جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

خسرو احتشامی شاعر غزل سرا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خسرو احتشامی شاعر غزل سرا

Loading the player...

دانلود

 خسرو احتشامي در 15 اسفند 1325 در هوندگان سميرم سفلي (هونجان) ولادت يافت. خانواده‌اي از خوانين طايفه كشكولي كوچك از ايل قشقايي بودند كه در حدود پانصد سال پيش در آن منطقه اسكان يافتند. وي در دبستان احتشام هونگان و سپس در دبيرستان ادب اصفهان به تحصيل پرداخت و در سال 1347 ديپلم گرفت پس از گذراندن دورة خدمت سربازي در سال 1350 به قصد تحصيل عازم هندوستان شد و در پوناكالج واقع در شهر پونا به تحصيل مشغول شد. در سال 1353 به ايران بازگشت و همان سال ازدواج كرد. سپس تحصيلات خود را در دانشگاه اصفهان ادامه داد و در شهريور 1356 در رشته تاريخ فارغ‌التحصيل شد احتشامي از هفده سالگي با شعر انس گرفت و از 1345 براي خواندن اشعار خود در انجمنهاي ادبي اصفهان شركت مي‌جست. در سال 1346 نخستين سرودة وي در مجله روشنفكر تهران به چاپ رسيد. او از همان ايام با برخي از نشريات تهران مانند سپيد و سياه، همكاري خود را آغاز كرد. در سال 1378 يكي از آثار منظوم او به نام افسانة اصفهان آبي در اصفهان از سوي اداره كل ارشاد اسلامي بهترين اثر معرفي شد و جايزه‌اي به آن تعلق گرفت. اين كتاب مثنوي بلندي دربارة 120 تن از معاريف اصفهان است.
برخي از نوشته‌هاي او در زمينة نقد و بررسي اشعار صائب نظامي و خواجوي كرماني و همچنين شناخت و بررسي هنرهاي اسلامي ـ ايراني است. احتشامي مقالات فراواني نيز در زمينه‌هاي مختلف ادبي، در نشريات بنياد، آينده، هستي، كلك، بخارا، گلچرخ و فصلنامة اصفهان به چاپ رسانده است.
از خسرو احتشامی تاكنون كتاب های زير چاپ و منتشر شده است:
 در كوچه باغ زلف‌  اصفهان در شعر صائب امشب صدای تيشه، كه در آمدی است بر خسرو و شيرين نظامی ،  باغ‌های چوبی، جمال شناسی پنجره های ايرانی ، افسانه اصفهان آبی ، كه مثنوی بلندی است كه به همراه يك آلبوم از معاريف بزرگ اصفهان چاپ شده است . غزل بانو سرگذشت تغزل در تاريخ ادبيات ايران .
خسرو احتشامی دو كتاب در دست چاپ دارد: شكوه علوی در تغزل صفوی ، كه 14 قصيده از شاعران نامدار دوره صفوی درباره حضرت مولی‌الموحدين امير المؤ منين می باشد و ديگر غزل مردان اصفهان، كه غزليات 53 نفر از شاعران اصفهان از قرن ششم تا زمان حاضر جمع‌آوری شده است .
احتشامی از شاعران غزلسرا محسوب می شود كه گاهی قصيده نيز می گويد و در كنار آن در شعر نو طبع آزمايی نموده  كه مجموعه ای از اشعار نو نيز در دست چاپ دارد.
خسرو احتشامی  هم اكنون به عنوان مدرس در دانشگاه شيخ بهايی اصفهان مشغول تدريس است