جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

روستای اسفرجان شهرضا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای اسفرجان شهرضااسفرجان

موقعيت و تاريخچه

روستاي اسفرجان از توابع بخش مرکزي شهرستان شهرضا، با مختصات جغرافيايي 51 درجه و 56 دقيقه طول شرقي و 31 درجه و 40 دقيقه عرض شمالي، در 50 کيلومتري جنوب شرقي شهرضا و 130 کيلومتري اصفهان واقع شده است. روستاي اسفرجان از سطح دريا 2205 متر ارتفاع دارد و آب و هواي آن گرم و خشک است. اين روستا از جنوب غربي به کوه سياه و از جنوب به کوه برددر محدود مي‌شود و رودخانة هونجان از ميان روستا مي‌گذرد.
روستاي اسفرجان قدمتي طولاني دارد. سد قتلغ شاه واقع در تنگ اسفرجان، که از آثار دورة آل مظفر است، نشانگر تاريخ کهن اين روستاست.
مردم روستاي اسفرجان، دين اسلام و مذهب شيعه جعفري دارند و به زبان فارسي سخن مي‌گويند.
الگوي معيشت و سکونت
براساس نتايج سرشماري سال 1375، جمعيت روستاي اسفرجان 3800 نفر بوده است در سال 1385، جمعيت روستا به 4300 نفر افزايش يافته است.
اقتصاد اين روستا بر فعاليت‌هاي زراعي، دامداري و صنايع دستي استوار است. محصولات عمدة زراعي روستا شامل گندم، جو و لوبيا است. سيب، بادام، گردو، زردآلو، آلبالو و آلو زرد از محصولات باغي آن است. گوشت و انواع فرآورده‌هاي لبني نيز در اين روستا به عمل مي‌آيد. دارهاي قالي دستي در کارگاه‌هاي خانگي روستا برپاست و دختران و زنان روستايي با هنرمندي تمام طرح‌هاي بوته حوضي، گلداني و خياباني را بر روي آن‌ها نقش مي‌زنند و مي‌بافند.
روستاي اسفرجان در يک محدوده کوهستاني استقرار يافته و بافت مسکوني متمرکزي دارد. اين روستا از هشت محله با نام‌هاي محله پايين، محله ميان، محله بالا، محله تقي، محله شهشهاني، محله عرب‌ها، محله ناحق و محله قتلغ شاه تشکيل شده است. مصالح به کار رفته در ساخت خانه‌هاي روستايي عمدتاً چوب، خشت، گل و آجر است و سقف مسطح آن‌ها با چوب، گل و سرشاخة درختان پوشيده شده است.
سردرهاي زيبايي در واحدهاي مسکوني قديمي وجود دارد. قسمت‌هاي مختلف فضاهاي مسکوني به تفکيک شامل اتاق‌ها، ايوان، مطبخ، سرويس بهداشتي و انبار مي‌باشد. معابر اصلي روستا عموماً آسفالت است.

جاذبه‌هاي گردشگري

درة هونجان، حاشية رودخانه اسفرجان، باغ‌هاي ميوة روستا، چشمه‌سارها و تفرجگاه‌هاي پيراموني آن جلوه‌اي از طبيعت بکر و زيباي روستاي اسفرجان را به نمايش مي‌گذارند. چشمه بيشه و زرچشمه از جمله تفرجگاه‌ها و زيباترين ييلاقات روستا به شمار مي‌آيند.
ديگر جاذبه‌هاي گردشگري اين روستا عبارتند از:
سد قتلغ شاه که از آثار دورة آل مظفر است، با مصالح سنگ و ساروج ساخته شده و در 36 کيلومتري شهرضا قرار دارد.
درختان کهنسال گردوي اين روستا با قدمتي بيش از دويست سال عمر، همچنان ثمر مي‌دهند و زيبايي شگفت‌انگيزي دارند.
امام‌زاده عبدالمطلب در مرکز روستاي اسفرجان واقع گرديده و مورد احترام مردم روستاست. در روزهاي خاصي به ويژه در ايام عزاداري، مراسم سوگواري در اين محل برگزار مي‌شود.
از جمله مراسم ويژه اين روستا که به مناسبت‌هاي مختلف در طول سال برگزار مي‌شود، مي‌توان به تعزيه خواني‌هاي ماه محرم، مراسم پريدن از روي آتش در چهارشنبه سوري و مراسم کوسه اشاره کرد. هفت سنگ، ترکه بازي، بشور و بگرد و يه قل دوقل از جمله بازي‌هاي محلي رايج در بين نوجوانان و جوانان روستا است.
مردم روستاي اسفرجان، لباس‌هاي محلي خاصي بر تن مي‌کنند. پوشاک مردان غالباً شامل کت، شلوار، پيراهن و کفش و کلاه است. پوشاک زنان نيز شامل پيراهن، چادر و ديگر لباس‌هاي رايج زنانه است.
صنايع دستي در اين روستا مرهون رونق دامپروري و تلاش دختران و زنان هنرمند روستا است. توليد پشم تا نخ‌ريسي و رنگرزي به مدد زنان هنر آفرين روستا صورت مي‌گيرد. فرش‌هاي اسفرجاني با طرح‌هاي بوته حوضي، گلداني و خياباني از بهترين و معروف‌ترين صنايع دستي روستا است. بخش اعظم اين نوع بافته‌ها در بازارهاي فرش اصفهان، تهران، کاشان و قم به فروش مي‌رسد.
جوز قند، ترش گردو، هسته شور، زردآلو، برگه زردآلو و گيوه بهترين سوغاتي‌هاي اين روستا به شمار مي‌آيند.
آش کشک، اشکنه، کلاجوش (کله جوش)، آش آجيلي و آش اسفندي در زمرة غذاهاي محلي مورد علاقه گردشگران است که در روستا طبخ مي‌شود.
دسترسي: روستاي اسفرجان از طريق شهر شهرضا، با جاده‌اي مناسب و آسفالت قابل دسترسي است.