جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

خانه طبا طبایی ها - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خانه طبا طبایی ها

Loading the player...


یکی از آثار بسیار ارزشمند تاریخی در شهر کهن کاشان «خانه طباطبایی» است که افزون بر بزرگی و گستردگی فراوان آن، از جذابیت های بسیار تزیینی و هنری برخوردار است. این خانه شکوهمند از آثار سلسله قاجاریان است و متعلق به یکی از بازرگانان بزرگ فرش کاشان به نام طباطبایی بوده است. ساخت این خانه زیبا و گسترده 12 سال طول کشیده است و در سال 1250 هـ .ق به پایان رسیده است. بنابر قول مشهور معمار این خانه دل انگیز مرحوم استاد علی مریم کاشانی بوده و نقاشی های زیبای خانه زیر نظر «صنیع الملک (ابوالحسن خان غفاری)» انجام پذیرفته است.
خانه طباطبایی دارای تزیینات دل انگیز بسیار و اتاق ها و درهای دل نشین با ستون های زیبا است. در این بنا از فن گچبری به گونه ی ارزشمندی بهره برداری شده است و در روبروی شاه نشین آن استخر طویل زیبایی به چشم می خورد.
حوالی میدان کمال‌الملک و در جوار بقعه مباركه امامزاده سلطان امیراحمد(ع) خانه باشكوهی قرار دارد كه سنگ بنایش را حاج سید جعفر طباطبایی نطنزی گذاشته است. این خانه در سال ۱۲۵۰قمری، در زمینی به مساحت ۴۷۳۰ متر مربع توسط معمار هنرمند كاشانی، استاد «علی مریم» احداث شده است.
یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این خانه، سرداب بزرگی است که در زیر قسمت اندرونی قرار دارد و عواملی چون وجود بادگیر، سقف ضربی، نوع مصالح به كار رفته در بدنه، دو جداره بودن بدنه، حوضی كه قبلا در مركز سرداب بوده و اختلاف ارتفاعی هشت تا ۱۰متری با سطح كوچه باعث می‌شود تابستان‌ها زیرزمین و فضای بیرون آن چیزی حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه اختلاف دما داشته باشند.