جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

خانه فصیحی ها - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خانه فصیحی ها

Loading the player...

دانلود

درحدود ۵۰۰ یا  . . . سال پيش شخصي به نام آقا محمد حاجي فصيح درمكه معظمه مي زيسته است . ايشان از خادمان حرمين شريفين و كليد دار كعبه بوده است كه درآن عهد و زمان بين ايشان با تعدادي از اهل تسنن دعـوا و نزاعي درمي گيرد . دعوا و نزاع شخصي آنها به نزاع و درگيري قومي و قبيله اي مبدل مي شود و به علت حمايت بي چون و چراي حكومت وقت عربستان ازافراد اهل تسنن ،  آقا محمد حاجي فصيح و قبيله وي به منظور حفظ جان خود مجبور به مهاجرت از شهر مكه مي شوند  . از آنجایی که ایران شیعه نشین بوده است ، تصمیم می گیرند به ايران که محلی امن  بوده ، مهاجرت كنند  .  با ورود به ايران راه اصفهـان را در پيش مي گيرند تا به اين محـل ( هرند ) مي رسند لذا ساكن مي شوند . بعد از گذشت سالهــا تعـداد آنهــا رو به فزوني مي گذارد و طايفه بزرگي را دراين محل تشكيـل مي دهند  .
وي كه فردي متدين و معتقد به دين اسلام بوده است  در اين محل خانه بزرگي را احداث مي كند و در ماه صفر هر سال ، مراسم روضه خواني و عزا داري بر پا مي كند كه بعد از ايشان نيز اين سنت پسنديده و نذر وي ادامه دارد و هنوز دراين مكان مراسم عزا داري بر پا مي شود و درمدت  يك ماه ( صفر  ) در تكيه اي به همين نام عزاداري بر پا مي شود و روحانيت معظم و مداحان اهل بيت عصمت و طهارت در رثاي ائمه ي اطهار و حضرت محمد مصطفي ( ص ) مرثيه سرايي مي كنند و مردم هرند اعم از زن و مرد براي كسب فيض به خانه فصيحيان مي روند و از سخنان روحانيت شامل مسايل ديني ، شرعي و مذهبي و مسايل روز آگاه مي شوند  در ماه صفر ، مراسم روضه خواني در خانه فصيحيان ( خانه بزرگ )  از ساعت 8 صبح شروع مي شود و تا اذان ظهر ادامه مي يابد و در طول اين مدت بيش از 5 نفر از روحانيت بر فرازمنبربه  سوالات مذهبي و شرعي مورد نياز مردم ومسايل روزجواب مي دهند تا مردم شهراز مسايل روز ، ايران و جهان آگاه شوند  . روضه خواني درايام رحلت حضرت ختمي مرتبت ، محمد مصطفي ( ص ) و شهادت امام حسن مجتبي ( ع ) و شهادت حضرت علي بن موسي الرضا ( ع ) در خانه ي بزرگ يا همان تكيه ي فصيحيان گوياي همين مدعاست كه اين طوايف از ديرباز نسبت به پيامبر مكرم اسلام ( ص ) و ائمه ي اطهار( ع  ) احترام ويژه اي قايل بودند و چند قرن است كه به مردم محل وليمه مي دهند . افراد طايفه ي فصيحيان درمدت ماه صفر،  هر روز به عزادارن حسيني و عزاداران مهمان كه جهت عزاداري به شهر هرند عزيمت مي كنند ،  وليمه مي دهند .
طبق اقوال و اطلاعاتي كه بدست آمده است ، طايفه ي بزرگ فصيحيان شهر هرند پس از استقرار دراين محل به خريد مزارع و روستاهاي اطراف مبادرت كردند و تعداد زيادي روستا را دراطراف و اكناف هرند از جمله بند كوهستان خريداري نمودند و رعايايي را از بين مردم همان روستا به استخدام خود در آوردند تا زمين ها را زير كشت محصول ببرند .
پس ازچند سال ازدواج پسر و دختر آنان با طوايف ديگر جمعيت زيادي را به وجود آورد كه برخي براي زندگي شهر كرمان را انتخاب نمودند و ساكن شدند و برخي به تهران رفتند و تعدادي نيز در اصفهان ماندگار شدند . هم اكنون طوايف منتصب به فصيحيان هرندي جمعيت زيادي را تشكيل مي دهند كه در ساير شهر هاي ايران سكونت دارند . فاميل هاي فصيحي ، فصيح زاده ، فصيح پور ، بازرگان ، و  ..............  از آن جمله هستند .
چيزي را كه نبايد از ياد برد اينست كه طوايف فصيحي و افراد منتصب به اين طايفه عليرغم داشتن تمكن مالي و نفوذ در بين جامعه ، داراي خلق و خوي نيكو و پسنديده بودند و حتي اجداد آنها در بين مردم با خوشرويي رفتار مي كردند . افراد این طایفه از نظر فرهنگی در سطح بالايي از جامعه هستند و برای عموم  مردم قابل احترام بوده و هستند . با گذشت زمان تعداد افراد طایفه رو به فزونی رفت و بعضاً ازدواج دختران و پسران آنها با افراد دیگر شهرها از جمله كرمان خانواده ی بزرگی را تشکیل داده اند که دركرمان نيز این طایفه به عنوان افراد صاحب مسند و نفوذ در كارهاي عمراني قلمداد می شوند .
ولیمه ماه صفر در تکیه فصیحیان ( خانه بزرگ
با آغاز ماه صفرهر سال مراسم  روضه خوانی درتکیه فصیحیان شهر هرندشروع و تا پایان ماه ادامه دارد . خاندان فصیحیان این شهرازاولین روز ماه صفر تا پایان این ماه پس از مراسم روضه خواني و بعد ازاقامه ي نماز جماعت ظهر و عصر از تعدادي از مردم شهـر پذيرايي مي كنند . پلو  ، عدس  -  پلو ، قیمه  ازجمله غذاهايي است كه ساليان متمادي است در سبد غذايي خانه ي فصيحيان است . خاندان فصيحي در بين مردم شهر هرند به طايفه ي مذهبي شهره هستند و مراسم روضه خواني و وليمه ي ماه صفر بیش از چهارصد سال سابقه دارد خانه فصیحی ها، تلاقی عزا و نیاز در ماه صفر است و در این ایام عاشقان کوی حسن وحسین راه این خانه را گرفته و به عزاداری و راز و نیاز می پردازند.
 یکی از آداب رایج در شهرهرندبرگزاری مراسم های عزاداری ایام صفر از جمله مراسم اربعین حسینی و رحلت رسول اکرم(ص) ،شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) در منزل قدیمی فصیحی ها است؛ به طوریکه با حضور در این خانه روحانی می توانی پیوند عزاداری ماه صفر و دست نیاز مردمانی که به این خانه آمده اند را به وضوح ببینی.