبارک رمضان با  برگزاري مراسم  نماز جماعت ، روضه خواني مداحي ، خواندن دعاهاي کميل و جوشن کبير و ديگر دعاهاي سفارش شده در اين ماه ، اعمال شبهاي قدر و روز عيد فطر ، سينه زني  و افطاري و با شروع  ماه محرم با بر گزاري مراسم نماز جماعت ، روضه خواني ، مداحي ، سينه زني ، زيارت عاشورا و شام پذيراي اهالي روستا مي باشند . لازم به ذکراست که در ماه محرم جمعيت روستا  به 3 برابر حد  معمول  خود رسيده و تعداد زيادي از افراد روستا که قبلا به شهرها ، مخصوصا تهران مهاجرت کرده بودند براي بر پايي مراسم عزاداري به روستا باز مي گردند . همچنين مراسم مشابهي در ده روز اخر ماه صفر برگزار ميگردد . شبهاي جمعه هر هفته نيز در مسجد ولي عصر محله در رباط مراسم نماز مغرب و اشاء ، روضه خواني و دعاي کميل و شبهاي شنبه نيز مراسم نماز مغرب و اشاء و جلسه قران منقعد ميگردد . از ديگر مکان هاي  مذهبي مي توان به حسينيه روستا اشاره کرد  که حدودا قدمتي  سيصد ساله دارد . هر ساله در دهه اول ماه  محرم مراسم تعزيه خواني در اين حسينيه  بر قرار مي باشد که پزيراي خيل عظيمي از مشتاقان و عزاداران امام حسين (ع) ميباشد . بارها جهت بازسازي اين حسينيه تصميماتي صورت گرفته اما نظر اهل محل اين است که حسينيه بافت تاريخي  خود را حفظ نمايد ، البته در طي اين سالها اين بنا فرسوده شده و عليرغم تعميرات صورت گرفته نيازمند يک فکر اساسي است . امام زاده بابا غيبي در محله پايين ، توت دو شاخه در حسينيه روستا ، حوزه علميه در محله سيل اباد و مقبره اقا سيد هاشم در محله سيل اباد از ديگر اماکن مذهبي اين روستا به شمار ميروند. در ضمن بايد اين را هم بگويم که اين روستا در جريان انقلاب و هشت سال دفاع مقدس حدود 50 شهيد ، يک مفقود الاثر و ده جانباز در راه دين اسلام و وطن اهدا نموده که اين نشان دهنده فرهنگ غني مردم اين روستا و ارادتشان نسبت به نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران است .

محصولات کشاورزي روستاي تيدجان

روستاي  تيدجان  خاک حاصلخيز و مرغوبي  داشته و ميزان بارندگي و و دارايي اب ان نيز در حد متوسط است . از اين رو داراي محصولات کشاورزي  متعددي مي باشد که در زير به چند مورد اشاره  خواهيم  کرد : از مهمترين توليدات کشاورزي منطقه گردو و بادام مي باشد و مي توان به جرات گفت کمتر باغي را مي توان در روستا يافت که در ان درخت  گردو و بادام نباشد . ميوه هايي  همچون سنجد ، زردالو ، البالو ، گيلاس ، گلابي ، سيب  و الوچه را  نيز مي توان نام برد که  افراد روستا بنا به سليقه و نياز خود  در باغهايشان يا حياط منزلشان دست به کاشت اين درختان مي زنند . از ديگر محصولات کشاورزي مي توان به انگور اشاره کرد که معمولا اکثر  افراد روستا داراي باغهاي  انگوري هستند . گندم ، جو ، يونجه شبدر و ماشک  که کشاورزان جهت تامين علوفه دامهايشان به کاشت بذرانها در زمينهايشان مي پردازند. در گذشته نه چندان دور يعني يکي دو نسل پيش از ما نيز در مردم روستا پا از زمينهاي کشاورزي اطراف روستا فراتر گذاشته و در بيابان هاي اطراف که داراي اب لازم بود داراي مزرعه بودند و در اين مزارع اقدام به کشت علف و درخت براي کسب مايحتاج زندگي و تامين اذوقه دامهايشان ميکردند، که از طرفي با مهاجرت مردم روستا و بخصوص جوانان روستا به شهرهايي همچون تهران ، اصفهان و گلپايگان براي کار پس از پيروزي انقلاب و کم شدن نيروي کار و سالخورده شدن نيروي موجود و از طرف ديگر کم شدن ميزان بارندگي و خشکسالي اين مزارع به تدريج رها شدند . از جمله اين نزارع مزرعه دکتر ، مزرعه رباطي ها ، مزرعه درگنگ و مزرعه باب چل گزي را ميتوان نام برد که از ميان اين مزارع مزرعه دکتر بر خلاف بقيه مزرعه ها به خاطر داشتن اب بيشتر و اسپانسر قويتر در حال پيشرفت است و علاوه بر داشتن کشاورز و درخت و زمين علوفه داراي استخر اب ، استخر ماهي ، مرغداري و نعمت برق نيز ميباشد. همه ساله در ماه شهريور و مهر مردم روستا مشغول چيدن و جمع کردن محصولات کشاورزي خود به خصوص گردو و بادام هستند که اين کار لذت خاصي دارد. از ديگر محصولات کشاورزي تيدجان ميتوان سيب زميني و چغندر را ذکر کرد .

وضعيت اشتغال و اقتصاد در روستاي تيدجان

به طور کلي مي توان گفت که سطح اشتغال و اقتصاد در روستا پايين مي باشد . بيش از دو سوم  افراد روستا  به کار کشاورزي و دامداري  مشغول مي باشند که به خاطر مکانيزه نبودن کشاورزي و کهولت سن کشاورزان و بسياري دلايل ديگر رونق خوبي ندارد . تعدادي در کارخانه هاي اطراف  مشغول به کار هستند که اکثر انها نيز به صورت قرارداري کار ميکنند . تعداد  اندکي  کارمند مراکز دولتي  مي باشند . برخي نيز يا مرغداري و گاوداري دارند يا مغازه سوپر مارکتي و يا گلخانه . در واقع از مهمترين دلايل  مهاجرت افراد روستا  به شهر ها  همين ميزان  اشتغال و در امد پايين مي باشد . از انجايي که جوانان نمي توانند کار مورد علاقه خود را پيدا کنند تصميم  به مهاجرت گرفته و براي يافتن کار پر درامد به شهر هاي ديگر از جمله تهران مهاجرت  مي کنند. دامداري اين روستا بيشتر معطوف به دامداري خانگي و غير مکانيزه ميباشد . کشاورزان شايد فقط بتوانند علوفه دام خود را به دست اورند و وضع محصولات ديگر مثل ميوه جات ، سيب زميني و انگور نيز بهتر از ديگر محصولات نيست و چيز زيادي براي فروش باقي نميماند. دام هاي اين روستا منحصر به گاو ، گوسفند ومرغ و خروس  ميشوند . تعدادي از اهالي روستا دامدار هستند و گله هاي گوسفند دارند که به صبع ان داراي کنده نيز ميباشند که اين شغل نيز به سبب گران شدن علوفه و کاه مورد نياز گوسفندان و فقر گياهي بيابان هاي اطراف چندان در امدي ندارد در صورتي که در قرن گذشته  همين بيابانها کشت ميشدند و حتي گاو درون انها مي چراندند . آبياري سنتي ، خشکسالي ، افات ، نبودن نيروي کار ، عدم سم پاشي بموقع ، کاشت و برداشت نادرست و بسياري از عوامل ديگر باعث کاهش چشمگير کشاورزي و محصولات کشاورزي در اين روستا شده و هم اکنون اين شغل در روستا در خطر است . پرورش مرغ و خروس در اکثر خانه هاي در اين روستا نيز وجود دارد . بخشي از درامد مردم روستا
نيز از فروش مستقيم شير گاو و گوسفندانشان به کارخانه پگاه گلپايگان يا فروش غير مستقيم ان به صورت ماست و کره و دوغ و امثالهم به ديگران است