جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

روستای باد افشان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای باد افشان

Loading the player...

دربرخي از منابع از نام قديم بادرود به نام باد افشان ياد كرده اند .قديميترين منبع مربوط به سفرنامه صفا السلطنه نائيني است كه در اواسط دوران قاجار نوشته است وپس از آن در چند دهه اخير براي ذكر شجره حضرت آقا علي عباس وشاهزاده محمد مدفون در بادرود از بادافشان نام برده شده چون كتاب تذكره آقاعلي عباس نوشته امامت كاشاني .
اما واقعيت اين است كه بادرود هيچ گاه بنام باد افشان نبوده ونخواهد بود وطبق كهن ترين منابع رسمي نام قديم بادرود «باد»بوده است كه منابع آن موجود مي باشند . همين كنجكاوي ما را بر آن داشت تا با دوستان از جاده اصفهان به سمت نائين پيش تاخته تا به روستاي زيباي بادافشان برويم تا با چشم خويش ببينيم وباور كنيم كه بادافشان «بادافشان»است گرچه در استان هرمزگان هم دو روستاي بادافشان پائين وبادافشان بالا وجود دارد اما به شرح بادافشاني كه به بادرود ما نزديكتر است مي پردازيم .
روستای بادافشان واقع در کیلومتر ۹۸ جاده اصفهان - نائین و در منطقه ای نیمه کوهستانی ودر موقعیت ۳۲.۴۵.۰۱ عرض جغرافیائی و ۵۲.۴۲.۲۸ طول جغرافیائی و در ارتفاع ۲۱۴۲ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. فاصله این روستا تا شهرستان نائین ۴۲ کیلومتر میباشد.
آب و هوای آن بسیار لطیف، تا حدودی معتدل و نیمه سرد میباشد. علت نامگذاری آن نیز به خاطر وزش بادهای مداوم و دلپذیر بخصوص در بعد از ظهرها و ساعتهای آغازین شب است که بیشتر از جانب کوهستانهای اطراف به سمت منطقه وزیده و تابستانهای خنکی را برای ساکنان آن رغم میزند.
هر بامداد بوی دلپذیر نان تازه بهمراه بوی مطبوع اسپند، در همه کوچه ها و محله های آن به مشام میرسد، رایحه ای که حقیقتا فضای ده را عطر آگین میسازد.
ساکنان روستا مردمانی بسیار مهربان و خونگرم هستند. حرفه بیشتر مردان، کشاورزی و زراعت، دامداری و باغبانی و آب قنات آن قابل شرب و بسیار گوارا است. کشاورزان و باغداران روستا از این آب برای زراعت زمینهای کشاورزی و آبیاری باغهای خود استفاده مینمایند.
هوای پاک و عاری از هر نوع آلودگی، صلابت آسمان آبی، شکوه ابرهای سفید و جلوه و درخشانی ستارگان در شب، از خصوصیات بارز بادافشان است.
جمعیت روستا متغیر بوده و در حال حاضر حدود ۸۰ خانوار ودرجمع 250 نفر در آن سکنی گزیده اند. هنر زنان روستا قالیبافی است.
روستاهای اطراف آن عبارتند از: علی آباد، وج، اروجه، تودشک، تودشکچو، قادری، داپار، رجان، دستگردو، چیر و اسفیجان.
ديدار از اين روستاي زيبا خالي از لطف نيست.