جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

روستای بوان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای بوان

Loading the player...

دانلود

روستا در اصفهان، شهرضا، مرکزي
جمعيت: 179 نفر

نشاني و آدرس: استان اصفهان، شهرستان شهرضا، بخش مرکزي، دهستان منظريه، روستاي بوان

اين روستا معروف به روستاي بوان است ولي قديمي هاي اين مکان آن را بون مينامند
اين روستا مکان خوبي براي گردش و اثار باستاني خوبي هم دارد
در اين روستا يک امامزاده هم نيز وجود دارد که نام آن سيد عبدالرحيم است
کد خداي آن فردي به نام حاج علي مساح بواني بوده است
که الان به رحمت خدا رفته اند پسران ان هم هنوز در قيد حيات هستند
شهرهاي نزديک: شهرضا ، آباده, نورآباد


روستاي بوان در مسير شهرضا – شيراز و در فاصله 16 کيلو متري جنوب شرقي شهرضا واقع شده . براي رسيدن به اين روستا بايد 2 کيلو متر جاده فرعي را طي کرد .

در اين قريه بقعه اي قراردارد بنام شاهزاده عبد الرحيم فرزند امام موسي کاظم (ع) ، اين  بقعه بناي مربع مستطيل است و براي ورود به آن ابتدا ايوان کوچکي قراردارد و اتاقي که مي توان آن را کفش کن امامزاده  به حساب آورد .

حرم امامزاده در محوطه کوچکي قرار دارد ، ضريح فلزي است و به تازکي نوسازي شده است  در وسط و به طول و عرض  100 * 188 سانتي متر ، کف ايوان و حرم و بقعه از سنگهاي سفيد و سيا ه مفروش شده است .

ارتفاع گنبد 11 متر و داخل آن با گچ ساده پوشيده شده و تزيناتي ندارد .  شکل گنبد از خارج تخم مرغي و در اصطلاح معماري  گنبد رک هشت ترک ناميده مي شود و خطوطي مورب بر روي آن برجستگي هائي بوجود آورده و روي  آن از کاشي هاي خشت و ساده پوشيده شده اما شکل گنبد از داخل يکنواخت مي نمايد .

ديوار داخلي حرم را با سنگ و ملاط محکم شده و از کف  تا ارتفاع 6 متر به شکل کثر الاضلاع و بر گلوئي گنبد از داخل بر يک کتيبه از آجر خشت کاشي  آياتي از قرآن و بخط  ثلث نقش شده .

در اين بناي هيچگونه کتيبه اي  که نماينگر تاريخ بناي اين بقعه باشد ديده نمي شود . بر ايوان وروردي به بقعه که کاشيکاري شده بخط نستعليق چنين آمده : شاهزاده عبد الرحيم فرزند موسي کاظم (ع) اهدايي مصدق زاده اصفهاني 1355 و بر جلو ايوان قبوري از سالهاي 1001 -1010 –1015  ديده مي شود که اين سنگها به علت تعميرات بهم خورده و براي ازاره ايوان مورد استفاده قرار گرفته است .

اين امامزاده داراي وقفياتي  از آب و ملک مي باشد.
 جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
درود برشما پژمان ۱۳۹۶/۰۸/۳ ۱۳:۲۸

پژمان
درود برشما
-1 (1 رای)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۸/۳ ۱۳:۲۸