جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

روستای ایراج - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای ایراج

Loading the player...

آدرس روستای ایراج: اصفهان-نایین- خوروبیابانک -روستای ایراج

روستای ایراج یک روستای زیبا با 33 چشمه در دل کویر با جاذبه های توریستی است این روستا یک روستای منحصر به فرد از نظر جذب و حمایت از سرمایه گذاران است.

فاصله تا اصفهان 360 کیلومتر.

فاصله تا نایین 220 کیلومتر.

فاصله تا خوروبیابانک 54 کیلومتر.كوير مركزی ايران كه به دشت كوير موسوم است ‏‌در بخش شمال فلات ايران قرار دارد . اين چاله زمين شناسي از خشك ترين نواحي ايران است بزرگترين بيابان بسته محصور در خشكي كره زمين به شمار مي رود .اگر زمين كوير سوزان است ‏آسمان نيلگون وپرستاره اي دارد‏‏،كه سرا پرده ملكوت خداست .

نگريستن به آسمان،ناظرين را به انديشيدن وسير آفاقي وا مي دارد كه پختگي فكري‏، رشدعقلي وشكوفايي انديشه ها واستعدادها،ارمغان آن است.مهتاب كويرمهربان است وآرامش بخش، افق گسترده كويركه نه فرازي دارد ونه نشيبي، ‏‌انسانهايي گشاده رو ،مهربان ومهمان نوازي را بار آ ورده است.

ازايراج در متون جغرافيايي قرن پنجم با نام ارابه ياد شده است و گويش قديمي و محلي ارا نام دارد. اين روستا در 30 كيلومتري جنوب خور در 54درجه و47دقيقه طول شرقي و33درجه و27 دقيقه عرضي شمالي قرار دارد . منبع آب روستا از 33 چشمه تامين مي شود .

حال با توجه با اينكه قدمت اين منطقه به زمان هخامنشينيان برمي گردد ،مي توان از غاري  كوچك  در ايراج نام برد به نام (چونمادو) كه در گويش محلي (چون) به معني سوراخ و غار ،و براي كلمه (مادو) در گويش محلي معني خاصي نمي توان پيدا كرد، و چون در اين گويش به تمامي اسم ها (و) اضافه مي كنند وجود اين غار بايد از زمان مادها كه قبل ازهخامنشينيان بود ه اند باشد . در ادوار مختلف مردم روستا از اين غار به عنوان پناهگا ه استفاده مي نمودند.

همچنين نامي قديمي در گويش محلي وجود داردکه به ارا معروف است. اين نام بايد يك نام زرتشتي باشد .وجود گورستانهاي گبري که تاچندي قبل وجود داشت وبه مزارگبرها معروف بود حكايت از زرتشتي بودن اهالي داشته است. و همين آثار وگويش ها حاکي از قدمت اين روستا مي باشد، و به عهد ساسانيان برمي گرددکه دين رسمي ايرانيان زرتشتي بوده است.