جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

دره «کول خرسان» «دره ارواح» دزفول - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دره «کول خرسان» «دره ارواح» دزفول

Loading the player...

دانلود

دره «کول خرسان»، «دره ارواح» یا «اشکفت زرده» دزفول دره ای شگفت در ۲۵ کیلومتری شهرستان دزفول و در جاده این شهر به سمت شهیون نرسیده به بیشه بزان قرار دارد. در فصل گرم تابستان درون این دره می توانید دمای زیر ۲۰ درجه را تجربه کنید. جوشیدن چشمه های دیواره ای این دره به یک دره شگرف تبدیل نموده است. این دره دارای آب دائمی ، آبشار ، ابچکان ، بیشه زار و انواع روییدنی های خاص منطقه می باشد.
کول در زبان محلی به معنی دره است. مسیر ورودی دره پوشیده از درختان کنار یا سدر و نیز قسمتی پوشیده از نخل است. با گذر از پستی و بلندی های بسیار وارد تنگه زیبای کول خرسون خواهید شد. دهانه تنگه مملو از برگ های زیبای پرسیاووشان است. با برداشتن هر قدم جلوه های زیبا و متفاوتی روبرویتان نمایان می شود. گاه تنگه آنقدر باریک می شد که فقط امکان عبور یک نفر را دارد. دیواره های دو طرف گاهی در بالای سر به هم می رسند و گاه فقط روزنه باریکی دیده می شود. این دره در نهایت به رودخانه دز منتهی می شود و از آنجا با شنا یا قایق می توان به خشکی رسید. کول خرسون برای برنامه یک روزه و در فصل تابستان مناسب است.

 

  يكي از جاذبه هاي طبيعي و مناطق بكر و زيباي خدادادي دره اشكفت زرده يا كول خرسان است كه در 32 كيلومتري شمال شهرستان دزفول قرار گرفته است.
    
براي دسترسي به اين مكان از دوطريق مي توان اقدام كرد ازطريق روستاي بيشه بزان درمنطقه شهيون و يا از روستاي پاقلعه درمنطقه شهيون و يا مي توان از يك طرف وارد دره شد و ازطرف ديگر آن خارج شد.
    
اين دره بسيار زيبا ديواره هايي به ارتفاع بيش از 200 متر دارد كه در زمستان نسبتاً گرم و در تابستان بسيار خنك است، ديواره هاي آن پوشيده از گياهان سياووشان با آبشارها و آبچكان هاي بسيار زيبا، با انبوه نيزارها، درختان انگور انجير وحشي است.
    
در بستر اين دره نهري دايمي كه از چشمه هاي درون دره سرچشمه مي گيرند جاري و ساري است هرچه جلوتر مي روي ديوارها بلندتر و آسمان پنهان مي شود؛ بستر اين دره شني و ماسه اي و سنگ ماسه اي است.
    
ترنم آب جاري دره، شرشر آبشارها و آبچكان ها، نواي پرندگان و رقص پروانه هاي رنگين بال دست به دست هم مي دهند و هم صدا و هم نوا موسيقي حيات را مي نوازند و سكوت دره را به آرامي مي شكنند براي رسيدن به محل كول، ازنظر زماني ازهرطرف كه وارد دره شوي حدود 5/1 ساعت پياده روي را مي طلبد از محل كول، اگر همراه و همدوش نهر آب شوي بعدازگذشت حدود 5/2 ساعت به رودخانه خروشان دز با تنداب ها و گرداب هاي فراوانش مي رسي و اگر شناگر ماهري با تجهيزات كامل باشي همگام و همدوش دز خروشان سوار بر موج ها و تندآب ها و گرداب ها شده بعداز گذشت حدود 5/3 ساعت به دزفول مي رسي.
    
يكي ازديدني هاي دره كول خرسان درمنتهي اليه دره غاري قوسي شكل مانند يك تونل وجود دارد كه در انتهاي آن آبگيري به طول 5 متر و عرض 3 متر است كه به رودخانه دز مشرف مي شود؛ عاشقان طبيعت پس از استراحت درهواي دل انگيز غار از آب اين حوضچه طبيعي كه در اصطلاح محلي به گهر معروف است براي شنا استفاده مي كنند. با توجه به فصل گرما درخوزستان مي توان اشكفت زرده يا كول خرسان را يكي از پتانسيلهاي مهم در منطقه دزفول به شمار آورد، كول خرسان منطقه اي گمنام در شمال دزفول است كه تاكنون رد پاي هيچ خبرنگاري به آنجا نرسيده است جا دارد كه مسئول محترم فرمانداري و شهرداري از اين منطقه بازديد و جاده را براي دسترسي راحت به اين منطقه فراهم كنند