جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

خانه مهرپرور (انگلیسی) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خانه مهرپرور (انگلیسی)

Loading the player...

دانلود

خانه مهرپرور دارای عرصه ‏ای به مساحت حدود 360 مترمربع است. این خانه به سبک کردی بنا شده و مجموعه فضاها در قالب یک فرم مستطیل شکل در دو طرف حیاط وسیعی جای گرفته که دارای دو جبهه اصلی شمالی و جنوبی است.

بر اساس سبک معماری (دو جبهه‏ ای شمالی-جنوبی)، شیوه انواع طاق‏بندی‏ ها، شکل و نحوه گسترش پلان مرکزی، نوع تزیینات پیش ساخته آجری و کاربری‏ های فضاهای جبهه شمالی و زیرزمین، سقف تیرپوش تاریخ ساخت بنا را می‏ توان متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی اول دانست.

 تنها ورودی بنا در قسمت جنوب غربی واقع شده که بوسیله هشتی با طاقی به روش رومی فضای خارج را به حیاط خانه مرتبط می‏سازد. حیاط متشکل از حوض سنگی لچکی با دو قوس کند و دو باغچه قرینه آن است. تالار اصلی و شاهنشین به همراه دو اتاق سه دری در طرفین فضاهای چیده شده در جبهه شمالی می‏باشند.

 چهار ستون چوبی  با پایه ستون سنگی و مقطعی مربع سقف مرتفع ایوان شمالی بنا را بر دوش دارند. پنجره‏های دو اشکوب هلالی شکل، طاق نماهای متعدد سه دری‏ها، درهای چوبی مشبک با گره‏های قاب‏بندی طرح اسلیمی، گره‏های کنگره‏ای جفت، رخبام  تزیین شده با آجرهای قالبی موسوم به سرلوح یا کله گرگی،  ازاره‏های از جنس کاشی فیروزه‏ای و نمایی از سنگ پاکتراش از زیبایی‏های بنا به حساب می‏آیند.

زیرزمین خانه در ضلع شمالی با جرزهای قطور و سقفی از نوع پوشش گنبدی خفته و متفاوت با فضای فوقانی خود شامل مطبخ، حوضخانه با دو دهلیز با تاق گهواره‏ای است.

برای هر چه زیباتر کردن این مجموعه ساخت 6 مولاژ یا همان پیکره انسانی ساخته شده است که سه عدد آن مربوط به نمایش مشاغل سنتی چاقو سازی،کلاه مالی و لوده بافی بوده و دو عدد آن را هم پیرمرد و پیرزنی را تشکیل می دهند که در یک اتاق به همراه تعدادی از نمادهای تاریخی شهر بازسازی شده اند.