جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

دژ انارک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دژ انارک

Loading the player...

دانلود

انارک، یکی از بخش‌های شهرستان نائین، در شرق استان اصفهان می‌باشد.
این بخش با وسعت ۱۸۰۰۰ کیلومتر مربع، پهناور ترین بخش کشور است و از شمال به استان سمنان ، از جنوب به استان یزد و شهرستان اردکان، از شرق به شهرستان خور و بیابانک و از غرب به بخش مرکزی شهرستان نایین منتهی می‌شود.
شهر انارک مرکز بخش انارک است.در مورد تاریخ اولین سنگ بنایش سخنها زیاد به میان آمده. به نقلی تاریخ این شهر به زمان ساسانیان برمی‌گردد که واحه‌ای بر سر راه معدن سرب و نقره نخلک بوده‌است. در دوران استیلای تازیان و پس از آن تا حدود اواخر دوران قاجاریه انارک بعنوان چهارراه ارتباطی مورد توجه بوده‌است. مسیری که از جنوب کشور آغاز و به ورامین و تهران ختم می‌شد. هم اکنون نیز استانهای غربی کشور برای دسترسی به استانهای شرقی و مخصوصا خراسان رضوی از این شهر عبور می‌کنند.همچنین بنای اولین خشت انارک را به اعتبار سخنی منقول، به زمان شاه عباس منسوب می‌دارند.تنها سند باقیمانده و معتبر راجع به ساخت و سازهای انارک، نامه میرزا تقی خان امیرکبیر مبنی بر پرداخت وجهی برای ساخت قلعه و حصار شهر به منظور تأمین امنیت محل از دستبرد راهزنان خطاب به کدخدایان انارک می‌باشد. اسناد دیگری که هم اکنون از بین رفته‌اند یکی گچبری مسجد حاج محمدرضا بوده که قدمت ۲۵۰ ساله مسجد را نمایانگر بوده و در دهه ۶۰ دست تغافل مرمتگران آن را به نابودی کشانید و دیگری سنگ شناسنامه کاروانسرای رباط (rabat) که در دهه ۷۰ به سرقت رفت. بقایای برج و بارو، در و دروازه، کوچه و پس‌کوچه‌های باریک و پرپیچ و خم این شهر نشان از اندیشة امنیتی- دفاعی در ساخت بافت شهر دارد. این مجموعه شامل کاروانسرا، مسجد جامع، حسینیه و خانه‌های مسکونی است که هریک با بهره گیری از معماری سنتی ساخته شده‌اند. کالبد قدیمی انارک، شامل هفت محله‌است که بر اساس وضعیت طبقاتی، موقعیت مکانی و کاربری محلات نامگذاری شده‌است و شامل محلات بیابانک، بیک‌علی، حصار، عرب‌ها، سراب، قافله‌گاه و جوباره می‌گردد.گویشی که در انارک به آن صحبت می‌شود از گویش‌های مربوط به گویشهای ایران مرکزی است. تفاوت آن با گویش مردم نایین تنها در لهجه و آواهاست. این گویش نیز مانند دیگر گویشهای ایران به دلیل گسترش رسانه‌های پارسی‌زبان، کمتر بر زبان جوانان جاری می‌گردد.


Anarak  is a city in and the capital of Anarak District, in Nain County, Isfahan Province, Iran. At the 2006 census, its population was 1,285, in 462 families. It is situated at an altitude of 1,429 metres (4,688 ft).
Anarak is loctaed at the edge of the "kavir Lut"and about 75 km from the city of Nain. The city is surrounded by ruins of an old wall and three lookout towers that were built about 100 years ago to keep the bandits ( Hossein Kashi and his gang)out. There are little agriculture in this region but there are many mines located close to Anarak. Nakhlalk, a lead mine is the largest active mine close to Anarak. Many people live in Anarak and commute daily to Anarak.
The people in Anarak speak a dialogue called Anaraki, Anaraki is spoken in Anarak and cities within 40 miles of it such as Chopanan
Anarak's climate is a typical desert climate, little rainfall, hot dry summer days and cool nights. Most of the old homes are adobe and have a courtyard; people move from south to north of the courtyard from winter to summer.