جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

خلاقیت در عکاسی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خلاقیت در عکاسی

Loading the player...

معمولا قوانين و قواعد خاصي بر هنر حاکم است . عکاسي همچون ديگر هنر‌ها داراي قواعدي است که بارها شنيده ايم و به ما توصيه شده است، اين قواعد در اکثر کلاس‌ها و کتب عکاسي و مراجع توسط اساتيد بر ما حکم شده‌اند و ما را به پيروي از آنها رهنمون ‌مي‌کنند.

قواعد کلاسيکي که براي داشتن يک عکس بهتر، زيباتر، و هنرمندانه تر به ما کمک شاياني ‌مي‌کنند.

اما اگر عکاسي را يک هنر بدانيم ( همچون ساير هنر‌ها ) ما به عنوان هنرمند و عکاس بايد خلاقيت و نوآوري هاي خود را نيز به آن بيافزاييم.

پيروي از اصول و قواعد در بسياري از موارد الزامي است و عکاس چاره‌اي جز استفاده صحيح از اصول و ابزارش ندارد و همواره بايد به اين اصول و قواعد پايبند باشد.

اما گاهي هنرمنداني هسستند که با خلاقيت و با کمک افکارشان يک هنر را ماندگار ‌مي‌کنند. چه بسيار از هنرمندان کلاسيک در رشته هاي مختلف که ما هرگز نامي از ايشان نشنيده ايم و چه بسيار هنرمنداني که با ذوق و سليقه خود ماندگار شده اند.

اصولا بسياري از هنرها وابسته به ابزارند از آلات موسيقي تا بوم و رنگ و يا احيانا فيلم، نگاتيو، سنسور و لنز! و براي کاربري اين ابزار قواعد خاصي را پيش از ما بر آن حکم کرده‌اند و ما هميشه مجبور به پيروري از اين قواعد بوده ايم و يا خواهيم بود.
هنر جاودانه عکاسي

. اين نگاه نو يقينا به معناي زير پا گذاردن تمامي اصول و قوانين هنر عکاسي نيست و يا خداي نکرده به معناي قدر ناشناسي نسبت به اساتيد کلاسيک اين هنر خلاقانه که ما و شما هميشه مديون اين عزيزان هستيم.

البته دوستان و عزيزان به اين نکته توجه ويژه داشته باشند که اين موضوع ( يعني ساختارشکني ) همچون تيغ دو لبه است و گاهي زياده روي خود عاملي خواهد بود که کار شما را نه تنها خلاقانه و نوآورانه نخواهد کرد بلکه از ارزش آن خواهد کاست و اثر شما را بي معنا خواهد کرد.

آفتي که متاسفانه هميشه در هنر ديده شده است و با زياده روي در يک جنبه باعث هدر رفتن خلاقيت‌ها و ايده هاي بکر خواهد شد.
اين روز‌ها در هنر ايران هم بسيارند هنرمنداني ! که به نام هنر فقط سياه مشق هايشان را منتشر کرده و باعث بي ارزش شدن خود و هنرشان ‌مي‌شوند.

اين روز‌ها تا دلتان بخواهد واژه هايي مثل Conceptual Art و Abstract شنيده ‌مي‌شود هرکس هر اثري را که هيچ معنا و مفهومي ندارد را به نام هنر ساختارشکن، نوآورانه و مفهومي معرفي و ارائه ‌مي‌کند و گاهي باعث تاسف هنرمندان واقعي ديگر ‌مي‌شود.

در صورتي که قضاوت در اين موضوع يکي از سخت ترين انواع نقد هنري است و نيازمند تجربه و احاطه کامل منتقد به اصول نقد هنري است.