جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

درخت خون اژدها - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

درخت خون اژدها

درخت خون اژدها (Dracaena cinnabari) درختی است بومی جزایر سقطری یمن. این نام را به خاطر شیره سرخ رنگی که از آن می تراود به آن داده اند.

درخت خون اژدها (یا به اختصار اژدها درخت) بومی جزایر دریای مدیترانه بوده و خاستگاه اصلی آن جزیره سقطری در یمن است. این درخت خودرو و همیشه سبز، دارای ظاهری چتر مانند بوده و رطوبت هوا و آب باران را از طریق ریشه های هوایی خود جذب و به سمت ساقه هدایت می کند.

غالباً در ماه فوریه شکوفه می دهد و پس از گذشت پنج ماه میوههایی به شکل و اندازه تمشک ریز و به رنگ قرمز می دهد که خوراکی است و علاوه بر مردم منطقه، حیوانات و پرندگان کوچک نیز آنها را می خورند. برگهای درخت هر چهار یا پنج سال به صورت یکباره خزان کرده و برگ های جدید که فقط در نوک شاخه های اصلی می رویند، جایگزین برگ های قدیمی می شوند.

علت نامگذار این درخت شیره قرمز رنگ آن است که در اثر خراش دادن ساقه به بیرون تراوش کرده و از آن برای رنگ کردن پشم و الیاف و تهیه پودر رنگ طبیعی همچنین به عنوان اسانس در خمیر دندان و صمغ اصلی در ساخت برخی آدامس ها استفاده می شود.

همچنین بومیان از صمغ آن جهت پانسمان و ضدعفونی نمودن انواع زخم و جراحت استفاده می کنند. خون اژدها از دیرباز در فرهنگ بومیان منطقه، مقدس بوده و در قصه های اساطیری افسانه های زیادی درباره آن گفته شده است. این درخت نخستین بار در سال 1835 توسط Lieutenant Wellsted که برای سفر اکتشافی به جزیره سقطری رفته بود، کشف و به دنیا معرفی شد.