جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

دره شهر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دره شهر

Loading the player...


دره شهر در آبرفتهای سیمره و در كنار ویرانه‌های شهر تاریخی سیمره و در دو سوی مسیر رودخانه‌ی دره‌شهر، جایی كه تپه‌ ماهورهای دامنه‌ی شمالی كبیركوه خاتمه می‌یابد، قرار دارد. دره‌شهر كنونی از چند روستای بهم پیوسته تشكیل شده است. اطراف این شهر را مزارع آبی و دیمی با خاك حاصل‌خیز فراگرفته است. مزارع كشاورزی دره‌شهر به وسیله‌ی آب رودخانه‌های سیمره، سیكان و چشمه‌سارهای كوچك دیگر آبیاری می‌شود و حفر چاه‌های عمیق و نیمه عمیق كمبود آب را تأمین می‌نماید. در مزارع روستاهای دره‌شهر ضمن كانت برنج، گندم و جو، محصولات صیفی نیز بدست می‌آید. این شهرستان‌ دارای دو بخش مركزی و بدره است جمعیت دره‌شهر طبق سرشماری سال 1375، 53501 نفر است. مراكز دیدنی و زیارتگاهی: ۱- تل‌های سرگچله ۲- تپه تیغن ۳- تنگه بهرام چوبین ۴- بقعه‌ی عباس ۵- پل گاومیشان ۶- بقعه‌ی بابا سیف‌الدین ۷- چهار طاقی ۸- بقعه‌ی حاجی نام ۹- شهر تاریخی ۱۰- بقعه‌ی جابر ۱۱- پل چم‌نشت ۱۲- بقعه‌ی پیر محمد و … ۱۳- دژ شیخ مكان
دره‌شهر در زمان‌های مختلف تاریخی به علل متعدد بارها ویران و آباد گشته، از جمله عوامل موثر در ویرانی آن می‌توان لشکر کشی سپاهیان آشور و اعراب را نام برد. بنا به نظری، دره شهر محل شهر باستانی ماداکتو پایتخت عیلامیان بوده‌است.[نیازمند منبع] به نظر می‌رسد که دره شهر اولین شهر عیلامی بوده‌است که در حمله آشور بانی پال ویران شده و در زمان حکومت هخامنشیان یا اهمیت گذشته را نداشته و یا همچنان در ویرانی به سر می‌برده‌است، ولی در زمان اشکانیان دوره تجدید حیات آن بوده و در عهد ساسانیان نیز مجدداً آباد گردیده و رونق یافته‌است.
دره شهر یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی در ایران می‌باشد که در گذشته با نام سیمره شناخته می‌شد و بعد از حمله مغول به ایران همیشه جزئی از لرستان بوده و تا زمان حکومت پهلوی تحت سلطه اتابکان لر بوده‌است و بعد از تصویب ایجاد استان ایلام از لرستان جدا و جزئی استان ایلام که همان پشتکوه لرستان بود قرار گرفت.
در ویرانه‌های به جای مانده از یک شهر در زمان ساسانیان، آثار شهرسازی که در آن دوره معمول بوده به چشم می‌خورد. سکه‌های یافت شده در خرابه‌های دره شهر به خسرو سوم و جانشینان او متعلق است. در حال حاضر این شهر که در دامنه کوه خرابه‌های شهر باستانی دوره ساسانی و رودخانه سیمره قرار دارد، و از استعداد کشاورزی، منابع آب غنی، مراتع سبز و جنگل‌های انبوهی برخوردار است.