جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

روستای باریکرسف - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای باریکرسف

Loading the player...

باريکرسف- روستاي زيبا و خوش آب و هوايي در منطقه اردهال است که در 40 کيلومتري غرب کاشان واقع شده است.
بارگاه حضرت علي بن باقر عليه السلام فرزند امام محمد باقر عليه السلام در اين منطقه قرار دارد که مراسم سنتي مذهبي قاليشويان در آن برگزار مي گردد.
بقاع متبرکه امامزادگان شاهزاده حسين (ع) - شاهزاده زيد (ع) - سلطان محمود (ع) و قتلگاه حضرت علي بن باقر (ع) از ديگر نقاط زيارتي و مذهبي اين منطقه مي باشد
اين منطقه علاوه بر مکان هاي که در بالا ذکر گرديده داراي جاذبه هاي مذهبي - گردشگري و طبيعي فراواني مي باشد


شرح حالي از حضرت سلطانعلي بن امام محمد باقر (ع) در مشهد اردهال

حضرت سلطانعلي (ع) فرزند بلافصل امام باقر (ع) و برادر بزرگوار امام صادق (ع) و ابوالزوجه امام کاظم (ع) مي باشد در سنه دوم هجري قمري مردم فين و کاشان و چهل حصاران
نماينده اي به نام عامر بين ناصر را همراه با هداياي زيادي و تعدادي افراد ديگر روانه مدينه ساخته و از امام باقر (ع) تقاضاي پيشوا و مبلغ براي هدايت و راهنمايي نمودند. اين گروه بعد از گذشت هفته ها در راه به خدمت امام باقر (ع) رسيدند. امام باقر (ع) از آنها استقبال گرمي نمود و فرمودند که به من اجازه دهيد تا فردا با خداي خود در مورد تقاضاي شما مشورت نمايم. فردا امام باقر (ع) فرمودند آنچه جدم به تو فرموده (عامربن ناصر ) من هم مامور به آن ميباشم و فرزندم علي را به همراه شما براي تبليغ دين به آن ديار ميفرستم .پس از ديدن اين خواب امام باقر (ع) دستور مي دهد که سفر فرزندش سلطانعلي (ع) را مهيا نمايند و تا دروازه مدينه اين گروه را همراهي مي نمايد. چند کيلومتري مانده به فين بشير بر مردم کاشان و چهل حصاران و فين مژده مي دهد که امام باقر (ع) نور چشمش حضرت سلطانعلي (ع) را براي راهنمايي و ارشاد همه مردم به اين منطقه روانه ساخته است در آن زمان (سنه دوم هجري قمري) قريب به 3000 نفر گرداگرد حضرت سلطانعلي (ع) جمع شدند و مقدمش را به منطقه گرامي داشتند. او مدتي در فين و کاشان و به مدت 3 سال در مشهد اردهال «40 کيلومتري غرب کاشان» به تبليغ دين مبين اسلام مشغول بود و روزهاي جمعه در منطقه اقامه نماز جمعه مي نموده است.


قاليشويانآيين سوگواري سنتي و مذهبي "شهيد اردهال" معروف به آيين "قاليشويان جلوه‌- اي از عشق و ارادت مردم كاشان است كه هر سال در دومين جمعه مهرماه در منطقه اردهال از توابع اين شهرستان برگزار مي‌شود.


اين آيين برخلاف ساير مناسبتهاي مذهبي كه براساس سال قمري در گردش است، تنها آيين سنتي و مذهبي ايران است كه تقويم آن بر اساس شمسي قرار دارد.

اردهال در فاصله ? ??كيلومتري غرب شهرستان كاشان، نام سرزمين مقدسي است، كه سمبل حماسه‌اي بزرگ و نمادي از عشق و ارادت مردم اين ديار به اهل بيت (ع) است كه چندين قرن بصورت سنتي برگزار مي‌شود.

مشهد اردهال شهادتگاه سلاله‌اي پاك از خاندان عصمت و طهارت (ع)، حضرت سلطانعلي (ع) فرزند بلافصل امام محمد باقر (ع) است.

آن حضرت به دعوت مردم خطه فين كاشان، جهت ارشاد مردم و تبليغ دين به اين ديار هجرت كرد، اما پس‌ازچند ماه بدست دشمنان همچون جدش حسين (ع) به شهادت مي رسد.

اردهال پس از شهادت حضرت سلطانعلي (ع) به مشهد اردهال‌وبه سبب حرمت تخته قالي كه پيكر پاك آن امامزاده (ع) توسط جمعي از ارادتمندان پس از درگيري با دشمنان به كنار نهري حمل و سپس شستشو و غسل داده شد، بعدها به "مشهد قالي شويان" شهرت يافت و همان حركت هرسال بصورت نمادي از آن واقعه غمبار اجرا مي‌شود.

در شب و روز مراسم مردم در فضاهاي حرم و اطراف آن و زير چادرهايي كه به اين منظور برافراشته شده، استقرار مي‌يابند.

بابرآمدن آفتاب صبح روزجمعه،عده زيادي از مردان به ويژه جوانان در حالي كه جامه سياه بر تن كرده و چوب‌هاي دستي بلندي را در دست دارند در كنار نهر آبي كه جلوي بقعه شاهزاده حسين(ع) مي‌گذرد،گرد هم مي‌آيند و با تشكيل دسته‌اي بزرگ كه چند تن ازريش سفيدان محلي درجلوي آنها هستندباشعار ياحسين (ع) و بلند كردن چوب هادربالاي سر خود به سوي صحن امام زاده سلطانعلي (ع) حركت مي‌كنند.

آنهاپس‌ازپيمودن فاصله‌بين بقعه شاهزاده حسين(ع) تاصحن‌امامزاده‌سلطانعلي (ع) از ضلع جنوبي آن وارد صحن صفا مي‌شوند و چند نوبت در اين صحن دور مي‌زنند و با شور و هيجاني كه مي‌آفرينند همه تماشاكنندگان و زايران را تحت تاثير قرار مي‌دهند.

گروه" فيني‌ها " نيز با بالا بردن و حركت دادن چوب‌هاي دستي خود با شعار يا حسين، ياحسين (ع) در ميان صحن و انبوه جمعيت حاضران دور مي‌زنند در همين زمان جمعي از "خاوه‌اي ها" در داخل بقعه و كنار ضريح و قالي پيچيده شده كه‌روي آن را پارچه‌اي سبزياسياه پوشانده‌اند، به عزاداري مشغول مي‌شوند.

پس از آن بر اساس هماهنگي‌اي كه از قبل توسط مسوولان ستاد برگزاري مراسم با بزرگان و معتمدان فين و خاوه انجام شده، عده‌اي‌ازچوب بدستان و بزرگان فين از جمعيت جدا شده، براي تحويل قالي از معتمدان و بزرگان خاوه به سوي ايوان و درب اصلي جنوبي حرم مي‌روند و قالي را تحويل مي‌گيرند و به ميان جمعيت باز مي‌گردند.

زمان تحويل قالي شور و هيجان خاصي به چوب بدستان و حاضران دست مي‌دهد و با شتاب بيشتراز قبل درحالي كه دسته‌اي كوچك از چوب بدستان از جلوي آنها حركت مي‌كنند و راه را باز مي‌كنند، براي غسل از صحن صفا خارج و از همان راهي كه آمده بودند، به كنار نهر جنب بقعه شاهزاده حسين(ع) باز مي‌گردند.

آنها قالي را در نهر مي‌گذارند و دور آن را حلقه مي‌زنند، سپس سر چوب- هاي خود را وارد آب نهر مي‌كنند و قطرات باقي مانده سر چوب را روي قالي مي پاشند و قاتلان و مسببان شهادت حضرت سلطان علي (ع) و يارانش را لعن و نفرين مي‌كنند.

اين حركت نمادي ازتمثيل واقعه هواخواهي عده‌اي طرفدار شيعه‌ازشهيد اردهال و برداشتن پيكر پاك آن حضرت و غسل دادن آن است.

پس از آن اين عده قالي را روي دوش گرفته و با همان حالت چرخاندن چوب‌ها بالاي سر خود و حسين گويان به صورتي كه عده‌اي از معتمدان و بزرگان فين و خاوه پيشاپيش آنها قرار دارند و به نوحه خواني و سينه زني مشغول هستند، از گذرگاه شرقي آستانه وارد صحن فيني‌ها مي‌شوند و در اين صحن چند نوبت دور مي‌زنند و در نهايت قالي را به سمت ايوان اين صحن كه درب ورودي شرقي حرم امامزاده سلطانعلي (ع) است،مي برند و آن رابه‌بزرگان و معتمدان خاوه كه در انتظار گرفتن قالي هستند، تحويل مي‌دهند.

خاوه‌اي‌ها پس از تحويل قالي‌ازفيني‌ها آن را با احترام به داخل حرم برده و به خادمان آستانه تقديم مي‌كنند.

زايران و تماشاكنندگان به شدت تحت تاثير اعمال و حركات پرشور و هيجان قرار مي‌گيرند و با چشماني اشك آلود و حالتي غمگين صحن را ترك مي‌كنند و و گروهي هم به زيارت مرقد آن حضرت مشرف مي‌شوند.

"مريم بوجار آراني"دركتاب تذكره سلطانعلي امام محمد باقر(ع) آورده است:
حمل قالي آستانه يا تابوت تمثيلي شهيد اردهال به سرچشمه‌وپاشيدن آب با چوب بر روي آن و شستشوي نمادين آن از سويي اشاره به رسم كهن باران خواهي از طريق تابوت شويي تمثيلي در حوزه آداب مذهبي شيعيان حاشيه كوير دارد و از سويي ديگر خاطرات مصايب، شهيد اردهال از طريق شستشوي تابوت تمثيلي زنده نگه مي‌دارد و آرمان دين خواهي شهادت جويي را در ذهن جمعي تشييع‌كنندگان تابوت برمي‌انگيزند و روحيه ستيزندگي و استقامت را در آنها تقويت مي‌كنند.

مسوول ستاد برگزاري مراسم سنتي مذهبي قاليشويان كاشان نيز از آمادگي و تدارك اين ستاد براي برگزاري مراسم قاليشويان در جمعه اين هفته خبر داد.

حجت‌الاسلام " حسن درخشان"درگفت و گو با ايرنا،تعداد زايران وشركت‌كنندگان در اين آيين را بيش از يكصد هزار نفر پيش بيني كرد.

وي گفت: جهت برگزاري هرچه مطلوب‌تر اين مراسم و ارايه تسهيلات به زايران و شركت‌كنندگان كميته‌اي متشكل ازفرمانداري، راهنمايي و رانندگي، هلال احمر ، ارشاد اسلامي، اتوبوسراني، شهرداري، سازمان رفاهي تفريحي شهرداري كاشان و تيپ سوم پياده عاشورا تشكيل شده‌است.

وي يادآور شد: امسال تقارن اين آيين با روز جهاني قدس و شهادت مولي الموحدين حضرت علي(ع) شكوه بيشتر و معنويت خاصي به اين مراسم خواهد داد.

مسوول روابط عمومي ستاد برگزاري مراسم قاليشويان نيز گفت: با توجه به شروع اين مراسم از عصر روز قبل از آن، تعداد ? ??دستگاه اتوبوس شركت واحد جهت جابه جايي زايران و افطاري شش هزار نفر تدارك ديده شده‌است.

"عباسعلي سعيدي پور" در گفت و گو با ايرنا افزود: براي روز مراسم نيز تعداد ? ???دستگاه اتوبوس براي جابه جايي مسافران پيش بيني شده است.

به گفته وي، جمعه قبل از مراسم قاليشويان به "جمعه جار" و هفته بعد از مراسم هم به "جمعه طوغ" معروف است و جمعي از اهالي "نشلج" كاشان در مشهد اردهال آيين عزاداري برپا مي‌كنند.

حضرت سلطانعلي ابن امام محمدباقر (ع) يكي از چهار امامزاده معلوم النسب مدفون در ايران است.