جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

روستای اسحق آباد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای اسحق آباد

Loading the player...

روستای اسحاق آباد یکی از روستاهای شهرستان کاشان میباشد که در سی کیلومتری این شهرستان واقع شده است در 31 کیلومتری جنوب غربی کاشان  قرار گرفته ودر 4کیلومتری غرب جاده کاشان  ودر جنوب نیاسر و شمال مرق کوه اشک در جنوب شرق آن وکوک کل کلگه در شمال آن ازجمله کوههای کرکس هست آب روستا از چند چاه آب بدست می آید شغل مردم روستا کشاورزی بوده ودامداری با 600راس دام موجود است و زنا ن روستا به قالی بافی مشغولند 82دار قالی در روستا هست نقشه های قالی خشتی وکاشانی است ونیز پرورش زنبور عسل راه آسفالته دارد  شرکت تعاونی روستایی واداره پست دارد از آب لوله کشی برق وتلفن بهره مند است آثار تاریخی روستا چهار صفه ها بافت تاریخی ،خانه های تاریخی ودرخت چنارکهنسال روستا خانه های تاریخی حوض های بزرگ دارد وکلند دارد درب ها در این روستا در بیابانهاگیاهان دارویی وجود دارد زبان مردم روستا فارسی است .
این روستا در انتهای جاده ی منتهی به مشهد اردهال واقع شده به دو بخش ییلاقی ومسکونی تقسیم میشود که بخش ییلاقی آن به گویش مردم محلی رودگله نام دارد.
جمعیت این روستا در آمارغیر رسمی ۷۰۰نفر اعلام شده است که شامل ۱۱۰ خانوار میباشد.
این روستا درهمسایگی شهرنیاسر قرار دارد که در مراسم گلابگیری حال وهوای خاصی پیدا میکند.
شغل عمده مردم این روستا دامداری و کشاورزی است اما به دلیل رشد جمعیت و عدم وجود امکانات  کافی جوانان این روستا مجبور به ترک دیار ومهاجرت به کاشان شده اند..
مراسم عزاداری دراین روستا به نحو بسیار زیبا وجالب وسنتی برگزار میشود..
اینگونه که در روز عاشورا مردم روستا درمحلی جمع شده ونخل بلند میکنند..روی نخل نیز فرد سیدی به عنوان راهنما وپیشوا قرار میگیرد..
مردم به همراه نخل ازکوچه هاگذشته وبه داخل بعضی خانه ها میروند ودرآنجا به مدیحه سرایی میپردازند..همچنین در ظهر عاشورا مراسم تعزیه خوانی نیز برگزار میشود که بسیار جالب ودیدنی است..
ازمشکلات این روستا میتوان به کمبود آب آشامیدنی اشاره کرد که مردم این روستا از این لحاظ واقعا تحت مضیغه هستند وبرای به دست آوردن آب سختی میکشند
این روستا در سالهای اخبر به دلیل داشتن آب وهوای معتدل و دلنشین مورد توجه برخی افراد متمول قرار گرفته است که امید است با سرمایه گذاریهای این افراد وتوجه بیشتر شهرداری کاشان وشهرداری نیاسرمراحل رشد وترقی را طی کند.
این روستا نسبت به جمعیت خود در جنگ تحمیلی نیز سهم قابل توجهی داشته است که از شهدای این روستا میتوان به شهید علیمحمد اشاره کرد..