جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

روستای اریسمان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای اریسمان

Loading the player...

اين روستا در 20 کيلومتري شمال شهرستان نطنز،60 کيلومتري جنوب شرقي شهرستان کاشان،50کيلومتري شمال غربي شهرستان اردستان و در حاشيه غربي فلات مرکزي ايران واقع شده است.

از لحاظ تقسيمات کشوري جزو شهرستان نطنز بوده و در بخش امامزاده‏ بادرود قرار دارد
معماري روستا اغلب قديمي است و بيشتر خانه‏ ها داراي ورودي دالان‏ مانند هستند. مصالح ساختماني روستا در گذشته خشت و گل بوده و اکنون آجر و آهن و سيمان است
روستاي اريسمان با مردماني خون گرم و صميمي سالهاست که در بعد از ظهر اربعين شهادت امام حسين (ع) مراسم آئيني روايت نينوا را برگزار مي کند که مورد استقبال گسترده شيفتگان اهل بيت (ع) از سراسر کشور واقع شده و همه ساله ميعاد گاه عاشقان حسيني است .اين آيين مذهبي سنتي ،روايت نينوا، حماسه تاريخ عاشورا را واگويي و تصويرسازي مي کن. تا صحنه‌هاي اسارت اهل بيت(ع) را آن طور که شايسته است در مقابل ديده شيفتگان حضرتش به نمايش درآورند و زبان حال پرچمداران نينوا و پيام‌رسانان عاشورا را بازگو کنند.
اين مراسم هر سال در جوار گلزار شهداي اريسمان و در محوطه‌اي افزون بر 7000 مترمربع برگزار مي‌شود و در اين کربلاي کوچک از يک سو نهر علقمه با نخل هاي دلسوخته و از طرف ديگر تپه ماهور زينبيه شکل گرفته و در گوشه اي هم قربانگاه ثارالله مشابه‌سازي شده است. در اين برنامه، راويان نينوا در فضاي کربلايي جلوه‌هايي از شهادت و اسارت خاندان اباعبدالله‌الحسين(ع) را چنان صحنه‌سازي مي‌کنند که گويي اريسمان کربلايي ديگر است.
اريسمان، روستايي با قدمت 6000 سال يکي از مناطق تاريخي فلات مرکزي ايران به‌شمار مي‌آيد که در ?? کيلومتري شمال شرق نطنز واقع و تا شهر بادرود هفت کيلومتر بيشتر فاصله ندارد. همچنين مراسم امسال که با مشارکت منطقه نمونه گردشگري متين آباد برگزار مي شود،بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده،علاقمندان جهت شرکت در مراسم و استفاده از امکانات اسکان و پذيرايي مي توانند از طريق کمپ متين آباد ثبت نام نموده و به صورت گروهي يا فردي از امکانات اسکان و حمل و نقل اين اکوکمپ که در همسايگي اريسمان قرار دارد،براي حضور در مراسم عزاداري نينواي اريسمان استفاده نمايند