جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

خانه حاج مصوّرالملکی اصفهان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خانه حاج مصوّرالملکی اصفهان

خانه حاج مصوّرالملکی اصفهان یکی از زیباترین خانه های تاریخی اصفهان ، خانه حاج مصوّرالملکی، هنرمند نامدار، واقع در محله نو اصفهان است. این خانه بنایی است تاریخی و ارزشمند که قدمتی در حدود دویست و شصت سال دارد و بنا به گزارش ثبت آن در فهرست آثار ملی ، متعلق به اواخر دورۀ زندیه و اوایل قاجاریه است.
هر چند دقیقاً مشخص نیست که سازندۀ این خانه چه کسی بوده ، ظاهراً شخصی به نام "حاج علی نقی"، از بازاریان اصفهان که تیمچه ای نیز به همین نام در بازار دروازۀ اشرف داشته است، از بانیان آن بوده است . به هر روی مرحوم حاج مصوّرالملکی در حدود سال ۱۳۲۰ این خانه را خریداری کرده اند و تا پایان عمر خود در آن سکونت داشتند.
این بنا که به شیوۀ بناهای دوران صفویه ساخته شده است، ۷۴۰ متر مربع مساحت دارد و شامل فضاهای متنوع ساختمانی است که در چهار سوی حیاطی مستطیل شکلی در مرکز خانه قرارگرفته اند.
جهت مشاهده گالری عکسهای خانه استاد اینجا راکلیک کنید.
ورودی اصلی خانه از راه دالانی در گوشۀ جنوبی حیاط قابل دسترسی است و به این صورت قرار گرفته که درِ ورودی، به روی هشتیِ مشترک با خانه های مجاور باز میشود.
سمت شمالی خانه شامل تالار پذیراییِ شاه نشین داری ، به ارتفاع دو طبقه است که مزین به ارسی پنج دهنه مشبک کاری شده و همچنین انواع آرایه های مقرنس کاری ، قطاربندی، گره چینی، نقاشی دیواری و آیینه کاری است. در دو سوی تالار، دو اتاق که به آنها "گوشواره" میگویند، قرار گرفته که هر دو از یک طرف رو به حیاط ، ارسی دارند و از طرف دیگر با ارسی های مشبک کاری شدۀ ظریفی به درون تالار اشراف دارند.
در گوشۀ ضلع شمالی خانه، حوضخانه ای صلیبی شکل به ارتفاع دو طبقه، با حوضی هشت گوشه در میانه و نورگیر زیبایی بر فراز سقف آن قرار دارد که سرتاسر دارای تزیینات گچبری و مقرنس های چشم نواز میباشد.
در سمت جنوب ، تالاری سه دری به همراه مهتابی وسیعی در طبقۀ دوم آن مشاهده میشود که با وجود دو اتاق در آن وهمچنین ایوان کم عمق ستونداری که خود مانند شاه نشینی برای این فضا است، همچون حیاط دومی برای خانه بوده و میتوانسته به عنوان بهار خواب این خانه مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین هر یک از دو ضلع شرقی و غربی خانه هم دارای یک تالار (که با ارسی چوبی رو به حیاط میباشد) و دو اتاق سه دری است.

حاج محمد حسین مصور الملکی که از بزرگترین نقاشان و شاعران اصفهانی بود خونه ای در خیابان آیت اله کاشانی ساخت که به دلیل فضاسازی های متنوع هنوز هم دیدنیه.
حیاط مستطیل شکل آدمو می‌بره به شاه نشینی با سقف بلند که وسط دو اتاق قرینه قرار گرفته. گچبری رنگی، آینه کاری و مقرنس این شاه نشین رو تبدیل کرده به زیبا ترین فضای خونه. سمت جنوب خونه هم یه حوضخانه صلیب شکل با سقف بلند هست که وسطش یه حوض ۸ گوشه درست زیر یه نورگیر زیبا جا خوش کرده و از شاهکارهای هنری دوران قاجار به حساب میاد. خانه حاج مصور الملکی   خانه حاج مصورالملکی مربوط به دوره صفوی است
اصفهان - اصفهان خیابان آیت اله کاشانی خیابان میر داماد، کوچه شهید اصفهانی، کوی سرجوی محله نو، روبروی سقاخانه کاچی پزی  روبروی مسجدیا در اصفهان، خیابان طالقانی، کوچه سرتیپ، کوچه محله نو واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ شهریور ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۹۹۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
حاج محمد حسین مصور الملکی که از بزرگترین نقاشان و شاعران اصفهانی بود خونه ای ساخت که به دلیل فضاسازی های متنوع هنوز هم دیدنیه.
حیاط مستطیل شکل آدمو می‌بره به شاه نشینی با سقف بلند که وسط دو اتاق قرینه قرار گرفته. گچبری رنگی، آینه کاری و مقرنس این شاه نشین رو تبدیل کرده به زیبا ترین فضای خونه. سمت جنوب خونه هم یه حوضخانه صلیب شکل با سقف بلند هست که وسطش یه حوض ۸ گوشه درست زیر یه نورگیر زیبا جا خوش کرده و از شاهکارهای هنری دوران قاجار به حساب میاد.
این خانه كه محل سكونت حاج محمد حسین مصور الملكی مشهور به مصور طراح، نقاش، شاعر و مینیاتوریست بلند آوازه اصفهانی بوده است. این خانه شامل فضای متنوع زیبائی است كه در چهار سوی یك حیاط مستطیل شكل قرار گرفته است . در ابتدای ورودی به خانه جبهه شرقی بنا پدیدار می گردد. این جبهه شامل تالاری است كه شاه نشین آن به ارتفاع دو طبقه در میانه دو اتاق گوشوار قرار گرفته است . این تالار با تزئینات گچبری رنگی ، آئینه كاری و مقرنس، زیباترین فضای خانه است . در گوشه جنوبی خانه حوضخانه ای به شكل صلیب به ارتفاع دو طبقه قرار دارد. در میانه این حوضخانه حوضی 8 گوشه قرار دارد و بر فراز آن نورگیر زیبائی تعبیه شده است. این حوضخانه متنوع گچبری و مقرنس به زیبائی بنا می افزاید. درشمال غربی خانه مجموعه دیگری است كه شامل تالاری كم ارتفاع و شاه نشینی زیبا و مهتابی وسیعی در طبقه دوم با ایوانی كم عمق و ستوندار در انتهای این مهتابی می باشد. جبهه های شمال شرقی و جنوب غربی خانه نیز دارای یك تالار در وسط و دو اتاق سه دری در طرفین می باشند. نماهای پیرامون حیاط شامل تزئینات آجر كاری در بالا و ازاره سنگی حجاری شده در پائین دیوارها هستند. ورودی اصلی خانه دارای سردر و هشتی مشترك با خانه های مجاور است كه پس از عبور از دو دالان به حیاط مرتبط میشود. در مقابل تالار جبهه جنوب شرقی حوض بزرگی وجود دارد كه ازسنگ ساخته شده است. خانه مصورالملكی علاوه بر آنكه با اتاقهائی كه موزه ای از صنایع دستی است و آئینه كاری و پنجره های آلت بری و شیشه های رنگین دم طاووسی و نقاشیهای دیواری و درهای مزین از شاهكارهای هنری دوران قاجار به شمار میرود. خاصره هنرمندی را در اذهان زنده میكند كه به اعتقاد اغلب هنرمندان و كارشناسان مسائل هنری بخصوص نقاشی از عصر صفویه تا كنون در میدان هنرهای گوناگون یكه تاز بود.

این خانه شامل فضاهای متنوع و زیبائی است که در چهار سوی به حیاط مستطیل شکل قرار گرفته‌است. در ابتدای ورود به خانه جبهه جنوب شرقی بنا پایدار می‌گردد. این جبهه شامل تالاری است که شاه نشین آن به ارتفاع دو طبقه در میانه دو اتاق گوشوار قرار گرفته‌است. این تالار با تزئینات گچبری رنگی، آینه کاری و مقرنس، زیباترین فضای خانه‌است. در گوشه جنوبی خانه حوضخانه‌ای به شکل صلیب به ارتفاع دو طبقه قرار دارد. در میانه این حوضخانه حوضی ۸ گوشه قرار دارد و بر فراز آن نورگیر زیبائی تعبیه شده‌است. این حوضخانه با تزئینات متنوع گچبری و مقرنس، به زیبائی بنا می‌افزاید.
در شمال غربی خانه مجموعه دیگری است که شامل تالاری کم ارتفاع و شاه‌نشینی زیبا و مهتابی وسیعی در طبقه دوم با ایوانی کم عمق و ستون‌دار در انتهای این مهتابی می‌باشد. جبهه‌های شمال شرقی و جنوب غربی خانه نیز دارای یک تالار در وسط و دو اتاق سه دری در طرفین می‌باشند. نماهای پیرامون حیاط شامل تزئینات آجرکاری در بالا و ازاره سنگی حجاری شده در پائین دیوارها هستند. ورودی اصلی خانه دارای سردر و هشتی مشترک با خانه‌های مجاور است که پس از عبور از دو دالان به حیاط مرتبط می‌شود در مقابل تالار جبهه جنوب شرقی حوض بزرگی وجود دارد که از سنگ ساخته شده‌است.
علاوه برآنکه خانه مصورالملکی موزه‌ای از صنایع دستی است و با آینه کاری‌ها، پنجره‌های آلت‌بری و شیشه‌های رنگین دم طاووسی، نقاشی‌های دیواری و درهای مزین از شاهکارهای هنری دوران قاجار به‌شمار می‌رودجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ